Reklama

U progu nowego milenium

Wielka praca w Wielkim Poście

Niedziela częstochowska 10/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dźwięczą nam jeszcze w uszach słowa liturgii Środy Popielcowej: .Pamiętaj, człowiecze, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz.. Mają one wymiar filozoficzny. Zawierają bowiem myśl o człowieku, o tym, że życie człowieka szybko się kończy. W XX wieku, który przeżyliśmy, ludzie wiele wycierpieli. Prochy ludzkie stały się, szczególnie w Europie, spuścizną zniszczenia, nienawiści, wszystkiego, co skierowane jest przeciwko człowiekowi, najbardziej zaś spuścizną ateizmu. Jednak drugie wezwanie: .Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię., jest bardziej pozytywne, teologiczne, Chrystusowe, ewangeliczne. Te dwie formuły funkcjonują razem i są razem bardzo ważne. Z jednej strony zawierają myśl antropologiczną o człowieku, o jego filozofii, przemijaniu, a z drugiej mówią o łasce nawrócenia i o nadziei, która płynie z Ewangelii.

Zawsze, gdy myślimy o Chrystusie, który wzywa do nawrócenia, który mówi o samozaparciu się i daje swoim słuchaczom tak niezwykłe wskazania, zastanawia jedna myśl . jak genialny był Chrystus nawet od tej strony spojrzenia ludzkiego. Pamiętajmy, że to wszystko działo się dwa tysiące lat temu. Myśl Chrystusa o człowieku, o pracy nad sobą, o rozwoju wewnętrznym, o kulturze wewnętrznej jest niesamowicie głęboka. Moglibyśmy zrobić porównanie . to, co działo się tysiąc lat po narodzeniu Chrystusa wśród narodów pogańskich, a kultura, którą zaproponował Chrystus, tak wielka, niezwykła, bogata wewnętrznie. Oczywiście, jest to kultura namaszczona Bożą obecnością, Bożą łaską. To łaska odkupienia przez Chrystusa.

Z tej kultury ewangelicznej można czerpać nieskończenie wiele i są to moce, które mają nam towarzyszyć w Wielkim Poście. Bo Wielki Post jest okresem bardzo mocnego domagania się człowieka o wnętrze pozytywne. Dzisiaj, zwłaszcza w naszej ojczyźnie, trzeba pomyśleć naprawdę o tych dwóch sprawach, które słyszymy w kościołach. Z jednej strony trzeba pokazać człowiekowi, że jest słaby, że sam z siebie nic nie może i jest nicością. To jest także jakieś przypomnienie zjawiska pychy. Człowiek żyje bowiem nieraz w poczuciu wielkiej dumy, faktu posiadania lub dążenia za rzeczami, które go materialnie bogacą. Niejeden w tym celu depcze przykazania Boże, zapominając, że jest prochem, że to wszystko kiedyś się skończy, i że . jak mówi Hiob: .nagi wyszedłem z łona matki i nagi tam wrócę. (1, 21). Taka jest ogromna prawda filozoficzna, która przekłada się na prawdę teologiczną, ewangeliczną.

Podczas rekolekcji, które powinniśmy odprawić w Wielkim Poście . nawet rekolekcji zamkniętych, jeśli to tylko możliwe . postarajmy się wyciszyć i posłuchać, co mówi do nas Bóg. I tak jak Pan Jezus poszedł na 40 dni na pustkowie, żeby się modlić, żeby i w naszym życiu w okresie Wielkiego Postu zaistniały takie wydarzenia i zjawiska, które ubogacają wewnętrznie i sprawiają, że stajemy się mocniejsi i więksi w naszym człowieczeństwie. Po to są rekolekcje.

Polska potrzebuje ludzi sumienia . mówił o tym Ojciec Święty i widzimy dziś tę potrzebę doskonale. I to jest chyba największy krzyk w dzisiejszej Polsce, że nie mamy ludzi sumienia, że ciągle dzieją się jakieś rzeczy niedobre, ludzie mieniący się być wartościowymi, o tych wartościach zapominają. A przecież ludzie sumienia, to są ludzie modlitwy, żyjący nauką Ewangelii, a nie tylko mówiący o niej; którzy mają świadomość wpływu zła na człowieka i wiedzący, że trzeba wciąż w Bożym świetle korygować swoje postępowanie wobec bliskich, swego otoczenia, społeczeństwa. Wypracowywanie człowieka sumienia to wielkie wyzwanie, które powinniśmy podjąć teraz, gdy rozpoczynamy czas Wielkiego Postu.

Komentarzy ks. inf. Ireneusza Skubisia dotyczących bieżących wydarzeń w Polsce i świecie można wysłuchać w audycji radiowej .Spotkanie z Niedzielą., emitowanej na falach Radia Fiat w każdy wtorek o godz. 21.30 w pasmach 94,7 FM, oraz w audycji .Wypowiedź dnia. codziennie o godz. 11.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Ofiarowania Pańskiego

Niedziela podlaska 5/2003

2 lutego obchodzone jest w Kościele święto Ofiarowania Pańskiego, potocznie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Bardzo pięknie o tym święcie pisze Anselm Grün - mnich benedyktyński: "Święto Ofiarowania Pańskiego zaprasza nas, by przyjąć Chrystusa do wewnętrznej świątyni naszego serca. Wesele między Bogiem i człowiekiem odbywa się wtedy, gdy pozwalamy wejść Chrystusowi do wewnętrznej świątyni zamku naszej duszy. Znajduje to swój wyraz podczas święta w procesji ze świecami. Na rozpoczęcie Eucharystii wspólnota zbiera się w ciemnym przedsionku kościoła. Kapłan święci świece i zapala je. Następnie wszyscy wchodzą z płonącymi świecami do kościoła. Jest to obraz tego, że do świątyni naszej duszy wchodzi światło Jezusa Chrystusa i rozświetla wszystko, co jest tam jeszcze ciemne i jeszcze nie wyzwolone".

Nazwy tego święta są dość zróżnicowane. Lekcjonarz armeński podaje, że obchodzono je w "czterdziestym dniu od narodzenia naszego Pana Jezusa Chrystusa". W V w. pojawiły się w brzmieniu greckim określenia hypapante, tzn. święto spotkania i heorte ton kataroion - święto oczyszczenia. Te dwa określenia rozpowszechniły się w Kościele zarówno na Wschodzie jak i na Zachodzie. W liturgii bizantyjskiej do dziś nosi ono nazwę hypapante. Nazwę tę spotykamy także w Sakramentarzu gregoriańskim w tradycji rzymskiej. Określeniem "oczyszczenia" posłużył się Mszał z 1570 r. Mszał Pawła VI opowiedział się za In presentatione Domini - Ofiarowanie Pańskie. Różna była data obchodzenia tego święta. Wschód liczył 40 dni od Objawienia Pańskiego, natomiast Zachód od 25 grudnia, które było i jest świętem Narodzenia Pańskiego. Stąd Kościoły wschodnie świętowały Ofiarowanie Pańskie 14 lutego, zaś liturgia rzymska - 2 lutego. Mszał papieża Pawła VI przewiduje na ten dzień oddzielną prefację, która sławi Boga za to, że Maryja przyniosła do świątyni Jezusa, przedwiecznego Syna Bożego, że Duch Święty ogłosił Go chwałą ludu Bożego i światłem dla narodów. Motyw ten leży u podstaw tego święta, pojawia się w modlitwach i w Ewangelii: "Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Maryja i Józef przynieśli Dzieciątko do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu: «Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu». Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego" (Łk 2, 22-23). Motyw światła jest charakterystyczny do tego stopnia, że w niektórych krajach Msza św. 2 lutego nosi nazwę Mszy światła. W tym dniu w jakiejś mierze dominuje procesja ze świecami podczas śpiewania antyfony: "Światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego Izraela".
CZYTAJ DALEJ

Dziś uderza i ujmuje gorliwość Maryi i Józefa

2025-01-30 06:57

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Chce w ten sposób przeżyć na nowo wszystko to, co miało miejsce w świątyni jerozolimskiej, kiedy Maryja z Józefem ofiarowali Jezusa Bogu Ojcu.

„Gdy upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Rodzice przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego. A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek prawy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego. Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił: «Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela»”. A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu». Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy. A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta – Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim”.
CZYTAJ DALEJ

Papież w rozmowie z młodymi Ukraińcami: bądźcie patriotami!

Przez godzinę Ojciec Święty rozmawiał z młodymi Ukraińcami, zebranymi w Kijowie oraz w innych miastach Europy i Ameryki w ramach spotkania online, zorganizowanego dla młodzieży przez nuncjusza, abp. Kulbokasa i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp. Szewczuka. Papież odpowiadał na pytania, zachęcał do miłości Ojczyzny i przebaczania, pomimo okrucieństw wojny. Podzielił się też osobistym świadectwem, związanym z młodym ukraińskim żołnierzem, który zginął na froncie.

Bycie „patriotą”, czyli „kochanie Ojczyzny”, obecnie zranionej przez przez wojnę, która zabija i prowadzi do głodu. Następnie „przebaczanie”, ponieważ „prawdą jest, że musimy się bronić”, ale zawsze należy być gotowym do przebaczenia, nawet jeśli „jest to bardzo trudne” i odruchowo chcemy „odpowiedzieć ciosem na cios”. Wreszcie – dialog: „zawsze”, „między sobą”, nawet z tymi, którzy „są przeciwni”, i mimo „uporu niektórych”, mając pewność, że „pokój buduje się przez dialog” – to główne myśli, jakie pozostawił ukraińskiej młodzieży Papież Franciszek podczas sobotniego spotkania.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję