To tradycyjne miejsce spotkań, związanych z uczczeniem św. Barbary, patronki górników.
Powitanie
– Gromadzimy się przy tym ołtarzu, aby polecać Bogu przez pośrednictwo św. Barbary brać górniczą. Ich zanoszona dzisiaj modlitwa w tym miejscu, w naszym parafialnym wieczerniku, niech uprosi nam wszystkim światło, mądrość, abyśmy otwarci na Boże pouczenie, mogli jak najlepiej realizować nasze powołania, nabierając też odwagi do dalszych działań i w tych adwentowych dniach, z radością i nadzieją oczekiwali Pana – mówił ks. Piotr Zawadka, proboszcz parafii, witając uczestników.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, a homilię wygłosił biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.
Tomasz Zdzikot, nowy prezes spółki KGHM, poprosił biskupów i obecnych prezbiterów o ofiarowanie Mszy św. w intencji pracowników spółki i ich rodzin, a także za tych, którzy przeszli już na emerytury i za zmarłych pracowników.
Postawa czuwania
Reklama
W homilii bp Tadeusz Lityński przypomniał, że tydzień wcześniej, w pierwszą niedzielę Adwentu rozlegało się wezwania Chrystusa do podjęcia czuwania. Obecna zaś modlitwa jest odpowiedzią na wezwania Jezusa. – Ta modlitwa to odpowiedź górniczego stanu na zaproszenie z ubiegłej niedzieli. Jesteśmy tutaj, w świątyni, w bliskości naszego Pana, w bliskości św. Barbary. Czuwamy dzisiaj w intencji górników, tych, którzy w ekstremalnie trudnych warunkach, realizują polecenie Boga: „Czyńcie sobie ziemię poddaną” (Rdz 1,18). W centrum naszej modlitwy są górnicy, którzy mimo upływu wieków, dostrzegają punkty styczne między swoim życiem zawodowym, pracą, a życiem kobiety – św. Barbary, świętej Kościoła, zamkniętej w lochu ziemi, w ciemności, za wierność Chrystusowi. To dlatego przyzywają ją ku pomocy. I nie tylko oni, bo jest ona patronką wszystkich pracujących w trudnych, ekstremalnych warunkach. W duchu solidarności zwracamy się do św. Barbary, aby wyjednała górnikom u Boga wszystko, co jest im potrzebne na dzisiaj i co jest potrzebne na jutro – mówił bp Lityński.
Wdzięczność
Zwrócił się też z podziękowaniami: – Chrześcijańska i górnicza tożsamość łączy się także z udziałem w życiu wiary także w życiu Kościoła, za co chcemy jako duszpasterze bardzo wam podziękować. W tym duchu pragnę życzyć Bożego błogosławieństwa, ochrony przed złem zagrażającym górniczej pracy i tego, byście byli zawsze posłańcami pokoju – życzył bp Tadeusz.
W liturgię Mszy św. zaangażowani byli górnicy, pełniący funkcje służby liturgicznej, lektorów i psałterzystów, a oprawę muzyczną tworzył ponad 30-osobowy Górniczy Chór Męski, powołany do życia w 2008 r. Nie zabrakło też oczywiście licznej reprezentacji pocztów sztandarowych, reprezentujących zakłady kombinatu.
Więcej na: www.legnica.niedziela.pl.