Pierwsza z publikacji to zapis rekolekcji wygłoszonych przez bp. Deca do katolików świeckich w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach w listopadzie 2019 r. Dwie kolejne książki to 65. i 66. tom znanego cyklu homiletycznego Siejba słowa.
Formacja świeckich
Jak czytamy w adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II Christifideles laici o powołaniu i misji świeckich w Kościele i świecie z 1987 r., formacja nie jest przywilejem zastrzeżonym tylko dla niektórych ludzi, ale prawem i obowiązkiem każdego. Możliwość formacji należy zapewnić wszystkim, zwłaszcza ludziom ubogim, którzy sami mogą być źródłem formacji dla innych. Formacja powinna korzystać z odpowiednich metod, które pomogą każdemu w pełnej realizacji ludzkiego i chrześcijańskiego powołania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wychodząc naprzeciw papieskim postulatom Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, której bp Ignacy Dec był przewodniczącym w latach 2013-20, wielokrotnie dyskutowała, jak tę formację świeckich zorganizować i jak ją prowadzić. Jak obudzić śpiącego „olbrzyma”, którym jest laikat w Kościele.
Reklama
Pewnym podsumowaniem działalności Rady były zorganizowane dla jej członków, a także dla Rad Diecezjalnych oraz świeckich liderów różnych grup apostolskich, rekolekcje, które odbyły się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach od 8 do 10 listopada 2019 r. Ich wiodący temat brzmiał U źródła – Świeccy w życiu Kościoła. W rekolekcjach wzięło udział kilkadziesiąt osób. Jak opisuje we wstępie do publikacji pierwszy biskup świdnicki, tekst wygłoszonych konferencji rekolekcyjnych oraz homilii został zamieszczony wówczas w Biuletynie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich Świeccy w Kościele. Z racji niewielkiego nakładu tego pisma zrodziła się myśl ponownego wydania tych tekstów w poszerzonej wersji, jako pomocy duszpasterskiej dla księży posługujących w parafiach
Publikacja wydana staraniem Świdnickiej Kurii Biskupiej zawiera cztery konferencje oraz trzy homilie wraz z fragmentami adhortacji Christifideles laici i tekstem prof. Kazimierza Lubowickiego o specyfice apostolstwa świeckich wg św. Jana Pawła II.
Szkole i arcybiskupowi
Dwa kolejne tomy Siejby słowa dokumentują działalność homiletyczną bp. Ignacego Deca od stycznia do czerwca 2021 r. Tom 65. dedykowany jest Liceum Ogólnokształcącemu im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku. Szkoła ta bowiem ukierunkowała młodzieńcze życie Ignacego Deca w kierunku kapłaństwa. – To właśnie ta szkoła w latach 1958-62 kształtowała mój umysł i serce, przygotowując mnie do wyboru drogi życia – czytamy w słowie wstępnym. Tom 66. Siejby słowa bp Ignacy Dec zadedykował abp. Wacławowi Depo, metropolicie częstochowskiemu, serdecznemu przyjacielowi, który tak bardzo promuje wartości ewangeliczne, maryjne i patriotyczne. Okazją do tego była dziesiąta rocznica jego posługiwania w archidiecezji częstochowskiej.