Reklama

Tam, gdzie jeszcze polska mowa

Niedziela przemyska 22/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojcu Martynianowi Darzyckiemu - w 60. rocznicę kapłaństwa

Był lipiec 1991r. Bordowy "Maluch", zmierzał z Jagiełły w kierunku granicy państwa w Medyce. Kierowca i pasażer to ks. prał. Franciszek Woś i ks. Marian Jagieła, a cel tej podróży, to przede wszystkim odwiedzenie zamieszkującego od lat na Ukrainie przyjaciela - o. Martyniana Darzyckiego. Skrzętnie poczynione przez ks. prał. Wosia zapiski z tej podróży, dostarczają mi dziś informacji pozwalających odtworzyć jej przebieg.
Odprawa celna w Medyce, postój w Trzcińcu przy pięknie odbudowanym kościele, Mościska, Gródek Jagielloński, Lwów oglądany z drogi okrążającej go południową stroną, Złoczów, Tampol i po przejechaniu 570 km - nocleg w Szarogrodzie u Ojców Oblatów Najświętszej Maryi Panny. Okolica piękna, falista, ogromne łany pól uprawnych; pszenica, owies, połacie kukurydzy, słonecznika, buraków, wszystko zadrzewione od drogi, wioski bardzo odległe od siebie, ukryte w jarach, łagodne wzgórza. "Tą drogą - wspomina ks. prał. Woś - szliśmy w 1937 r. na wielkie manewry w czasie służby wojskowej, którą odbyłem z późniejszym bp. Tadeuszem Błaszkiewiczem". Następny dzień podróży to modlitwa w kaplicy Sióstr Urszulanek w Czerniowcach i dalszy wyjazd w stronę województwa winnickiego do Miastkówki - dzisiejsze Gorodkowo. Krajobraz typowy dla Podola, miasteczko otoczone ze wszystkich stron wzgórzami, gdzieniegdzie kępy lasów, w dolinie rzeczułka Markówka. Nad tym wszystkim dominują trzy wieże świątyń; dwóch cerkwi i kościoła rzymskokatolickiego. Kościół jasny, piękny, barokowy, tu żyje i gorliwie działa od czasów wojny o. Martynian Darzycki - bernardyn, wyświęcony we Lwowie w 1943 r.
Na chwilę pozostawimy naszych utrudzonych podróżnych, którzy opuścili Miastkówkę na kilka dni, podążając swoim "Maluchem" w głąb Podola i rejestrując różne przeżycia. Np. w Winnicy spotkali młodzież przygotowującą się do wyjazdu do Polski na spotkanie z Ojcem Świętym, w dniach 14 i 15 sierpnia 1991r. Natomiast bliższych informacji z życia i działalności o. Darzyckiego na ówczesnej Ukrainie, zaczerpniemy z książki Ciernista droga autorstwa Leona Karłowicza, którą otrzymałam od ks. prał. F. Wosia.
O. Martynian Darzycki urodził się w miejscowości Jagiełła koło Przeworska i jeszcze jako młodzieniec, śledząc ciągle mapy, marzył o wyprawie na Wschód. Po święceniach kapłańskich, Opatrzność Boża doprowadziła go tam, gdzie mógł rozniecić światło wiary i umocnić naukę Chrystusa. Na krótko kierowany był do różnych miejscowości Ukrainy, a w końcu na stałe pozostał proboszczem w miejscowości Miastkówka, z przynależnymi do niej wieloma znacznie odległymi miejscowościami, gdzie ciągle słychać było polską mowę. "Ojciec Martynian trwał na miastkowskim posterunku i na innych wtedy - czytamy w książce Ciernista droga - gdy w ośmiu okolicznych powiatach nie było ani jednego kapłana, gdy musiał znosić nadludzkie zmęczenie, przykrości od ówczesnych władz, przemierzać w prymitywnych warunkach ogromne przestrzenie i służyć posługą duszpasterską pozbawionym przez tyle, tyle lat wiernym. Tym przede wszystkim zasłużył sobie Ojciec na wdzięczność i szacunek ukraińskich katolików". Władze sowieckie z góry podyktowały mu różne warunki, m.in. jedną Mszę św. dziennie, jedną osobę do spowiedzi dziennie, i wiele, wiele innych "znaków zakazu". Oczywiście głód Boga i głód wiary wśród tamtejszej ludności sprawił, że te ograniczenia były nieoficjalnie przekraczane. Chcąc w wielkim skrócie przedstawić niektóre dzieje o. Martyniana, zacznę od anegdotki przez niego opowiadanej - vide książka - a mającej ścisłe odniesienie do dalszych losów naszego bohatera, a mianowicie: "... Rozmawiali trzej policjanci - amerykański, niemiecki i sowiecki o tym, kto najszybciej wykrywa przestępców. Amerykanin rzekł, że po miesiącu od chwili popełnienia przestępstwa, Niemiec - że po dwóch tygodniach, zaś Rosjanin, że na miesiąc przed popełnionym przestępstwem...". I tak oto zapobiegawczo, żeby uniknąć tego "zła", które ewentualnie mógłby popełnić o. Martynian podczas proboszczowania w Miastkówce, aresztowano go i zesłano na osiem lat łagrów. Trzynaście tysięcy kilometrów przez całą Azję, miesiąc jazdy pociągiem w wagonie bydlęcym, następnie trasa na dolnym pokładzie statku od morza Japońskiego na Półwysep Kołymski pod Kamczatkę, do nieludzko ciężkiej pracy w kopalni, przy wożeniu taczkami urobku i wypłukiwaniu złotego kruszcu. Gdy po siedmiu latach został zwolniony za dobre sprawowanie, mógł udać się w drogę powrotną do kraju. Ale jak tu jechać, gdy nie ma się w kieszeni ani przysłowiowego "złamanego szeląga". Usiadł więc nasz bohater i zabrał się do czytania Ewangelii. Otwiera ją w dowolnym miejscu i czyta: "... Nie martwcie się, co będziecie jedli..." itd. Przerywa czytanie i rozmyśla, jak tu się nie martwić, gdy nie ma za co powrócić do Ojczyzny i gdy trzeba tu czekać bez żadnej nadziei na wyjazd. W tym momencie słyszy pukanie do drzwi. Wchodzi listonosz i przynosi mu 700 rubli wysłanych przez byłych parafian z Odessy. Przetrwał wszystko i przywyraźnej pomocy Bożej powrócił do swoich, doczekał szczęśliwie dzisiejszych czasów, a w obecnym roku świętuje 60. rocznicę swojej posługi kapłańskiej.
Książka Ciernista droga to piękna lekcja naszej nie tak odległej historii, to ukazanie czytelnikowi jak w wielkich Bożych planach droga przez mękę w więzieniach i łagrach, doprowadziła do zwycięstwa Chrystusowego Kościoła, to ukazanie historii życia i działalności duszpasterskiej tego, który stał się "filarem" Kościoła katolickiego w krajach sowieckich - o. Martyniana Darzyckiego. Sam o. Martynian twierdzi skromnie - cytuję słowa autora Leona Karłowicza - "... iż wszystko, co przeżył i przecierpiał, oraz wszystko, czego dokonał, było dziełem nie jego, lecz Stwórcy, który zwykle wybiera sobie upatrzonego człowieka jako narzędzie odwiecznych planów kreacji świata...".
I tu przyszedł czas ponownego spotkania z naszymi miłymi gośćmi zwiedzającymi Podole; ks. prał. Franciszkiem Wosiem i ks. Marianem Jagiełą, którzy nie omieszkali wstąpić do Miastkówki w drodze powrotnej do kraju. Oto jak oni widzą naszego niestrudzonego o. Martyniana, u którego się zatrzymali. Tam razem sprawowali Najświętszą Ofiarę, tam w polskim języku modlili się z wiernym ludem i tam widzieli ludzi przybywających z daleka z tobołkami, aby przystąpić w Miastkówce do sakramentów świętych. O. Darzycki wyjeżdżał do Połonnego na konferencję jako wikariusz generalny, sprawował Mszę św. w Czortkowie, uczestniczył w odpuście w Szarogrodzie, jechał do kaplicy sióstr ze Mszą św. do miejscowości odległej 30 km, poświęcił kaplicę w miejscowości odległej 70 km, itd. itd... To tylko "mały wycinek" zajęć o. Martyniana, który został powołany jako narzędzie odwiecznych planów Bożych, ku spełnieniu obietnic Najświętszej Panienki z Fatimy.
Czcigodny Księże Jubilacie! Niech Miłosierny nasz Ojciec w niebie obdarzy Cię zdrowiem na dalsze lata pracy w Jego kapłańskiej służbie. Niech ci, którzy żyją na wschodnich kresach i w których płynie polska krew i biją polskie serca, wytrwają jak dotąd w wierze praojców, w której Ty ich umacniałeś. Niech na Ukrainie nie zabraknie kapłanów, którzy Twoim wzorem będą prowadzić polski lud Ukrainy Naddnieprzańskiej do prawdziwej wiary Jezusa Chrystusa.
Ad multos annos Czcigodny Księże Jubilacie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

11 lat temu zmarła Maria Okońska – współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia

2024-05-06 11:14

[ TEMATY ]

Maria Okońska

rocznica śmierci

Kadr z filmu „Spełniona w Maryi”

Maria Okońska z mamą

Maria Okońska z mamą

11 lat temu, 6 maja 2013 r., zmarła Maria Okońska, jedna z najbliższych współpracowniczek prymasa Stefana Wyszyńskiego, założycielka Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła. „Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” – głosiła jej najważniejsza dewiza.

Urodziła się 16 grudnia 1920 r. w Warszawie. Nie mogła poznać swojego ojca, który zginął dwa miesiące przed jej urodzeniem w ostatnich dniach wojny z bolszewikami. Jego ciała ani miejsca pochówku nigdy nie odnaleziono. Wraz z siostrą bliźniaczką Wandą (zmarłą w wieku 3 lat) i bratem Włodzimierzem była wychowywana przez matkę Marię z Korszonowskich. Jej rodzice poznali się w 1916 r., w czasie przygotowań do pierwszych „legalnych” od 1831 r. obchodów uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po latach wspominała, że te rodzinne tradycje patriotyczne zadecydowały o jej postawie w kolejnych dekadach służby Kościołowi.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczynają się egzaminy maturalne

2024-05-07 07:10

[ TEMATY ]

matura

Adobe Stock

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja. Ich terminy z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 11 do 25 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie.

Egzaminy pisemne będę rozpoczynać się o godzinie 9.00 i o 14.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję