Dzieci znikają z ulic
Co 5 godzin w Afryce Południowej ginie dziecko – wskazują dane policyjne z 2013 r. Zdaniem członków organizacji Missing Children South Africa, sytuacja jest znacznie bardziej ponura i pogarsza się z roku na rok. Dzieci są porywane z różnych motywów: dla pozyskania organów do przeszczepu, dla handlu żywym towarem i dla okupu. Za porwaniami stoją zorganizowane i duże grupy przestępcze.
CNA
Odwołana dyspensa
Jedna z ważniejszych amerykańskich diecezji: metropolitalna Chicago jest jednym z ostatnich Kościołów lokalnych na świecie, w których została zniesiona dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. Biskupi wprowadzali dyspensy powszechnie w czasie globalnej pandemii. W Chicago długo zwlekano z przywróceniem obowiązku uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej, mimo że pierwsi amerykańscy biskupi odwoływali wydane przez siebie dekrety już na wiosnę 2021 r. Tak było m.in. w: Tucson, Wichita, Lansing, Des Moines, Santa Rosa i Laredo. Uchodzący za liberalnego kard. Blase Cupich odkładał tę decyzję przez prawie 1, 5 roku. Dopiero teraz uznał, że nadeszła pora, aby przywrócić obowiązek uczestniczenia w Eucharystii. W Chicago katolicy powinni, pod sankcją grzechu ciężkiego, uczestniczyć we Mszy św., począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu tego roku, czyli od 27 listopada.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
THE NATIONAL
Apelują do muzułmanów
Reklama
Chrześcijanie wzywają podzielonych muzułmanów do dialogu. Z mocnym apelem do skonfliktowanego świata islamu, którego efektem są wciąż trwające wojny i konflikty na Bliskim Wschodzie, zwrócił się iracki kardynał Louis Raphaël I Sako. Choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę, dziś konflikty w tym regionie świata są wywołane podziałami i rywalizacją krajów muzułmańskich, przede wszystkim dwóch grup: sunnitów i szyitów. To źródło konfliktów i niepokojów w Iraku, Syrii i Libanie. Dialog między muzułmanami może się przyczynić do uspokojenia sytuacji i wygaszenia przynajmniej części ognisk zapalnych, bo cierpią na tym wszyscy – i chrześcijanie (przede wszystkim), i muzułmanie zamieszkujący region. Z Iraku uciekają młodzi chrześcijanie, bo nie ma dla nich pracy i są prześladowani. Emigrować chcą także młodzi muzułmanie, przede wszystkim sunnici, z powodu konfliktów wewnątrz ich grupy religijnej, które rozdzierają kraj.
ORTHODOX TIMES
Nie może zapomnieć
Wyjątkowy był telegram kondolencyjny patriarchy Cyryla po śmierci prawosławnego metropolity Cypru Chryzostoma. Nie może on zapomnieć cypryjskiemu duchownemu tego, że uznał autokefalię Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Cyryl modli się o spokój duszy zmarłego, „aby jego grzechy zostały mu odpuszczone, czy to popełnione świadomie czy nie”. Patriarchat jasno wypomniał, że Cyryl ubolewa nad tym, iż w ostatnim czasie relacje między Moskwą a Nikozją zostały nadszarpnięte „uznaniem schizmatyków na Ukrainie”.
NATIONAL CATHOLIC REPORTER
Bez niespodzianek
Niespodzianki nie było, wygrał faworyt. Nowym przewodniczącym konferencji episkopatu USA został abp Timothy Broglio, obecny ordynariusz polowy armii USA, a w przeszłości m.in. watykański dyplomata. Już wcześniej mówiło się, że jest on faworytem tej elekcji. Liczono m.in. na jego zrozumienie Watykanu. Broglio uchodzi za członka konserwatywnego skrzydła amerykańskiego episkopatu. Progresywne media krytykują go za to, że za kryzys związany z haniebnym postępowaniem niektórych duchownych obwiniał przede wszystkim tych o skłonnościach homoseksualnych, oraz za to, iż wziął w obronę amerykańskich żołnierzy, którzy odmawiali szczepień przeciwko COVID-19. Jego zastępcą został arcybiskup Baltimore William E. Lori. On też nie podoba się niektórym kręgom amerykańskiego Kościoła. Zarzucają mu, że chwalił niedawny werdykt Sądu Najwyższego, który orzekł, iż prawo do aborcji nie jest prawem konstytucyjnym, i przeniósł je na poziom stanowej legislatury.