Światowe Dni Młodzieży w Portugalii odbędą się od 1-6 sierpnia 2023 r. Poprzedzą je Dni w Diecezjach. – Dla mnie ŚDM zaczęły się w 1991 r. Wtedy uczestniczyłem w nich po raz pierwszy na Jasnej Górze. Od 1997 r. jako ksiądz jestem na każdym kolejnym i zapraszam młodych, żeby ze mną pojechali. ŚDM to wielkie międzynarodowe spotkanie młodych z całego świata – tłumaczy diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM ks. Andrzej Wołpiuk. Zorganizował już grupę, która weźmie udział w spotkaniu. W ramach Dni w Diecezjach będą stacjonować w diecezji Coimbra 200 km na północ od Lizbony, gdzie studiuje wielu Polaków. – Wylatujemy 23 lipca z Krakowa. Lecimy do Lizbony, Fatimy, Coimbry i następnie znów do Lizbony. Tam zostajemy do 9 sierpnia. Po czym wracamy do Krakowa. W pakietach mamy fundusz solidarnościowy, aby pielgrzymi z Afryki czy Azji mogli również polecieć na ŚDM. Mamy też opłacone ubezpieczenie, noclegi, wyżywienie, transport w Coimbrze, zwiedzanie Fatimy i Lizbony oraz zakupiony pakiet pielgrzyma – polski, na który składa się m.in.: koszulka, flaga oraz chusta – precyzuje kapłan.
Reklama
Także w parafii w Milówce zorganizowano wyjazd dla młodzieży ze szkół średnich i starszej. Planują w drodze do Lizbony zatrzymać się w Lourdes i Avila oraz podjechać do Fatimy. Wracając, chcą zobaczyć Barcelonę. Młodzi diecezjanie mogą dołączać do następnych grup tworzonych przez kapłanów naszej diecezji. Informacji udziela ks. Andrzej Wołpiuk: xandrzejw@gmail.com. Dostępne są też na Facebooku: sdm.bielsko.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Logo
ŚDM 2023 mają już swoje logo. Jak wyjaśnia ks. koordynator, składa się na nie krzyż, czyli znak Chrystusa, w kolorze zielonym – nadziei, jako symbol tego, że krzyż i Chrystus niosą ludziom nadzieję. Żółta ścieżka oznacza drogę człowieka z Chrystusem, nawiązuje do idei pielgrzymowania. – Patronką ŚDM i naszą nauczycielką będzie Matka Boża w sposób szczególny czczona w Portugalii jako Pani z Fatimy. Jej twarz jako młodej dziewczyny została wpisana w logo. Maryja, gdy się objawiła w Fatimie, prosiła pastuszków o odmawianie Różańca, czyli Różaniec jest także obecny w czasie naszego pielgrzymowania do Matki Bożej. Widzimy go na logo, na ścieżce odwołującej się do doświadczenia pielgrzymki – precyzuje kapłan. Przy tym zachęca do codziennej modlitwy dziesiątką Różańca za spotkanie w Lizbonie w ramach akcji: #dychadlalizbony. Prosi też o modlitwę każdego 23. dnia miesiąca, który jest oficjalnym dniem modlitwy za dzieło ŚDM.
Peregrynacja
Po naszej diecezji peregrynują relikwie bł. Carlo Acutisa, jednego z patronów ŚDM 2023. Do przyszłego roku będą gościć na dekanalnych spotkaniach młodych i w parafiach, do których zaproszą je kapłani z młodzieżą. Ks. Andrzej Wołpiuk, przebywając w Warszawie na spotkaniu koordynatorów ŚDM, wysłuchał świadectwo o. Zachariasza Hessa o jego fascynacji postacią błogosławionego Włocha. O. Hess zainicjował peregrynację relikwii w Polsce, chcąc w ten sposób pokazywać młodzieży przykład ich rówieśnika, który już w tak młodym wieku żył Bogiem, wzrastając w świętości. Ks. A. Wołpiuk wraz z diecezjalnym duszpasterzem młodzieży ks. Kamilem Kuchejdą postanowił, że pozyskają relikwie dla Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży i peregrynacja odbędzie się także w naszej diecezji. O. Hess przywiózł relikwie włosów z Asyżu, ks. koordynator zorganizował relikwiarz. Dzięki temu mógł je pierwszy raz zaprezentować publicznie na inauguracji roku formacyjnego w żywieckim amfiteatrze. Następnie relikwie trafiły do parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Cieszynie-Mnisztwie, gdzie powstało Diecezjalne Centrum Przygotowań do ŚDM i gdzie ks. Andrzej jest administratorem. Od 26 października wyruszyły w diecezję. Zagoszczą 20 listopada w Bielsku-Białej na os. Karpackim na ŚDM w diecezji z udziałem bp. Romana Pindla.