Słoneczna, letnia aura towarzyszyła organizatorom i uczestnikom 3-dniowych rekolekcji na Rynku Nowomiejskim. Ale to nie z racji słonecznej energii, ale żywego świadectwa wiary zespołu ewangelizacyjnego Strefa Mocy pierwszy czerwcowy weekend był okazją do zaczerpnięcia od nowa lub na nowo siły i darów Ducha Świętego.
Wydarzenie zainaugurowali i gości powitali: biskup toruński Wiesław Śmigiel, prezydent Torunia Michał Zaleski, a honory gospodarzy pełnił superior i rektor Kościoła Akademickiego Ducha Świętego, jezuita o. Lesław Ptak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Strefa Mocy zrodziła się z pragnienia Witka Wilka, człowieka ogarniętego pasją głoszenia Ewangelii, do którego zaprosił żonę Sylwię, znajomych i ...nieznajomych, tworząc obecnie prawie 50-osobowy zespół. Dlatego też w wielu miejscach w Polsce głoszą „Rekolekcje z mocą i pasją”. W Toruniu wystąpili m.in.: ks. Jakub Bartczak, Mateusz Otremba z zespołem Mate.O, Kuba Anatom Nowak. Występy muzyczne, poza potężnym ładunkiem hip-hopowych beatów, nasycone były wdzięcznością i uwielbieniem Boga. Podobnie świadectwa rodzin i pojedynczych osób, traktujące o trudnych doświadczeniach, toksycznych relacjach czy uzależnieniach. Dzisiaj, z perspektywy czasu, są przekonani, że w najbardziej kryzysowych momentach, punktach zwrotnych, przez ludzi, ich modlitwę lub „przypadkowe” spotkanie, Bóg odmieniał ich życie. – Pamiętasz? Tamtego dnia miałem nie żyć, a tu się życie zaczęło od nowa – to słowa Kuby Anatoma Nowaka. Wartość życia sakramentalnego, osobistego spotkania z Jezusem w modlitwie, rozważania Słowa Bożego, codzienności z Bogiem to najczęściej wymieniane owoce ich nawrócenia.
Wśród zasłuchanych lub roztańczonych ludzi, dyskretnie, niejako na uboczu, posługiwali duszpasterze akademiccy z kościoła Ojców Jezuitów. Służyli rozmową, sakramentem pokuty i pojednania. Niecodziennym widokiem była wspólna modlitwa na zakończenie rekolekcji i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem niesionym w monstrancji przez o. Lesława Ptaka po Rynku Nowomiejskim. Zaledwie kilka godzin wcześniej w kościele akademickim miały miejsce uroczystości odpustowe w uroczystość zesłania Ducha Świętego, podczas których poświęcono ikonę Matki Bożej niosącej Ducha Świętego – Pneumatofory. Jej pochodzenie, znaczenie, wyraz oraz duchowość nakreślił jezuita, o. Grzegorz Dobroczyński, głoszący tego dnia homilię. Ikona pozostanie w świątyni, a jej kontemplacja niech będzie stałym elementem naszej zadumy, refleksji i nawrócenia.