Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 4/2023, str. 20-21

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oklepana sensacja

SPISEK Włoskie, a za nimi m.in. brytyjskie media zaraz po pogrzebie Benedykta XVI zaczęły się rozpisywać o rzekomym spisku „konserwatywnych kardynałów” przeciwko papieżowi Franciszkowi. Miałby on na celu skłonić Ojca Świętego do rezygnacji. Jednym z dowodów na to miałaby być książka, która tydzień po pogrzebie papieża seniora ukazała się na włoskim rynku. Publikacja Nic, tylko prawda zawiera wspomnienia abp. Georga Gänsweina z czasu, kiedy służył on najpierw kard. Ratzingerowi, później papieżowi Benedyktowi XVI, a na końcu papieżowi seniorowi. Oczywiście, gazety z sensacji żyją. Ta jednak to odgrzewany kotlet, a na dodatek na pierwszy rzut oka widać, że to intryga grubymi nićmi szyta. Inną kwestią jest, że arcybiskup sekretarz chyba zbyt szybko wydał swoją książkę wspomnieniową.

Wyjątkowy konkurs

Reklama

RODZINA ROKU Do 16 stycznia internauci mogli głosować na swoich faworytów w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu „Rodzina Roku”. Projekt polega na usytuowaniu dobra rodzin w centrum wszelakich działań. Kampania ma ponadto wspierać małżeństwa jako najlepsze środowisko opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci. Zgłoszenia na konkurs stanowiły amatorskie filmy, które pokazują dzień z życia danej rodziny. W kapitule honorowej zasiedli: Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Minister Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki, czyli sprawa jest poważna. Oczywiście, nie w tym sensie, że poznamy rodzinnego superczempiona, bo nie o to w tym przedsięwzięciu chodzi i na pewno organizatorzy nie mają takich ambicji. Chodzi o to, by postawić rodzinę na świeczniku, bo na to ze wszech miar zasługuje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafie inspirują

Nowy serwis Synod obudził w wielu świeckich i duchownych pragnienie odnowienia parafii: tego, jak jest zarządzana, jak podejmowane są decyzje, jak świeccy angażują się w jej życie, jak jest postrzegana przez większość parafian. Dlatego w nowo powstałym serwisie synod.org.pl będą zbierane informacje o parafiach, które mogą się stać inspiracją dla innych. Chodzi nie o parafie „idealne”, w których wszystko funkcjonuje perfekcyjnie, ale o wspólnoty prowadzone przez osoby, które konsekwentnie, dzień po dniu, starają się z nich uczynić miejsce, które się lubi i chętnie do nich przychodzi. Przykładem może być parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Kozińcach (finalistka organizowanego przez KAI konkursu Aktywna Parafia 2022). Ta podlaska niewielka wiejska wspólnota (800 wiernych) podejmuje wiele twórczych dzieł, w których aktywizuje zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby starsze.

Mapa serwisu synod.org.pl wciąż jest otwarta na nowe wspólnoty parafialne. Wszystkich księży proboszczów chętnych do podzielenia się swoim doświadczeniem organizatorzy zapraszają do kontaktu.

Noworoczne spotkanie

Reklama

LISTA PROBLEMÓW „Wspaniale byłoby, gdybyśmy kiedyś mogli zebrać się tylko po to, by podziękować wszechmogącemu Panu za dobrodziejstwa, których stale nam udziela, bez przymusu wyliczania dramatycznych sytuacji, które trapią ludzkość” – tak zakończył swoje tegoroczne przemówienie do dyplomatów akredytowanych przy Watykanie Franciszek. Z ambasadorami spotkał się 9 stycznia (więcej na ten temat na str. 19). Przemowa papieża była długa, bo długa jest lista problemów, które dziś trapią świat. Mają one jedną praprzyczynę, a jest nią „III wojna światowa zglobalizowanego świata, gdzie konflikty bezpośrednio dotyczą tylko niektórych obszarów planety, ale w istocie angażują wszystkich”. Jak sobie z nimi poradzić? Kościół zna receptę. I nie jest ona nowa. To, co należy osiągnąć, wskazał Jan XXIII w swojej encyklice Pacem in terris już przed 60 laty. Są to cztery „kamienie węgielne, które regulują zarówno relacje między poszczególnymi istotami ludzkimi, jak i między wspólnotami politycznymi”, a mianowicie: prawda, sprawiedliwość, solidarność i wolność.

Nowe wyniki

ISKK We wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce 26 września liczono, ilu wiernych jest na Mszy św. i ilu przystępuje do Komunii św. 28,3 i 12,9 – to odpowiednio procent dominicantes i communicantes – dwóch podstawowych wskaźników w badaniach ISKK za rok 2021. Oceniając te dane, należy pamiętać, że był to jeszcze – oficjalnie zresztą nadal jest – czas pandemii COVID-19. W kościołach obowiązywały ograniczenia: wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach (limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych) oraz był obowiązek zakrywania ust i nosa. Stąd statystycy mówią o sytuacji „zniekształcającej wyniki”, a wynik badania stwierdza przede wszystkim znaczący wpływ pandemii na praktyki religijne. Jak było przed pandemią? W 2018 r. wskaźniki te wynosiły odpowiednio 36,9% i 16,7%. Podano również statystyki dotyczące katechizowanych dzieci i młodzieży. W całej Polsce we wszystkich typach placówek edukacyjnych w katechezie uczestniczyło wówczas 82,4% uczniów. W 2019 r. odsetek był nieco większy – 87,6%. Oznacza to, że ciągle ponad 4 mln dzieci i młodzieży w wieku szkolnym uczęszcza na katechezę. Jak bardzo pandemia przyspieszyła procesy laicyzacyjne, dowiemy się dzięki danym za ubiegły rok, choć trzeba będzie również wziąć pod uwagę fakt, że niektórzy z nas na wychodzenie z pandemicznej traumy potrzebują więcej czasu.

Raport z tezą

Reklama

IDEOLOGIA Niezależny ekspert ONZ ds. ochrony przed przemocą i dyskryminacją ze względu na orientację seksualną i tożsamość gender zbiera informacje od państw o tym, jak ochrona wolności religii wpływa na wolność orientacji seksualnej i tożsamości gender. To kolejne działanie mające na celu już nie nachalne propagowanie, ale wręcz narzucanie i zmuszane do wdrażania rozwiązań prawnych w państwach, które jeszcze nie uległy tej nowej „postępowej” ideologii i się przed nią bronią. To klasyczny przejaw ideologicznej kolonizacji, o której często wspomina papież Franciszek. W tym przypadku jest to groźne dla ludzi wierzących, ponieważ – jak ostrzegają eksperci – z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, iż końcowe wnioski będą wskazywać wolność religijną jako źródło i przyczynę dyskryminacji osób LGBT i zawierać nieskrywaną sugestię, żeby tę wolność ograniczyć albo zakazać jej manifestacji w przestrzeni publicznej.

Znowu zginął kapłan

NIGERIA Kolejny w ostatnich miesiącach kapłan zginął w Nigerii. 15 stycznia w dekanacie Kafin-Koro, na terenie diecezji Minna w środkowej części kraju, zginął z ręki bandytów ks. Isaac Achi. Został zaatakowany w miejscu swojego zamieszkania. Po zabiciu kapłana napastnicy spalili jego ciało na popiół. Tyle podały agencje w krótkich depeszach. Duchowny zginął najpewniej z rąk islamistów, którzy od lat walczą z siłami rządowymi i terroryzują ludność. Nigeria stała się przez nich najniebezpieczniejszym krajem na globie dla katolickich duchownych, w czym wyprzedza ogarnięty przemocą Meksyk. W ubiegłym roku zginęło ich czterech.

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

2023-01-16 18:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

OPERACJA Ojciec Święty przeszedł 7 czerwca operację laparotomii plastycznej ściany brzucha. Zabieg, oceniany jako niemal rutynowy, był planowany, ale ostatecznie na konieczność jego przeprowadzenia wskazało badanie tomografem komputerowym. Operację w znieczuleniu ogólnym Franciszek przeszedł bardzo dobrze. Kolejne komunikaty o jego stanie zdrowia coraz bardziej uspokajały opinię publiczną. Biorąc pod uwagę niedawne dywagacje nad koniecznością operacji kolana papieża i rezerwę wobec tego samego Franciszka, z której można było wnioskować, że źle znosi znieczulenie ogólne, taki przebieg terapii cieszy. Choć lekarze uspokajali, że stan wiedzy medycznej pozwala na operację osób znacznie starszych niż papież, to informacja o nagłej hospitalizacji wywołała pewne zaniepokojenie katolików na całym świecie. Dzięki Panu Bogu Ojciec Święty przeszedł zabieg bez komplikacji, a przy okazji dokładnie zbadano jego organizm. Wyniki są bardzo dobre, nie stwierdzono „żadnych patologii”.
CZYTAJ DALEJ

Betlejem: ciche Boże Narodzenie bez choinki

2024-12-24 14:07

[ TEMATY ]

Betlejem

wojna

strefa gazy

ciche Boże Narodzenie

Karol Porwich/Niedziela

W Betlejem, miejscu narodzin Jezusa na palestyńskim Zachodnim Brzegu, obchody Bożego Narodzenia rozpoczynają się w spokojnej atmosferze. Ze względu na trwającą wojnę w Strefie Gazy w tym roku ograniczą się one do nabożeństw i modlitw. Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka, które zwykle charakteryzują miasto o tej porze roku, zostały po raz kolejny odwołane przez burmistrza Antona Salmana w drugim roku wojny.

„Odwołanie zewnętrznych obchodów Bożego Narodzenia jest wyrazem odrzucenia niesprawiedliwości wobec naszego narodu w Gazie i całej Palestynie oraz trwających masakr”, wyjaśnił Salman. Wyraził również „głęboki żal z powodu milczenia społeczności międzynarodowej w sprawie masakr w Gazie i na innych Terytoriach Palestyńskich”.
CZYTAJ DALEJ

Ważne urodzinowe zwyczaje

2024-12-25 09:18

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

W święta Bożego Narodzenia niektóre media na siłę szukają pomysłu na „ugryzienie tematu”. Nie bardzo wiedzą o czym pisać, nie czują tematu, więc kombinują.

Ten największy z portali komercyjnych wybrał uzyskiwanie na tradycje świąteczne, głównie fakt spędzania ich z rodziną z powodu „trudnych pytań”, jakie mogą czytelnicy usłyszeć i opłatka, przy którym trzeba się jakoś na siebie przez chwilę otworzyć. Czytając to miałem różne myśli, ale jedna z nich przebijała mi się najbardziej: współczucie. Jest mi jakoś szczerze żal tych, którzy z takim przerażeniem podchodzą do spotkań wigilijnych i łamania się opłatkiem. Oczywiście jak ilość rodzin w Polsce, tak i sytuacji może być wiele, a z rodziną nieraz wychodzi się dobrze tylko na zdjęciu, jeśli jednak duży portal internetowy poświęca temu „problemowi” całą górę swojej strony, to może rzeczywiście dla wielu dziś to poważne wyzwanie. To jednak kwestia dotykająca rzeczywistości dużo szerszej niż tylko wigilii Bożego Narodzenia i okresu Świąt, ale świata, w którym żyjemy, w którym we wszystkim musimy iść po łatwiźnie, a gdy z kimś bliskim się poróżnimy, to nie szukamy okazji do pojednania. Czy jednak nie po to właśnie są takie zwyczaje, jak łamanie się opłatkiem? Jest to nie tylko chrześcijańskie, ale też mądre, by przed wspólnym posiłkiem przypomnieć sobie po co się spotykamy (czytanie Pisma Świętego), pomodlić się i pojednać, zamykając sprawy trudne i życząc sobie wszystkiego, co dobre.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję