Tegoroczne walne zebranie Polskiego Towarzystwa Teologicznego (PTT), zostało połączone z inauguracją jubileuszu 100. rocznicy powstania prestiżowego stowarzyszenia. Zebranie poprowadził ks. prof. Kazimierz Panuś – od 1996 r. prezes towarzystwa, wybrany po raz kolejny na trzyletnią kadencję. Ksiądz prezes jest autorem licznych publikacji naukowych na temat kaznodziejstwa oraz książek biograficznych przedstawiających wielkich ludzi Kościoła. Kieruje Katedrą Homiletyki i Komunikacji Religijnej na UPJPII oraz wykłada homiletykę w seminarium duchownym.
Twórcza praca
Na stronie: ptt.net.pl można poznać historię towarzystwa, które zostało założone 23 lutego 1924 r. przez profesorów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie. Zadaniem organizacji było ożywienie obumarłego w czasie zaborów ruchu naukowo-teologicznego i zainteresowanie nim najszerszych kręgów duchowieństwa. Aktualnie PTT liczy 951 członków zrzeszonych w 17 oddziałach. W Krakowie, gdzie swoją siedzibę mają władze towarzystwa, działają różne sekcje, np. biblijna, homiletyczna, historyczna… Członkami organizacji są także osoby świeckie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Do obradujących w auli WSD Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie życzenia z okazji inauguracji jubileuszu przysłali: kard. Stanisław Dziwisz, abp Marek Jędraszewski i abp Józef Michalik, który napisał m.in.: „Szczególny jubileusz stulecia Polskiego Towarzystwa Teologicznego stwarza okazję do przekazania serdecznych podziękowań, życzeń i gratulacji, bo ten okres mozolnej, twórczej pracy stoi u fundamentów wiary współczesnego Kościoła w Polsce. Podziękowań wobec pokoleń naukowców, którzy z odwagą promowali refleksję na temat obecności Boga Stwórcy świata i Zbawiciela w naszej codzienności”. Autor podkreślił, że: „myśliciele krakowskiego środowiska teologicznego to często ludzie heroicznej wiary, mistycy, którzy w najtrudniejszych sytuacjach potrafili bronić prawd objawionych i wskazywać, że wiara wzbogaca rozwój człowieka…”.
Wielkie dzieło
Z kolei rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała zauważył: – To wyjątkowy czas, gdy przychodzi nam inaugurować stulecie jednego z najważniejszych zgromadzeń, jakim jest Polskie Towarzystwo Teologiczne. Rektor przypomniał m.in. początki stowarzyszenia i zaznaczył: – To wielkie, wspaniałe dzieło Boże, a najważniejsi w nim są ludzie oraz dokonania ich rąk, ich myśli, ich ofiarna praca i zaangażowanie. Trzeba to bardzo mocno podkreślić, że to wszystko dla większej chwały Bożej!
W sprawozdaniu z działalności PTT za 2022 r. ks. prezes Kazimierz Panuś przypomniał, że w ramach 100-lecia główne uroczystości zostały zaplanowane na 23 lutego 2024 r. Wtedy będzie miało miejsce sympozjum zamykające rok jubileuszowy, a wcześniej odbędą się debaty o zasięgu ogólnopolskim. Pierwsza z nich: „Teologia wobec doświadczeń współczesnych przemian kulturowych” odbyła się 28 lutego w Krakowie. Do debaty zostali zaproszeni: ks. dr hab. Andrzej Draguła, ks. dr Grzegorz Strzelczyk i ks. dr hab. Robert Woźniak. Kolejna debata pt. „Kondycja moralna Polaków po pandemii” jest zaplanowana na 24 maja we Włocławku, a jesienią br. odbędzie się wydarzenie naukowe poświęcone sztuce i doświadczeniu wiary.