Wychodząc od odczytanego fragmentu Ewangelii o synach Zebedeusza, proszących Jezusa o przyznanie im miejsc po prawej i lewej stronie Syna Bożego, ksiądz arcybiskup nawiązał do obchodzonego jubileuszu 25-lecia pierwszych wyborów do rad gmin. Jego zdaniem w okresie tym samorządy spełniły bardzo ważne funkcje. Mając bowiem oparcie na swoim terenie lub w swoim środowisku stały się ważnym czynnikiem stabilizacji społecznej, poważnie przyczyniły się do demokratyzacji państwa oraz stały się szkołą aktywności społecznej. – Dzięki nim udało się w wielu przypadkach odnowić rwące się więzi, odbudować zaufanie społeczne i realizować długotrwałe projekty na rzecz polepszenia jakości życia mieszkańców – mówił metropolita.
Hierarcha dodał przy tym, iż sprawowanie władzy to nie tylko przywilej, lecz także obowiązki. – Od radnych i pracowników samorządowych wymaga się skutecznego działania, uczciwego postępowania i równego traktowania wszystkich – zaznaczył abp Kupny, dodając, iż pożądanymi cechami osób pretendujących do sprawowania władzy są: uczciwość, prawość, obiektywizm, bezstronność, bezinteresowność, jawność działania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ksiądz arcybiskup zauważył również, że przestrzegania moralności w życiu publicznym nie ureguluje się za pomocą ustawy. – Żadne rozwiązanie prawne nie pomoże, jeśli ludzie nie będą mieli wrażliwości moralnej: poczucia winy w sytuacji postępowania niezgodnego z zasadami moralnymi – mówił, podkreślając, że odpowiednie kształtowanie moralne osób sprawujących funkcje publiczne stanowi bez wątpienia wyzwanie dla Kościoła.
We Mszy św. uczestniczyli posłowie i senatorowie RP, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz radni, burmistrzowie, starości i wójtowie z Dolnego Śląska.