Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 22/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Minęło 10 lat

26 kwietnia Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w parafii św. Andrzeja Boboli w Grudziądzu-Mniszku świętowało 10. rocznicę powstania Koła. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą św. dziękczynną. Członkowie Stowarzyszenia dziękowali Bogu za wspólnie spędzony czas i podjęte działania: za piesze pielgrzymki, półkolonie dla dzieci, wigilie dla osób samotnych oraz Parafialne Dni Chorych. Mszy św. przewodniczył asystent Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Rejonu Grudziądzkiego, ks. Marek Borzyszkowski. Eucharystię ubogaciła starannie przygotowana oprawa liturgiczna: czytania, modlitwy, komentarze i dary ofiarne. Na jubileusz przybyli: przedstawiciele Zarządu Diecezjalnego z prezesem Bogdanem Majorem na czele, przedstawiciele Zarządu Rejonowego z Grudziądza z prezesem Markiem Czepkiem, a także prezesi kół Stowarzyszenia należących do Rejonu Grudziądzkiego, m.in. z Sarnowa, Lisewa i parafii grudziądzkich.
Po Eucharystii nastąpiło otwarcie wystawy dokumentującej minione dziesięciolecie. Patrząc na zdjęcia i czytając teksty, można było powspominać miniony czas. Chwila refleksji przysporzyła dużo radości wszystkim członkom i zaproszonym gościom. Po obejrzeniu wystawy obecni przeszli do górnej sali naszego kościoła, gdzie świętowaliśmy jubileusz przy muzyce i śpiewie, piekąc kiełbaski oraz rozmawiając o przeszłości i przyszłości naszego Koła.

Krzysztof Kosiński

Koło Caritas w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego

Reklama

19 kwietnia, z inicjatywy Akcji Katolickiej, koło Caritas działające w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu przygotowało dla dzieci z ubogich rodzin słodkie niespodzianki. Pedagodzy ze Szkół Podstawowych nr 2, 3, i 15, w porozumieniu z wychowawcami klas i katechetami, wytypowali 100 dzieci, którym w Wielką Sobotę proboszcz parafii - ks. kan. Stanisław Andrik wręczył paczki. Zadowolone dzieci z nieukrywaną radością dziękowały tym, którzy pozwolili przeżyć im tę radosną chwilę, a w Święta Wielkanocne dzielić się z najbliższymi. Ksiądz Proboszcz rozmawiał z dziećmi o świętowaniu Niedzieli paschalnej, następnie po wspólnej modlitwie Ojcze nasz pobłogosławił wszystkich obecnych. Potem dzieci wraz z rodzicami i katechetkami poszły do Grobu Pańskiego adorować w ciszy Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, aby w ten sposób podziękować Panu Bogu za dobroć ludzkich serc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Helena Rykaczewska

Dekanaty toruńskie

100-lecie urodzin śp. prof. Karola Górskiego

Reklama

30 kwietnia, w 100. rocznicę urodzin śp. prof. Karola Górskiego, założyciela i prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, członkowie Klubu oraz dawni uczniowie i współpracownicy Profesora zebrali się w kościele akademickim Świętego Ducha w Toruniu. Mszy św. przewodniczył kapelan KIK-u, ks. Rafał Zarzeczny SJ, natomiast członkowie klubu czytali teksty modlitw. Po południu w siedzibie KIK-u odbyło się spotkanie wspomnieniowe. Osobę zmarłego przed 15 laty Profesora wspominali byli prezesi KIK-u: Krystyna Porębska, Jerzy Matyjek, Andrzej Tyc oraz dawni uczniowie, profesorowie historii UMK - Antoni Czachorowski i Janusz Małłek.
Prof. Karol Górski urodził się 30 kwietnia 1903 r. w Odessie. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując doktorat w 1927 r. Habilitował się w 1932 r. na uniwersytecie w Poznaniu, gdzie następnie wykładał. Brał udział w kampanii wrześniowej jako podporucznik rezerwy 7. Pułku Wielkopolskich Strzelców Konnych; wojnę spędził w obozach jenieckich w Brunszwiku i Dobiegniewie, gdzie organizował wykłady cieszące się ogromnym zainteresowaniem więzionych oficerów. Od 1945 r. był profesorem historii powszechnej średniowiecznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Główne kierunki badań prof. Karola Górskiego dotyczyły historii Pomorza, dziejów państwa i Zakonu Krzyżackiego, Mikołaja Kopernika i jego środowiska, historii życia wewnętrznego i duchowego w Polsce.
W 1957 r. Profesor organizował podwaliny Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, zarejestrowanego w lutym 1958 r. Był jego pierwszym prezesem. Po likwidacji Klubu przez władze w stanie wojennym prof. Karol Górski doprowadził do reaktywowania KIK-u, początkowo pod zmienioną nazwą. Został wtedy ponownie prezesem Klubu. Pod koniec życia, w 1984 r., otrzymał najwyższe papieskie odznaczenie - Komandorię Orderu św. Grzegorza Wielkiego.
Wspominając naszego Założyciela, dziękujemy za jego pełne zaangażowanie w przekazywanie nam umiłowania Prawdy i Dobra.

ci

Dekret dla Bractwa św. Józefa

Dekretem Biskupa Toruńskiego, Bractwo św. Józefa Opiekuna Rodzin, działające w parafii Chrystusa Króla w Toruniu, 15 maja br. zostało erygowane jako stowarzyszenie wiernych i na mocy kanonu 313. Kodeksu Prawa Kanonicznego stało się kościelną osobą prawną, otrzymując misję do realizacji celów, które sobie wyznaczyło w imieniu Kościoła.
Celem Bractwa jest oddawanie czci św. Józefowi jako Opiekunowi Świętej Rodziny przez: naśladowanie jego cnót, jednoczenie się z Panem Jezusem przez częstą spowiedź i Komunię św. oraz częstą modlitwę do św. Józefa w intencji rodzin. Nadrzędnym zadaniem członka Bractwa jest apostolstwo, a więc dawanie przykładu pobożności i moralności w życiu osobistym i rodzinnym.
Od tej chwili, zgodnie z zatwierdzonym przez Biskupa Toruńskiego statutem, wspólnota Bractwa może powstawać w innych parafiach jako Koło poza parafią macierzystą.
Warto jednocześnie dodać, że 8 czerwca Bractwo będzie obchodzić 3. rocznicę swojej działalności wspólnotowej. W tym dniu ks. Józef Witkowski, proboszcz parafii, a zarazem członek Bractwa i jego dyrektor, będzie przeżywać uroczystość 40-lecia kapłaństwa. Tego dnia nowi kandydaci do Bractwa złożą ślubowanie; zostanie też ogłoszony akt nadania tytułu Honorowego Członka Bractwa św. Józefa Opiekuna Rodzin biskupowi Józefowi Zawitkowskiemu.

Adam Ławniczak - Rektor Bractwa

Wkrótce

Ojciec Święty znany i mniej znany

Reklama

W 4. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu odbędzie się spotkanie otwarte pt. "Ojciec Święty znany i mniej znany", z udziałem rodziny Papieża.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej serdecznie zaprasza chętnych do udziału w spotkaniu w czwartek 5 czerwca o godz. 19.00 do Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II przy ul. Łaziennej 22.

mm

Dzień Dziecka w Michaylandzie

7 czerwca od godz. 9.00 do 15.00 w parku przy ul. Bydgoskiej w Toruniu odbędzie się kolejny Michayland - wielka impreza dla najmłodszych, zorganizowana przez parafię św. Michała Archanioła i "Oratorium" - Stowarzyszenie Opieki nad Dziećmi Opuszczonymi. Zapraszamy!

XIX Świętojański Festiwal Organowy

Niedziela 1 czerwca godz. 19.00 - bazylika katedralna toruńska

Irena Wisełka-Cieślar - Łódź

W programie:
Kancjonał Jadwigi Dygulskiej (XVIII w.)
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Wojciech Kilar (1932)
Krzysztof Ostrowski (1966)
August Gottfried Ritter (1811-85)

Prowadzenie koncertów: Elżbieta Szczurko i Maria Bartoszek.
Koncert odbywa się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Torunia.
Wstęp wolny.
W przyszłą niedzielę 8 czerwca koncert artysty z Włocławka Adama Klareckiego - organy.
Zapraszamy!

Gimnazjum Akademickie w Toruniu oraz Centrum Kultury Dwór Artusa zapraszają na konferencję: "DAR MIŁOŚCI" W NAUCZANIU JANA PAWŁA II oraz cykl imprez miejskich z okazji 4. rocznicy pobytu Ojca Świętego w Toruniu, od 5 do 7 czerwca br.

W programie:
- 5 czerwca godz. 10.00 - plac ks. S. W. Frelichowskiego 1, Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu - konferencja naukowa Wydziału Teologicznego UMK: "Myśl etyczna Jana Pawła II wobec wyzwań początku nowego tysiąclecia".
- 6 czerwca godz. 10.00 - ul. Szosa Chełmińska 83, Zespół Szkół Ogólnokształcących Gimnazjum Akademickie w Toruniu - konferencja "Dar miłości" w nauczaniu Jana Pawła II; (Otwarcie konferencji; występ Młodzieżowego Chóru Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu pod dyrekcją Renaty Szerafin-Wójtowicz; słowo wstępne: prof. dr hab. Marian Grabowski; prezentacja prac konkursowych; przedstawienie osiągnięć Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych Instytutu Pedagogiki UMK: dr Andrzej Wojciechowski; spektakl podopiecznych pracowni pt. Sceny o czerni i bieli; zakończenie konferencji i otwarcie wystaw plastycznych: Kobieta i mężczyzna oraz grafiki pt. Krzyż).
- 7 czerwca godz. 19.00 - Rynek Staromiejski 6 - "Koncert specjalny" organizowany przez Centrum Kultury Dwór Artusa. Zapraszamy. Wstęp wolny.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

2024-10-31 08:03

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Od czwartku wokół szpitali i klinik wykonujących aborcje w Anglii i Walii obowiązują strefy ochronne, w których zabronione jest "celowe lub lekkomyślne" wpływanie na decyzję innej osoby o przerwaniu ciąży lub blokowanie dostępu do takiego zabiegu – podał Reuters.

Brytyjskie MSW ogłosiło w komunikacie, że "strefy bezpiecznego dostępu", zwane przez media "strefami buforowymi", będą się rozciągały w promieniu 150 metrów wokół klinik, by "zapewnić ich personelowi oraz kobietom korzystającym z ich usług lepszą ochronę przed nękaniem".
CZYTAJ DALEJ

1 listopada - uroczystość Wszystkich Świętych

[ TEMATY ]

życie pozagrobowe

Graziako

Znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych Kościół katolicki uroczyście wspomina 1 listopada. Uroczystość Wszystkich Świętych winna być jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. W ciągu roku niemal każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu.

Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - wbrew spotykanym niekiedy opiniom - "Świętem Zmarłych" ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia - 2 listopada - wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.
CZYTAJ DALEJ

Wdzięczna pamięć o przodkach

2024-11-02 20:30

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W bazylice katedralnej została odprawiona Msza św. za zmarłych biskupów, kapłanów, osoby konsekrowane i świeckich diecezji sandomierskiej.

Eucharystii przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrował biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz kapłani z Sandomierza. We wspólnej modlitwie uczestniczyły siostry zakonne, klerycy i wierni świeccy. Tradycyjnie przybyła również delegacja parafii Baćkowice, gdzie posługę proboszcza pełnił Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski, który zmarł 2 listopada 1980 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję