Do rywalizacji stanęło 53. uczniów szkół średnich z Diecezji Legnickiej. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowała się młodzież ze szkół z Legnicy, Bolesławca, Lubania, Jeleniej Góry, Lubina, Jawora, Kamiennej Góry, Zgorzelca i Bogatyni, którym towarzyszyli ich katecheci. Tym razem, uczestnicy musieli wykazać się znajomością Księgi Powtórzonego Prawa ze Starego Testamentu oraz Listu do Hebrajczyków z Nowego Testamentu.
Przebieg etapu
Pierwszy etap składał się z części pisemnej, która zawierała 45 pytań. Uczniowie musieli odpowiedzieć, m.in.: „Od czego jest ostrzejsze słowo Boże? , Jak długo Izraelici mieli obchodzić Święto Namiotów?”, czy „Do którego pokolenia chrześcijan zwracał się autor Listu do Hebrajczyków?”. Po tym etapie, kiedy komisja konkursowa sprawdzała wyniki testów, był czas na kawę, herbatę, czy oglądnięcie zaproponowanego filmu. Po ogłoszeniu wyników, odbyła się kolejna część ustna, z udziałem 7 uczestników.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Laureaci
Finał wydarzenia – czyli ogłoszenie laureatów – odbył się z udziałem nowego biskupa pomocniczego Piotra Wawrzynka. To z jego rąk odbierali dyplomy uczestnictwa startujący w tym konkursie, oraz ich opiekunowie. To byli – jak ich określił biskup Piotr – laureaci 8. miejsca (gdyż główne nagrody przypadły 7 osobom). Dlaczego? Ponieważ sięgnęli i wykazali się znajomością 2 trudniejszych ksiąg z Pisma Świetego – jak to określił biskup Piotr.
Reklama
Najlepiej wiedzę z Pisma Świętego przyswoił i tym samym I miejsce zdobył Bartłomiej Mróz z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy. II miejsce zajął Wiktor Heliczka z Zespołu Szkół Mechanicznych w Bolesławcu, a III Ignacy Jabłoński I LO w Legnicy.
Co mówią o sobie
Dla zdobywcy I miejsca, Bartłomieja, to ponowne spotkanie z tym konkursem, ponieważ był także laureatem ubiegłorocznej edycji. – To dla mnie ogromna radość, że ponownie jestem tutaj, tak naprawdę ze znajomymi, z którymi byłem rok temu tutaj na etapie diecezjalnym. Tegoroczny zakres przygotowań do konkursu, obejmował nie tylko same księgi, ale też przypisy, wprowadzenie do ksiąg i komentarze, dlatego potrzebowałem trochę więcej czasu, aby przyswoić sobie potrzebne wiadomości i dobrze przygotować się do konkursu.
Wiktor Heliczka z kolei przyznaje że przygotowując się, teksty czytał wielokrotnie, za każdym razem odkrywając coś nowego. – Na etapie ustnym większą trudność sprawiła mi odpowiedź na pytanie co oznacza imię króla Melchizedek. Wielu odpowiedzi na pytania byłem pewien, ale miałem problem z datami – przyznaje.
Wspomniani laureaci, będą reprezentować naszą diecezję podczas finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który w dniach 5-6 czerwca, odbędzie się w Niepokalanowie.