Już po raz 8. krakowianie będą mieli okazję uczestniczyć w Muzycznej Drodze Krzyżowej (MDK). Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 19 marca w kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Krakowie (przy ul. Stelmachów 137). Początek, jak co roku, zaplanowano na godz. 20.
Atmosfera modlitwy
Z roku na rok rośnie zainteresowanie MDK. Ksiądz Kazimierz Kijas wspomina, że zawsze kościół pełen jest wiernych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Wielu ludzi oczekuje na to nabożeństwo, również pyta i prosi o to, aby było ono kontynuowane – zaznacza ks. Kijas. I dodaje: – W tej formie Drogi Krzyżowej bierze udział tak wiele osób dzięki pięknej muzyce klasycznej, wykonywanej na żywo, oraz specjalnemu oświetleniu, które tworzy przestrzeń do głębszego rozważania męki Chrystusa. Zwrócona jest również uwaga na samodzielne rozważanie kolejnych wydarzeń z Drogi Krzyżowej przez każdego uczestniczącego.
Wystąpi 150 muzyków
Muzyczna Droga Krzyżowa jest koncertem o charakterze pasyjnym, którego podstawę rozważań stanowią nie słowa, a utwory muzyki klasycznej, wykonywane na żywo przez krakowskich artystów.
Reklama
– W tym roku do grona muzyków dołączą dwa nowe chóry krakowskie m.in. Chór Akademicki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Wierni usłyszą także, po kilku latach nieobecności, zespół góralski Skalni. Staramy się, aby każdego roku pojawiało się coś nowego – chór, solista czy repertuar pieśni – podkreśla pomysłodawca i organizator wydarzenia dr Kinga Mastalerz. I dodaje: – Podczas nabożeństwa wystąpi ok. 150 artystów. Na żywo zaśpiewa m.in. solistka Opery Krakowskiej Karih Wiktor-Kałucka oraz sopranistki współpracujące z Chórem Filharmonii Krakowskiej i Polskiego Radia. Wierni modlić się będą przy akompaniamencie Chóru i Orkiestry Bazyliki oo. Cystersów w Mogile czy Chóru Sanktuarium Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.
Aby zjednoczyć się z Chrystusem
Jak dotąd MDK jest jedyną Drogą Krzyżową w formie koncertu w Krakowie. Ksiądz Kazimierz zaznacza, jak ważnym jest, aby pamiętać, że w centrum ma pozostać rozważanie wydarzeń Wielkiego Piątku. – Ta forma ma pomóc nam dotrzeć do naszej duchowości, abyśmy jeszcze bardziej zjednoczyli się z Chrystusem. Najważniejszym nie jest estetyka, ilość pieśni, instrumenty czy piękno przeżywania, ale to, czy dzięki temu duchowo jednoczę się z Chrystusem umierającym dla naszego zbawienia. Muzyka, światło, rozważania są pięknymi środkami, które pomagają nam głębiej rozważać wydarzenia z życia Chrystusa.
Artystyczne wydarzenie
Muzyczna Droga Krzyżowa wpisała się w coroczny, krakowski kalendarz artystyczny okresu Wielkiego Postu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, dzięki czemu umożliwia zainteresowanym dostęp do utworów muzyki klasycznej m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Césara Francka, Stanisława Ziemiańskiego, jezuity.
Kościół Redemptor Hominis wyróżnia się doskonałą akustyką! Został zaprojektowany przez Tomasza Koniora (autora projektu m.in. siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach). To jeszcze jeden powód, aby uczestniczyć w nabożeństwie, a poprzez piękny odbiór zasłuchać się w wykonywanych utworach pasyjnych, zrozumieć sens męki i śmierci Pana Jezusa.