Reklama

Spotkanie legnickiego rzemiosła

Niedziela legnicka 9/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek, 18 stycznia br. w legnickiej siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych zorganizowane zostało tradycyjne już spotkanie opłatkowe starszych cechów z terenu diecezji legnickiej. O godz. 12.00 do zgromadzonych przybył bp legnicki Tadeusz Rybak, aby przewodniczyć wspólnej modlitwie i przekazać serdeczne życzenia. Po przywitaniu Księdza Biskupa i zgromadzonych gości, Józef Matuszewski, legnicki starszy Cechu Rzemiosł Różnych poprosił o słowo Pasterza Kościoła legnickiego.

"Proszę Państwa, to jest zawsze takie miłe, rodzinne spotkanie i każdego roku z radością w nim uczestniczę, razem z ks. inf. Władysławem Bochnakiem, z ks. Sekretarzem. Spotkanie to wyraża naszą więź i jest w pewnym sensie umocnieniem, na różne trudne sytuacje, które musimy przeżywać... Chciałem powiedzieć, że z wieloma z Państwa spotykamy się w ciągu roku. Tych spotkań jest znaczniewięcej, a w roku, który minął, mieliśmy wyjątkową okazję właśnie do tego, by spotykać się i umacniać się Bożym Słowem i Bożą Łaską, albowiem był to Rok Wielkiego Jubileuszu. Już dziś wiadomo, że ten szczególny jubileuszowy czas, był niezwykle brzemienny w duchowe wydarzenia w całym Kościele powszechnym na świecie. Wspólnego wyrazu w tym świętym czasie nabrały spotkania przeżywane przez miliony ludzi w Rzymie, u boku Ojca Świętego. Ale były także w tym bogatym w wydarzenia czasie jubileuszowe spotkania ogólnopolskie i diecezjalne. Chciałem dziś Państwu bardzo serdecznie podziękować za udział dolnośląskiego rzemiosła, właśnie w tych spotkaniach. Bardzo się zawsze cieszę, kiedy na naszych liturgicznych spotkaniach reprezentujecie Państwo, jako rzemieślnicy, wielu bardzo czcigodnych ludzi, którzy od lat służą społeczeństwu swoim profesjonalizmem i wypracowanym autorytetem. Chciałem dziś także podziękować wam wszystkim, za życzliwość, której doznawał w czasie tych jubileuszowych spotkań nasz diecezjalny Kościół, którym my wszyscy jesteśmy. Chcę powiedzieć, że w różnych miejscach naszej diecezji rzemieślnicy przykładem swojego życia przyczyniali się nie tylko do tego duchowego umocnienia, ale także do przygotowania tych niezwykle ważnych znaków zewnętrznych, upamiętniających ten święty czas w naszej diecezji. A wiele się dokonywało w minionym 2000 roku. W dniu wczorajszym, w budynku Legnickiej Kurii Biskupiej zorganizowana została konferencja prasowa, podczas której poczynione zostały pewne podsumowania dotyczące Wielkiego Jubileuszu w diecezji legnickiej. Mamy zamiar też wydać specjalną księgę tych dokonań jubileuszowych. Przecież w tym trudnym czasie tyle się dokonało, pod względem duszpasterskim, w sprawach remontowych i budowlanych, w dziedzinie pracy charytatywnej. Między innymi tutaj w Legnicy został otwarty i poświęcony dom dla księży emerytów, który dla naszego kapłańskiego środowiska jest bardzo ważny. Ale w tym domu został otwarty także niepubliczny zakład opieki pielęgniarskiej, który ogarnia swoim zasięgiem Legnicę i okolice, a pracują w nim pielęgniarki podejmując służbę społeczeństwu, niosąc pomoc medyczną. W tym Wielkim Jubileuszu zostały także poświęcone nowe kościoły - pomniki 2000-lecia chrześcijaństwa; wzniesione krzyże... To są te znaki, które mówią o tym, czym żyje społeczeństwo przełomu wieków, tysiącleci i co jest drogie dla współczesnej generacji. Ten święty czas wskazał nam na to, co stanowi przesłanie w Trzecie Tysiąclecie.

Niedaleka przyszłość zapowiada się dla nas szczególnie znamiennie, bo już w bieżącym roku przypada 760. rocznica bitwy pod Legnicą. To była bitwa w obronie chrześcijańskiej Europy. To była bitwa w obronie chrześcijańskiego Śląska. Szczególny udział w tym wydarzeniu miała św. Jadwiga, miał wielki książe Henryk Pobożny, który okazał tak wielkie bohaterstwo i troskę o lud sobie poddany. Po tym wydarzeniu był czczony niemal jako święty. Oddał swoje życie w obronie chrześcijaństwa. Ci ludzie naszej historii, którzy bardzo głęboko zapisali się w tym środowisku śląskim, są dla nas szczególnymi znakami kończącego się tysiąclecia i będziemy wspominać ich podczas czerwcowych uroczystości. Stąd korzystając z okazji, zapraszam Państwa, zapraszam wszystkich rzemieślników z Prezesem Dolnośląskiej Izby na czele, na główne uroczystości, jakie odbędą się w diecezji legnickiej. Najpierw obchodzić będziemy, jak każdego roku rocznicę powołania do istnienia Kościoła legnickiego, którą nasza wspólnota diecezjalna celebrować będzie w sobotę, 24 marca. Zapraszam także bardzo serdecznie na wydarzenia związane z 760. rocznicą bitwy pod Legnicą. Otóż sama bitwa przypadła 9 kwietnia 1241 r., ale ponieważ w tym roku przypada na ten dzień Wielki Poniedziałek, z tego powodu przesunęliśmy obchody na 1 i 2 czerwca. Będziemy także wtedy wspominać IV rocznicę przyjazdu Ojca Świętego do Legnicy.

1 czerwca odbędzie się sympozjum naukowe, a po południu celebrowane będzie nabożeństwo, które odprawi kard. Miloslav Vlk z Pragi. Kazanie w tym dniu wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego gen. Sławoj Leszek Głódź. Tego też dnia zaplanowana została do Legnickiego Pola pielgrzymka Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej i innych służb mundurowych. Zapraszam na te uroczystości. Natomiast 2 czerwca, w sobotę, odbędzie się centralna uroczystość w katedrze legnickiej o godz. 11.00, której przewodniczył będzie abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski, a homilię wygłosi metropolita wrocławski, kard. Henryk Gulbinowicz. Zaprosiliśmy na to wydarzenie gości z Polski i zagranicy. Spodziewamy się, że to będzie bardzo integrująca nasze środowisko uroczystość. Jednocząca nas, Dolnoślązaków, wokół tych wartości, w obronie których na czele zjednoczonych wojsk chrześcijańskich stanął pod Legnicą książę Henryk Pobożny. To, co się wówczas dokonało, ma swoje echa także i w dzisiejszej sytuacji. Każdy z nas uświadamia sobie, że musi jakichś wartości w swoim życiu bronić; musi bronić wartości, które są istotne dla narodu, dla Europy i dla świata. Zaplanowane przez nas uroczystości mają się stać dla nas wszystkich jakąś inspiracją, by w dobie konkretnych działań zjednoczeniowych zmierzających do włączenia Polski w struktury Unii Europejskiej, nie zagubić tych wartości, które stanowią o podstawach europejskiej kultury. Nasze najbliższe plany są także podstawą do złożenia najlepszych życzeń, abyśmy w tych dzisiejszych trudnych czasach, w których ciągle się dokonuje jakaś walka z tym co piękne, dobre, szlachetne i chrześcijańskie; żebyśmy umieli być wierni tym wartościom, którymi nasz naród, społeczeństwo, a zwłaszcza rzemieślnicy żyją od wielu pokoleń. Życzmy sobie, by Pan Bóg wspierał nas w pokonywaniu tych różnych trudności, w jakich dzisiaj uczestniczymy, oraz byśmy mogli się cieszyć coraz częściej z tego, że nasz naród wychodzi z tych trudnych chwil transformacji zwycięsko. Wszystkim Państwu życzę na ten nowy rok, nowe stulecie i tysiąclecie Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Najświętszej oraz patronów naszej ziemi. Szczęść Boże!".

Po życzeniach Biskupa Legnickiego swoje słowo do zgromadzonych skierował duszpasterz legnickich rzemieślników ks. inf. Władysław Bochnak. Wspólne życzenia dopełnione zostały indywidualnymi, które uczestnicy spotkania wypowiadali sobie nawzajem dzieląc się opłatkiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Motto biskupie ks. prałat Nykiel zaczerpnął z tytułu listu apostolskiego Ojca Świętego „Patris Corde” („Ojcowskim sercem”) ogłoszonego w 2020 roku i związanego z zapowiedzianym wówczas Rokiem św. Józefa. „Niewątpliwie ważną rolę w moim życiu i posłudze kapłańskiej odgrywa postać św. Józefa. Czuję się duchowo z nim związany” - podkreślił ks. Nykiel. Biskup nominat zaznaczył, że owocem przemyśleń i studiów nad postacią św. Józefa i jego rolą w życiu Maryi i Józefa jest książka jemu poświęcona, która w polskim tłumaczeniu ukaże się w najbliższych dniach.

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Wiesław Kamiński

Zakończyło się – trwające od 29 kwietnia br. - rzymskie spotkanie blisko 300 proboszczów z całego świata, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w czynny sposób włączyć się w prace Synodu o Synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję