Reklama

Porady

Z Bożej apteki

Pijmy czystek

W trosce o nasze zdrowie powinniśmy zacząć wzmacniać naszą odporność. Służą temu właściwa dieta, ruch na świeżym powietrzu oraz zioła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czystek to zioło stosowane od wieków. Powinniśmy po nie sięgnąć szczególnie teraz, aby zapobiegać chorobom i wzmocnić odporność organizmu.

Latem, kiedy jesteśmy na wakacjach w krajach basenu Morza Śródziemnego, zwłaszcza na wzgórzach, napotkamy różowo zabarwione krzewy czystka. Roślina ta nie tylko zdobi krajobraz, ale i wykazuje liczne właściwości lecznicze. Występuje kilka odmian czystka, które wpływają na nasze zdrowie. Liczne instytuty badawcze w Europie przeprowadziły badania nad właściwościami kilku gatunków czystka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działanie lecznicze ma przede wszystkim czystek kreteński (Cistus creticus). Jest używany w leczeniu przeziębień i infekcji bakteryjnych. Stosowany jest także w leczeniu zapaleń: gardła, płuc, oskrzeli, krtani, przy chrypce, przeziębieniu, anginie, infekcji układu moczowego, bólach stawów.

Czystek ladanowy (Cistus ladanifer) jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych stawów, nieżytu układu oddechowego, zaburzeń miesiączkowania, nerwic i nieżytów jelit z biegunką. Jest polecany także w leczeniu zaburzeń trawiennych, choroby wrzodowej, chorób reumatycznych, schorzeń układu oddechowego, stanów zapalnych skóry i cukrzycy.

Czystek siwy (Cistus incanus) jest stosowany w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego, schorzeń wątroby, zakażeń i stanów zapalnych układu moczowego, skóry oraz układu oddechowego. Jest polecany także w leczeniu stanów zapalnych stawów.

Reklama

Czystek również wybiela zęby, przy regularnym piciu usuwa nieprzyjemny zapach ciała. U zwierząt niszczy pchły i kleszcze.

Zanim zdecydujemy się na kurację czystkiem, powinniśmy najpierw wiedzieć, którą odmianę kupić, żeby zioło to było skuteczne w leczeniu naszych dolegliwości. Można pić zarówno napar, jak i odwar z ziela czystka, najważniejsze jednak jest to, aby robić to systematycznie, bo picie go sporadycznie nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Napar z czystka: łyżeczkę ciętego ziela zalać szklanką wody i odstawić pod przykryciem na 10 min. Pić 2-3 razy dziennie. Do naparu można dodać sok z cytryny lub łyżeczkę miodu. Odwar natomiast jest stosowany w przypadku chorób przewlekłych. W tym celu 10 g czystka należy zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia, gotować przez 5 min, odstawić na 20 min i odcedzić. Tak uzyskany odwar można stosować zewnętrznie (do okładów, przemywania, do płukania jamy ustnej) i wewnętrznie (100 ml 3 razy dziennie w przypadku boreliozy, choroby żołądka, jelit).

2022-12-13 14:54

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak zrobić domowe mydło peelingujące?

Mydło peelingujące oczyści skórę z głębszych zanieczyszczeń i zetrze martwy naskórek. Dzięki temu skóra stanie się gładsza i będzie lepiej oddychać.

Do samodzielnego wykonania mydła potrzeba: 170 ml organicznej bazy mydlanej glicerynowej, 2 łyżek oleju kokosowego, 1 łyżki zmielonego rozmarynu, 1 łyżki zmielonych ziaren czarnuszki, 1 łyżki soku z cytryny.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Cud w Kanadzie

2025-12-30 11:57

Niedziela Ogólnopolska 1/2026, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Boże Miłosierdzie spowodowało, że z bycia świeckim, światowym Amerykaninem, który dbał tylko o swoją dziewczynę i biznes, stałem się katolickim księdzem” – mówi ks. Chris Alar.

Dzienniczek św. Siostry Faustyny oraz orędzie Jezusa przekazane polskiej zakonnicy zainspirowały jego drogę do kapłaństwa. 10 listopada 2025 r. na instagramie Parousia Media marianin opublikował historię cudu eucharystycznego, którego był świadkiem w Kanadzie.
CZYTAJ DALEJ

W atmosferze Bożego Narodzenia

2026-01-12 22:01

Marzena Cyfert

Jasełka w parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu

Jasełka w parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu

Jasełka w wykonaniu dzieci ze scholi i LSO oraz wspólne kolędowanie zgromadziły wielu parafian i gości w kościele św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu.

– Dawniej w tej parafii istniało coś w rodzaju kółka teatralnego. Stąd zresztą miejsce, w którym odbywały się jasełka nosi nazwę Katolicki Ośrodek Kultury. W ubiegłym roku z inicjatywy p. Mateusza Partyki, który w naszej parafii opiekuje się scholą, pierwszy raz udało się wystawić jasełka. W tym roku odbyły się one po raz drugi – mówi ks. Rafał Michaelis, wikariusz i zapowiada, że to jeszcze nie koniec, ponieważ w planach jest Misterium Męki Pańskiej i inne tego rodzaju przedstawienia. – W naszej parafii rodzi się spontanicznie taki zespół teatralny, który obejmuje zarówno dzieci będące w scholi, ministrantów, jak i ich rodziców – mówi ks. Rafał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję