8 czerwca - Niedziela Zesłania Ducha Świętego.
Chrystus posyła do naszych serc Ducha Pocieszyciela. Zbawiciel jest ciągle obecny wśród nas przez Ducha siedmiorakich darów.
9 czerwca - święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.
Na prośbę biskupów polskich 21 listopada 1964 r. papież Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. W słowach: "Niewiasto, oto syn Twój" (Jn 19, 26), skierowanych do Maryi z krzyża, chodzi (...) o powierzenie ucznia Matce. Maryja otrzymała w ten sposób nową misję macierzyńską, a mianowicie macierzyństwo powszechne" - naucza Jan Paweł II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
10 czerwca - wspomnienie bł. Bogumiła, biskupa.
Bł. Bogumił żył w XII w. Był arcybiskupem Gniezna, a po rezygnacji żył koło Dobrowa jako pustelnik. W przeświadczeniu ludu był mężem Bożym, który dostrzegał konkretne potrzeby życiowe swoich braci i wstawiał się w tych intencjach do Boga. Jest przykładem, że najpełniej służy się Bogu, gdy przychodzi się z pomocą bliźnim.
11 czerwca - wspomnienie św. Barnaby, apostoła.
Towarzysz podróży św. Pawła pochodził z żydowskiej rodziny żyjącej na Cyprze. Apostołowie nazwali go "Barnabą" czyli "synem pocieszenia". Dzieje Apostolskie ukazują dobroć jego serca, trzeźwość sądu i gorliwość apostolską. W młodym Kościele był obrazem miłości Boga do ludzi.
12 czerwca - wspomnienie bł. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, biskupa płockiego i 104 Towarzyszy, męczenników.
Reklama
Wspominani dziś Męczennicy byli ofiarami niemieckich obozów koncentracyjnych w różnych miejscach Europy. Do nich wszystkich można odnieść słowa sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego: "Sprawa Chrystusowa trwa (...) dwa tysiące lat i za tę sprawę ludzie siedzą do dziś w więzieniach. (...) Ileż wart się zmieniło, ileż więzień rozsypało w gruzy, ile kluczy zardzewiało, ile zamków i łańcuchów opadło! - a sprawa trwa. Została dotąd obroniona. Sprawa żyje!".
13 czerwca - wspomnienie św. Antoniego, kapłana i doktora Kościoła.
Św. Antoni urodził się w Lizbonie w 1195 r. Był franciszkaninem, ewangelizował północną Afrykę. W Padwie (Italia) zasłynął jako kaznodzieja wywierający wielki wpływ na życie wielu osób. Zmarł 13 czerwca 1231 r., mając zaledwie 36 lat. W Tuluzie powstało dzieło pod nazwą "chleb św. Antoniego", czyli całoroczna jałmużna dla ubogich. Św. Antoni jest także patronem narzeczonych i małżonków.
14 czerwca - wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika.
Był biskupem pomocniczym we Włocławku. Odznaczał się szczególnym nabożeństwem do Najświętszej Eucharystii. Heroicznie przyjął śmierć w obozie koncentracyjnym w Dachau (26 stycznia 1943 r.). Pokazał, że dzięki Eucharystii nosimy w sobie zadatek życia wiecznego.