W apelu zostanie m.in. podkreślone, że pierwszym zagrożeniem spożywania alkoholu wśród dzieci jest jego konsumpcja przez matkę i ojca. Szczególną troską powinny być otoczone zatem dzieci z rodzin dotkniętych alkoholizmem jednego lub obojga rodziców. Takich dzieci jest w Polsce ok. 2 mln.
„Wiemy, że jedyną formą trzeźwości dzieci do 18. roku życia jest całkowita abstynencja. To rodzina jest największą szkołą trzeźwości i to ona ma pokazywać ten szczególny przykład, jak należy podchodzić do alkoholu” – powiedział KAI bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zaznacza, że obowiązki w tej kwestii spoczywają także na Kościele, państwie i władzach samorządowych. Dlatego w apelu biskupi podkreślają, że Kościół pomaga rodzinom we wskazywaniu dzieciom właściwej drogi życia bez alkoholu. - Zachęcamy dzieci do tego, by zachowały całkowitą abstynencję – dodał bp Bronakowski.
W apelu zostanie przypomniane, że Kościół pomaga w zachowaniu abstynencji, starając się angażować dzieci i młodzież w rozmaite ruchy i wspólnoty oraz spotkania tematyczne poświęcone problemowi konsumpcji alkoholu.
Reklama
Zdaniem bp. Bronakowskiego, państwo i samorządy zdają się nie dostrzegać i nie rozumieją problemu obniżania się inicjacji alkoholowej oraz zwiększającej się dostępności do wyrobów alkoholowych wśród dzieci i młodzieży. – Należy natychmiast zlikwidować reklamę alkoholu oraz ograniczyć jego fizyczną i ekonomiczną dostępność. To są bezkosztowe sposoby na obniżenie spożycia alkoholu w społeczeństwie – uważa biskup.
O całkowity zakaz reklamy jakiegokolwiek alkoholu bp Tadeusz Bronakowski apelował do prezydenta, premier, marszałków Sejmu i Senatu oraz wszystkich parlamentarzystów już w ub. roku. Tłumaczył wtedy, że promocja alkoholu, w tym piwa, wpływa na jego większe spożycie, zwłaszcza wśród osób młodych.
„Reklama alkoholu wytworzyła w naszych umysłach proalkoholową mentalność, która jest niezwykle groźna. W latach 90. spożycie piwa wynosiło 18 litrów na głowę, obecnie wynosi ok. 100 litrów. A po piwo właśnie, które przemysł browarniczy nie nazywa alkoholem – dzieci i młodzież sięgają najczęściej” – podkreśla przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości.
Na skutek oddziaływania reklamy same dzieci zaczynają sięgać po alkohol już od najmłodszych lat. – To dla ich rozwoju duchowego i fizycznego jest bardzo groźne. Bardzo zachęcamy, aby ten apel przeczytać i poważnie się nad nim zastanowić – zaznacza bp Bronakowski.
Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości ogłaszany jest co roku przed sierpniem, miesiącem abstynencji od alkoholu. W ub. roku minęło 30 lat od jego ustanowienia przez polskich biskupów.