...misterium Męki Pańskiej w Zadzimiu (diec. włocławska) odbędzie się już po raz piąty? Pierwsze miało miejsce w 2016 r., w ramach obchodów jubileuszu 600-lecia istnienia parafii Zadzim. Okazało się sukcesem. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był ks. Dariusz Puszkiewicz – ówczesny proboszcz zadzimskiej parafii – przy współudziale Stowarzyszenia Przyjaciół Zadzimia, członków wspólnoty parafialnej i chóru kościelnego. Organizację przedstawień pasyjnych postanowiono kontynuować we współpracy z kolejnym proboszczem – ks. Juliuszem Mieczyńskim. Po przerwie wywołanej pandemią w 2022 r. powrócono do organizacji wydarzenia. Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu ruszyły przygotowania. W trakcie prób grupa ok. 50 amatorów ćwiczy poszczególne sceny opracowanego specjalnie na ten rok scenariusza. Trwają także prace nad strojami, rekwizytami, oprawą muzyczną i wokalną oraz scenografią. Z roku na rok przebiegają one coraz sprawniej, a organizatorzy starają się podnosić poziom atrakcyjności wystawianej przez siebie pasji, dodając lub modyfikując poszczególne elementy przedstawienia.
Każde zadzimskie misterium Męki Pańskiej swą wspaniałą oprawę zawdzięcza współpracy oraz pomocy wielu osób prywatnych, firm i władz lokalnych. Przykładowo: barwne stroje, w których występują co roku aktorzy, zostały nieodpłatnie uszyte przez przedsiębiorstwo „Gucio” Katarzyny i Sławomira Łukasików. O kostiumy rzymskich legionistów zatroszczył się z kolei p. Karol Janaszkiewicz. Elementy scenografii w postaci fasady pałacu namiestnika Poncjusza Piłata namalował współpracujący ze stowarzyszeniem lokalny artysta Ryszard Kowalczyk, zmarły w 2021 r.
Tegoroczne wydarzenie rozpocznie się 26 marca od Mszy św. polowej o godz. 12 na terenie parku „Dereniowy skarb”, po której odbędzie się przedstawienie pasyjne z elementami Drogi Krzyżowej. W roli Jezusa ponownie wystąpi Paweł Groberek. O oprawę muzyczną zadba Natalia Medyńska. Gorąco zachęcamy do udziału w tym duchowym i artystycznym przygotowaniu do świąt Wielkiejnocy! /kl
Pomóż w rozwoju naszego portalu