Podczas I Nieszporów Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu sześciu alumnów przyjęło szatę duchowną. Nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.
Podczas 9-dniowej nowenny przed uroczystością rozważania maryjne wygłosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, były rektor WSD oraz wykładowca Egzegezy Starego Testamentu. W nowennowych refleksjach wskazał na starotestamentalne figury, które odnoszą się do osoby Maryi. Cała nowenna była transmitowana codziennie przez archidiecezjalne radio FARA. Na jej zakończenie można było usłyszeć wywiady, w których klerycy III roku podzielili się świadectwem swojego powołania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W ostatnim dniu nowenny alumni III kursu zostali przyobleczeni w szatę duchowną. W tym roku sutannę przyjęło sześciu braci. Obrzędowi obłóczyn przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, który w homilii okolicznościowej podkreślił wielką rolę Maryi, pięknej Pani, pokornej Służebnicy Pańskiej, która jest dla nas wzorem do naśladowania. Nie zabrakło także nawiązania do sutanny i koloratki, które stanowią nową tożsamość oraz są elementami zaślubienia, całkowitego oddania się Chrystusowi. – Za chwilę staniecie się zewnętrznie odmienieni. Ufam, że w ten sposób zrealizuje się wasze pragnienie, aby przywdziać szatę, którą noszą duchowni, a która będzie was wyróżniać spośród ludzi. Jesteście świadectwem, ale należy podkreślić jeszcze jeden bardzo ważny aspekt: chodzi o to, aby ta sutanna nie była tylko dla innych znakiem waszego wybrania, waszej przynależności do alumnów czy później stanu kapłańskiego. Ona powinna być znakiem tożsamości dla was samych. Gdy założycie tę szatę, pamiętajcie o konieczności osobliwej łączności z Chrystusem. O tym, że jesteście Jego szczególną własnością – przypomniał bp Chudzio.
Na uroczystości byli obecni księża proboszczowie nowo obłóczonych, którzy pomagali swoim podopiecznym po raz pierwszy założyć szatę duchowną, a także znajomi księża i cała wspólnota seminaryjna.
Nowo obłóczonym braciom życzymy przede wszystkim wierności Bożemu wezwaniu, wielu potrzebnych łask na każdy dzień, wytrwałości na drodze powołania oraz wielkiej odwagi, aby przez przyjętą sutannę i autentyczne podążanie za Jezusem, byli dla współczesnego świata świadkami Chrystusa. Wszystkich wiernych i członków wspólnoty Dzieła Pomocy Powołaniom prosimy także o modlitwę za całą seminaryjną wspólnotę oraz o nowe i święte powołania do wyłącznej służby Bożej.