Prorok Ezechiel w swojej Księdze pisze o wizji nowej świątyni. Będzie to świątynia eschatologiczna, w której zamieszka chwała Boża, a wokół zgromadzi się lud. Wyrazem zawartego przymierza Boga z ludźmi będzie wypływająca spod tej świątyni woda, która jest źródłem życia i dzięki której będą się rodziły owoce dające nieśmiertelność. Fragmenty tej ezechielowej wizji odczytywane są co roku podczas święta rocznicy poświęcenia kościoła, aby przypomnieć, że jest to miejsce chwały Bożej, z którego płyną sakramenty dające życie i nieśmiertelność.
Trud budowy
W kościele Matki Bożej Częstochowskiej sprawowana była Msza św. rozpoczynająca rok jubileuszu 20-lecia poświęcenia kościoła. Został on poświęcony przez bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza 29 września 2002 r., a konsekrowany był 18 października 2003 r. przez abp. Zygmunta Kamińskiego. Już w latach powojennych, kiedy na ziemie nad Odrą i Bałtykiem wrócił Kościół, w Dargobądzu zaaranżowano w jednym z domów kaplicę, do której dojeżdżał kapłan z posługą sakramentalną z parafii św. Stanisława w Wolinie. Kiedy proboszczem w Wolinie został ks. prał. Jan Uberman, po konsultacjach z mieszkańcami, postanowił, że podejmie trud budowy nowej świątyni. W centrum miejscowości w 1997 r. rozpoczął prace budowlane przy wznoszeniu nowej świątyni zaprojektowanej przez mgr. inż. Walentego Zaborowskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wsparcie i ofiara
Reklama
Nieocenioną pomoc w budowie zaoferowali mieszkańcy, którzy w ramach prac społecznych przychodzili na plac budowy. Większość mieszkańców otworzyła swoje serca wspierając działanie swoją modlitwą, a także składając ofiary na budowę nowej świątyni. W imieniu mieszkańców Dargobądza i pobliskich Karnocic przedsięwzięcie wspierała Bogdana Łągiewka wraz ze swym mężem Antonim, która za tę posługę otrzymała od abp. Andrzeja Dzięgi medal „Zasłużony dla Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej”.
Uroczystości jubileuszu kościoła połączone były z dziękczynieniem za plony. Przed Eucharystią słowo wprowadzenia wypowiedziała w imieniu dargobądzkiej rady kościelnej Bogdana Łągiewka. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Leszek Konieczny, proboszcz parafii św. Mikołaja w Wolinie. Homilię wygłosił wikariusz ks. Robert Bałuka, który podkreślił, że bardzo ważna w naszej relacji z Bogiem jest wdzięczność w kontekście jubileuszu poświęcenia świątyni oraz dziękczynienia za plony.
Procesja
Wyrazem wdzięczności była procesja z darami. Na zakończenie słowa podziękowań za troskę o świątynię skierował ks. proboszcz. Następnie słowo gratulacji wygłosiła burmistrz Wolina Ewa Grzybowska, sołtys Dargobądza Agnieszka Wischnewski oraz woliński radny Marcel Szuliński. Po modlitwie w kościele uczestnicy udali się do świetlicy. Tam uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zofii Kossak-Szczuckiej przygotowani przez nauczycieli: Wiolettę Ekiert oraz ks. Roberta Bałukę, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny ukazujący wdzięczność za tegoroczne plony. Poczęstunek przygotowany przez mieszkańców zakończył uroczystości jubileuszowe.