Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Być jak św. Józef

Spotykają się zawsze w pierwszą środę miesiąca, by we wspólnocie oddać się pod opiekę św. Józefowi. Indywidualnie czynią to każdego dnia. Mowa o członkach Wspólnoty św. Józefa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota została założona w Sosnowcu w 1992 r. przez Pawła Szczerzyńskiego. Początkowo miejscem spotkań była kaplica klasztorna Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu. Od kilku lat wspólnota gromadzi się w kościele św. Barbary w Sosnowcu. Jest ruchem o charakterze apostolsko-formacyjnym. Liderką sosnowieckiej grupy jest Teresa Tomeczek.

Zaczęło się w Sosnowcu

W 2004 r. po wprowadzeniu modlitw do św. Józefa po Mszy św. wspólnota otrzymała aprobatę pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego na działalność w diecezji sosnowieckiej. Rok później ordynariusz pelpliński udzielił takiej aprobaty w swojej diecezji. Obecnie ruch modlitewny działa również w diecezjach szczecińskiej i lubelskiej oraz w Niemczech, gdzie miejscem spotkań modlitewnych jest Polska Misja Katolicka w Monachium. Od wielu lat członkowie wspólnoty pozostają w duchowej łączności z sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, gdzie odprawiali kilka razy doroczne rekolekcje i gdzie uroczyście zawierzyli swoje życie Przeczystemu Sercu Józefa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W duchu Nazaretu

Reklama

– Podstawowym celem utworzenia wspólnoty jest chwała Boża. Zależy nam, aby ci, którzy zadeklarowali swoją przynależność do niej, łącząc swoje prace i modlitwy, zdobywali chrześcijańską doskonałość i troszczyli się o chwałę Boga i własne uświęcenie. Nasza wspólnota ma także charakter apostolski – czyni to przez szerzenie kultu św. Józefa, prowadząc adoracje Najświętszego Sakramentu i nabożeństwa ku czci świętego patrona Kościoła. Wyraża się to także przez szerzenie osobistego poświęcenia się św. Józefowi. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że akt oddania oznacza całkowite zawierzenie. Dlatego też członkowie wspólnoty przyjmują drogę formacyjną przez dążenie do doskonałości chrześcijańskiej w naśladowaniu cnót Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – wyjaśnia Zofia Równicka, przewodnicząca Roty Sosnowieckiej. Szczególnym apostolstwem Wspólnoty św. Józefa, oprócz wymienionych wcześniej praktyk, jest szerzenie nabożeństwa do Przeczystego Serca Józefa. – Ma ono ścisły związek z nabożeństwem do Najświętszego Serca Jezusowego, jak również do Niepokalanego Serca Maryi. Zapatrzeni w Świętą Rodzinę, która jest darem, członkowie wspólnoty opierając się na duchu Nazaretu przede wszystkim wielbią Boga i dziękują mu za Słowo Wcielone – tłumaczy Małgorzata Król.

Pod znakiem szkaplerza

Czciciele św. Józefa mają także swoje sakramentarium – szkaplerz – widzialny znak oddania się pod symboliczny płaszcz Opiekuna Świętej Rodziny. – Szkaplerz został zatwierdzony 1 października 2014 r. dekretem bp. Grzegorza Kaszaka wraz z obrzędem jego nałożenia. Przyjęcie szkaplerza nie nakłada dodatkowych obowiązków oprócz ofiarowania się św. Józefowi w dniu jego przyjęcia oraz aktów osobistej pobożności. Szkaplerz można nabyć we wspólnocie – zapewnia Zofia Równicka.

Wspólnota spotyka się w pierwsze środy miesiąca w kościele św. Barbary w Sosnowcu o godz. 15. Zebranie rozpoczyna Eucharystia za wstawiennictwem św. Józefa. Dodajmy, że od kilku lat opiekunem duchowym wspólnoty jest ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Po Eucharystii, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, sprawowane jest nabożeństwo do św. Józefa. Ksiądz opiekun odczytuje podziękowania i prośby kierowane do św. Józefa składane przez wiernych. Po liturgii i nabożeństwie wspólnota oraz sympatycy spotykają się w salce parafialnej, gdzie dzielą się słowem Bożym i radością, która wypływa z ich serc.

– Nasza wspólnota serdecznie zaprasza wszystkich, którzy pragną zawierzyć swoje trudy i troski św. Józefowi. Módlmy się z wiarą do św. Józefa, on zawsze przyjdzie z pomocą – zachęca i zapewnia Zofia Równicka.

2023-03-15 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy nowego Pasterza

Niedziela sosnowiecka 20/2024, str. I

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Piotr Lorenc/Niedziela

Bp Artur Ważny składa podpis pod dokumentami kanonicznego objęcia diecezji

Bp Artur Ważny składa podpis pod dokumentami kanonicznego objęcia diecezji

To była historyczna chwila. 8 maja o godz. 16 podczas Liturgii Słowa w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu odbyła się uroczystość kanonicznego objęcia diecezji przez bp. Artura Ważnego.

W uroczystości wzięli udział duchowni wchodzący w skład kolegium konsultorów, kapituła katedralna, biskupi seniorzy oraz abp Adrian Galbas, dotychczasowy administrator apostolski sede vacante. Bullę Stolicy Apostolskiej z 23 kwietnia br. odczytał ks. Mariusz Karaś, kanclerz kurii i wikariusz generalny. „Ponieważ Kościół Sosnowiecki, pozbawiony swojego biskupa, powierzony został kierownictwu Czcigodnego Brata Adriana J. Galbasa SAC, chcemy zatem teraz ustanowić dla niego nowego Rządcę diecezji i duchowego Przewodnika – bp Artura Ważnego” – napisał w bulli papież Franciszek. Podpisy pod dokumentami objęcia diecezji złożyli: abp Adrian Galbas, biskup sosnowiecki Artur Ważny oraz członkowie kolegium konsultorów: ks. kanclerz Mariusz Karaś, ks. Paweł Rozpiątkowski, ks. Konrad Kościk, ks. Włodzimierz Skoczny, ks. Mirosław Tosza i ks. Szymon Wojciechowski.
CZYTAJ DALEJ

Św. Hubert - prawda i legendy

Niedziela toruńska 44/2003

[ TEMATY ]

św. Hubert

en.wikipedia.org

Ponad 1200 lat dzieli nas od czasów, w których żył i działał św. Hubert. Właśnie ta różnica dwunastu wieków sprawiła, że na to, co o nim wiemy, składają się: prawda, legendy i mity. Prawdopodobnie urodził się w 655 r. w znanej i znakomitej rodzinie, na obszarze dzisiejszych Niderlandów. W wieku około 18 lat został oddany na dwór króla Frankonii, a tam poślubił córkę Pepina z Heristal, z którą miał przynajmniej jednego syna. Przez kilka lat pełnił życie pełne przygód jako rycerz. Później został kapłanem i uczniem św. Laparda, a po jego śmierci, ok. 708 r. objął po nim półpogańską diecezję Maastricht. Miał ogromne zasługi w nawracaniu na wiarę chrześcijańską swoich ziomków, którzy dotychczas czcili bożków germańskich. Zmarł w Liege około 727 r., gdzie pochowano go w tamtejszej katedrze. W 825 r. część jego relikwii przeniesiono do Andage, które od tej chwili otrzymało nazwę Saint Hubert. Kult św. Huberta bardzo szybko szerzył się w Europie. Jako patron myśliwych odbierał cześć od XI w., co szczególnie może dziwić, gdyż w najstarszych pismach brak informacji na temat jego działalności na niwie łowieckiej. W XIV w. kult św. Huberta połączono z elementami kultu św. Eustachego. Św. Eustachy żył na przełomie I i II w. Z tego okresu pochodzi słynna legenda o jeleniu. Św. Eustachy jeszcze jako Placydus był naczelnikiem wojskowym cesarza Trajana i oddawał cześć bożkom rzymskim. W czasie jednego z polowań ujrzał jelenia z krzyżem pośrodku poroża. Jeleń nakazał Placydusowi ochrzcić się i przyjąć imię Eustachy. Kult św. Eustachego popularny był zwłaszcza w Kościele wschodnim. Apokryfy o św. Hubercie przeniosły motyw jelenia na grunt chrześcijaństwa zachodniego, umieszczając je w realiach VII w. Mówi się, że gdy żona Huberta wyjechała do swojej umierającej matki, jej osamotniony mąż zaczął hulaszcze życie, a nade wszystko pokochał polowania, które zmieniły się w rzezie zwierzyny prowadzone bez umiaru. W trakcie jednego z takich polowań Hubert ujrzał wynurzającego się z kniei wspaniałego jelenia z krzyżem, jaśniejącym niezwykłym blaskiem pomiędzy pięknymi rozłożystymi rogami. Jednocześnie usłyszał nieziemski głos: „Hubercie! Dlaczego niepokoisz biedne zwierzęta i zapominasz o zbawieniu duszy?”. Wydarzenie to spowodowało wewnętrzną przemianę Huberta, który od tego momentu zmienił swoje życie. Kanonizowany po śmierci, został patronem myśliwych, a dzień jego śmierci i przeniesienia jego relikwii do klasztoru w Andagium - 3 listopada jest świętem myśliwych. Kolejne wątki kultu Świętego dodali pewnie sami myśliwi, którzy mają niezwykłą wyobraźnię. Ze względu na swoje życie, związane z radykalnym, gwałtownym nawróceniem, jest św. Hubert dzisiaj niezwykle popularny. Dynamizm jego życia i nawrócenia może utwierdzać w przekonaniu, że każdy z nas ma szansę zmienić swoje życie na lepsze, a dla każdego chrześcijanina głos z nieba: „Hubercie! Odmień swoje życie...” - jest wezwaniem do stawania się lepszym, bardziej doskonałym, świętym.
CZYTAJ DALEJ

Agata: opinie o sezonowych dekoracjach i oświetleniu, które odmieniają wizerunek wnętrza

2024-11-04 16:00

[ TEMATY ]

opinie

oświetlenie

meble

dekoracje

Materiał sponsora

Dekoracje i oświetlenie wnętrz

Dekoracje i oświetlenie wnętrz

Metamorfoza wnętrza nie musi wiązać się z ponoszeniem znacznych wydatków. Sklep meblowy Agata pozytywne opinie zawdzięcza właśnie takiemu podejściu – klienci doceniają możliwość sezonowej metamorfozy domu bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Świeże, botaniczne akcenty wiosną, latem marynistyczne motywy, jesienią puszyste koce, a zimą klimatyczne lampiony – oto jak stworzyć przestrzeń zmieniającą się wraz z rytmem natury.

Sekretem udanej aranżacji jest umiejętność dopasowania dekoracji do aktualnej pory roku. Wiosną wnętrza rozkwitają pastelowymi odcieniami – klienci chętnie sięgają po jasnozielone i różowe dodatki, które wprowadzają do pomieszczeń powiew świeżości. Narzuty w delikatnych odcieniach wrzośca czy pistacji, poduszki z kwiatowymi motywami i zwiewne zasłony przepuszczające więcej światła to niekwestionowani faworyci tego sezonu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję