Reklama

Niedziela Podlaska

Jubileusze ks. Leona Pawluka

Ks. prał. mgr lic. Leon Pawluk, wieloletni sędzia Sądu Biskupiego w Drohiczynie, były wykładowca WSD w Drohiczynie, jest emerytem i mieszka w Domu św. Antoniego w Drohiczynie. 7 marca obchodzi jubileusz 85 lat życia. Kilka miesięcy temu świętował jubileusz 60 lat kapłaństwa.

Niedziela podlaska 10/2023, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz kapłaństwa

Archiwum autora

Z mieszkanką Lipna – Bożeną Wasiluk

Z mieszkanką Lipna – Bożeną Wasiluk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodził się 7 marca 1938 r. w kolonii wsi Lipno w parafii Sarnaki, w rodzinie rolniczej. Był najmłodszy z trojga dzieci Antoniego Pawluka i Zofii z Jędruszuków. W wieku 3 lat został osierocony przez ojca, który w trudnym czasie wojennym zmarł na tyfus. Matka nie wyszła powtórnie za mąż, sama zmagała się z trudami rolniczego życia i wychowywaniem dzieci. Dwoje starszych wysłała do LO w Drohiczynie. Młody Leon w 1945 r. rozpoczął naukę w SP w Lipnie, a tuż przed Niedzielą Palmową, 13 kwietnia 1946 r., przyjął I Komunię św. w kościele w Sarnakach i w niedługim czasie otrzymał sakrament bierzmowania z rąk bp. Ignacego Świrskiego.

Młodość i droga kapłańska

Reklama

W latach 1952-56 uczęszczał do LO w Łosicach. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach (1956 r.), a formację do kapłaństwa kontynuował w Drohiczynie (1956-62). Zajęcia odbywały się w budynkach dawnego Niższego Seminarium Duchownego, czyli w zespole budynków pojezuickich. Panowały tam spartańskie warunki. Klerycy mieszkali w dawnych salach wykładowych. W zimie bardzo dokuczało im zimno. Zdarzało się, że w pokojach wskutek niskiej temperatury zamarzała woda w miednicach, które służyły jako umywalki. Nie było oddzielnych łazienek. Na wyposażeniu pokojów były lampy naftowe, bo elektrownia bardzo często wyłączała prąd. Przez cały okres pobytu w seminarium kleryk Leon doświadczał wielkiej życzliwości ze strony ks. kan. dr. Bolesława Kulawika, proboszcza (1942-68) rodzinnej parafii w Sarnakach. Ich przyjaźń przetrwała lata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święcenia diakońskie otrzymał 23 września 1961 r. w Siedlcach. Pamiątką tego wydarzenia są dwie stuły: jedna od pochodzącej z Lipna s. Beniaminy Heleny Kowalczuk, druga od ks. Władysława Jędruszuka, będącego wówczas wykładowcą w drohiczyńskim seminarium. Obecnie obie stuły znajdują się w kaplicy św. Józefa Robotnika w Lipnie.

Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1962 r. w Drohiczynie z rąk bp. Władysława Suszyńskiego, a w niedzielę 1 lipca 1962 r., odprawił Mszę św. prymicyjną w swoim kościele parafialnym w Sarnakach. Obecny był na niej wuj młodego księdza, ks. Władysław Jędruszuk, a ks. kan. Bolesław Kulawik wygłosił homilię.

Posłany na niwę Pańską

Posługę kapłańską rozpoczął jako wikariusz w Brańsku (1962-64 i 1967-68) z przerwą na studia. W latach 1964-67 studiował prawo kanoniczne na KUL. 17 stycznia 1968 r. uzyskał tytuł magistra prawa kanonicznego. Od tego czasu rozpoczyna się się jego praca w sądownictwie kościelnym, najpierw w Siedlcach, a potem w Drohiczynie.

Reklama

Z Brańska został skierowany na wikariat do Śledzianowa (1968-69), następnie do Siemiatycz (1969-72). W 1972 r. powrócił do Śledzianowa jako proboszcz (1972-2006). Od 1968 r. przez 39 lat pracował w WSD w Drohiczynie jako wykładowca prawa kanonicznego. Do dzisiaj pracuje jako sędzia diecezjalny. Był członkiem Komisji ds. osób i posług I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej (1994-97) oraz Kapituły Medalu Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej (2002-03).

W 1993 r. otrzymał godność prałata honorowego Jego Świątobliwości oraz został mianowany kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej i przez ponad 15 lat był dziekanem tejże kapituły (1993-2008), a w latach 1997-2013 jej prepozytem. W 2003 r. został uhonorowany srebrnym Medalem Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej, w 2009 r. złotym „Krzyżem papieskim” Diecezji Drohiczyńskiej, w 2021 r. otrzymał Krzyż XXX-lecia Ordynariatu Polowego.

Zasłużony czas odpoczynku

Ze względów zdrowotnych przeszedł na emeryturę w wieku 68 lat, żegnany serdecznie przez swoich parafian. Od lutego 2006 r. zamieszkał w Domu św. Antoniego w Drohiczynie. Nie zapomniał jednak ani o parafii w Śledzianowie, gdzie spędził większość swego kapłańskiego życia, ani o rodzinnej parafii w Sarnakach, zawsze szczerze zainteresowany losami ludzi. W miarę możliwości stara się uczestniczyć w ważnych wydarzeniach i uroczystościach. Według niego: „chrześcijaństwo bazuje na trzech elementach: na szacunku do człowieka, do przyrody i przede wszystkim do Boga. I w tym duchu należy rozpatrywać życiowe doświadczenia”.

Reklama

Jego postawę życiową doceniła Rada Gminy Drohiczyn, nadając mu w 2019 r. honorowe obywatelstwo gminy jako wyraz szczególnego wyróżnienia i uznania za działania na rzecz mieszkańców Śledzianowa i Gminy Drohiczyn. W uzasadnieniu zapisano m.in.: „Podczas kierowania parafią dał się poznać nie tylko jako kapłan oddany i wierny Bogu, ale również jako wielki społecznik związany ze swoim ludem. Ksiądz prałat łączył sprawy duchowe ze sprawami społecznymi. (...) Parafian otaczał swoją troską i wsparciem. Nigdy ich los nie był mu obojętny. Był obecny podczas każdego święta parafialnego, gdzie służył swoją duszpasterską pomocą. Był wykładowcą i wychowawcą w Seminarium Duchownym w Drohiczynie. Swoją wiedzą, postawą i elokwencją budził szacunek wśród studentów”.

Latem ubiegłego roku świętował jubileusz 60. lat posługi kapłańskiej. Uroczystości w licznym gronie wiernych i przyjaciół odbyły się w Śledzianowie (26 czerwca), w Lipnie (3 lipca) i w Sarnakach (7 sierpnia). Na tę okoliczność została wydana książka „Ksiądz prałat Leon Pawluk. 60. rocznica święceń kapłańskich” autorstwa Agaty Wasilewskiej.

Jest ostatnim z rodu, jego rodzeństwo już nie żyje, nie zostawiwszy po sobie potomków. Ksiądz prał. Leon jest bardzo oddany swemu powołaniu i tak podsumowuje swoje 85 lat życia: „Kiedy patrzę wstecz, na lata w seminarium, posługę kapłańską, choć nieraz warunki były trudne, spartańskie, krzyżowane, ale piękne – za wszystko Bogu niech będą dzięki”.

Wciąż zachowuje światłość umysłu, pogodę ducha i poczucie humoru, realizując swoją kapłańską misję. Szczęść Boże na dalsze lata, Księże Prałacie.

2023-02-28 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W służbie Bogu i ludziom

Kapłańskie jubileusze świętowane są w archikatedrze lubelskiej oraz w parafiach, z których księża pochodzą i do których zostali posłani.

Jedna z takich uroczystości odbyła się w niedzielę, 19 czerwca, w parafii św. Brata Alberta w Puławach, gdzie za 50 lat kapłaństwa dziękował proboszcz senior ks. kan. Aleksander Zeń. Na liturgii pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego zgromadzili się przedstawiciele wspólnot, w których pracował ks. Aleksander, władze miasta i powiatu puławskiego, a także przyjaciele i rodzina jubilata. W homilii bp Miziński ukazał kapłaństwo jako szczególne powołanie do jedności z Chrystusem w realizacji Jego misji oraz do służby Bogu i człowiekowi poprzez wyjaśnianie Bożych tajemnic, sprawowanie sakramentów i wypełnianie woli Bożej. Wskazując na ks. Aleksandra Zenia przedstawił jego drogę, która rozpoczęła się w katolickiej rodzinie w Horyszowie Polskim, gdzie usłyszał głos powołania, i prowadziła przez seminarium duchowne w Lublinie oraz przez parafie we Frampolu, Krasnymstawie. Bychawie, Lublinie i Brzezinach Stojeszyńskich aż po Puławy. Do miasta nad Wisłą jubilat przybył w 1986 r. z misją tworzenia parafii Brata Alberta i wybudowania kościoła; tu wciąż mieszka i służy. – Dziękujemy za piękne lata wznoszenia kościoła oraz organizowania życia religijnego, za troskę o tworzenie wspólnoty wiary i miłości braterskiej – powiedział ksiądz biskup. O tym, jak bogata jest historia życia ks. Zenia i jak wiele inicjatyw podejmował, można było przekonać się słuchając podziękowań i życzeń. Przedstawiciele Rady Parafialnej podkreślili, że jest on nie tylko budowniczym świątyni, ale też twórcą przystani dla bezdomnych; wyjątkowym człowiekiem, który krzewi wiarę, kulturę i patriotycznego ducha. Przedstawiciele różnego szczebla władz wskazali na społeczne zaangażowanie ks. Zenia, które doprowadziło m.in. do ogłoszenia św. Brata Alberta patronem miasta Puławy. Duchowieństwo i wierni dekanatu puławskiego dziękowali m.in. za zaangażowanie w działalność w Katolickim Stowarzyszeniu Kolejarzy Polskich oraz w NSZZ Solidarność Ziemi Puławskiej.
CZYTAJ DALEJ

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Niedziela łowicka 7/2005

[ TEMATY ]

św. Walenty

Archiwum parafii

Początek lutego. Gdzie nie spojrzeć, tam króluje kolor czerwony - kolor miłości, kolor walentynek. Na sklepowych półkach, wystawach, a nawet na prowizorycznych straganach pojawia się „nowy produkt” - miłość.

Opakowana w pluszowe misie, mrugające serduszka, zakochane mysie parki i tysiące innych zmyślnych cudeniek, mających tylko jedno zadanie - powiedzieć: „kocham Cię”. A wszystko z powodu jednego dnia - Dnia Zakochanych czyli walentynek.
CZYTAJ DALEJ

Uczczono żołnierzy podziemnej armii

2025-02-15 00:24

Paweł Stachnik/Muzeum AK

    W piątek 14 lutego 2025 r. w Muzeum AK w Krakowie odbyły się pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Wzięło w nich udział ponad 300 osób z różnych stron Polski.

Z okazji ustanowionego niedawno przez parlament nowego święta honorującego żołnierzy największej podziemnej armii okupowanej Europy krakowskie Muzeum Armii Krajowej zorganizowało uroczyste obchody.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję