Reklama

Niedziela Podlaska

Historyczna „pięćdziesiątka”

Wychowaliśmy wielu wspaniałych muzyków i wykładowców. Widać, że nasza szkoła jest potrzebna społeczeństwu – podkreśliła Gabriela Podleska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Bielsku Podlaskim.

Niedziela podlaska 23/2022, str. IV

[ TEMATY ]

50‑lecie

jubileusz szkoły

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Przybyło wielu znamienitych gości

Przybyło wielu znamienitych gości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą galę jubileuszu 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia oraz 25-lecia Stowarzyszenia Muzyków „Forte” z Bielska Podlaskiego w Bielskim Domu Kultury poprzedziło nabożeństwo w kaplicy Świętej Trójcy przy Policealnym Studium Ikonograficznym oraz Msza św. w kościele Matki Bożej z góry Karmel.

Nabożeństwu w cerkwi w asyście dwóch księży prawosławnych przewodniczył ks. mitrat Leoncjusz Trofimiuk, doceniając rolę szkoły w kształtowaniu postawy artystycznej młodego pokolenia. Życzył błogosławieństwa bożego i dalszych sukcesów na poziomie ponadregionalnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. koncelebrowanej wraz z ks. prał. Henrykiem Polakiem w kościele Matki Bożej z Góry Karmel przewodniczył proboszcz ks. kan. Zbigniew Domirski, który także wygłosił homilię. Uroczystą liturgię uświetnił występ Chóru Polskiej Pieśni Narodowej.

Reklama

Występ batucady, fanfary oraz wspólne odśpiewanie hymnu państwowego przez uczniów i nauczycieli rozpoczęło uroczysty piątkowy koncert w Bielskim Domu Kultury. W sali widowiskowej BDK-u wypełnionej gośćmi z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim, Markiem Malinowskim – członkiem zarządu województwa podlaskiego, Agatą Puchalską – dyrektorem Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, przedstawicielami samorządu na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym obecni byli bp Piotr Sawczuk i biskup senior Antoni Dydycz, przedstawiciele duchowieństwa prawosławnego z księdzem mitratem Leoncjuszem Tofilukiem na czele.

Prowadzący uroczystą galę aktor Mateusz Sacharzewski, były absolwent bielskiej Szkoły Muzycznej wraz z dyrektorem szkoły Gabrielą Podleską i zastępcą Edytą Lebieżyńską oraz Arturem Żukowskim, prezesem Stowarzyszenia Muzyków Bielska Podlaskiego Forte powitali gości. – Wychowaliśmy wielu wspaniałych muzyków i wykładowców. Z roku na rok mamy coraz więcej chętnych do nauki. Widać, że nasza szkoła jest potrzebna społeczeństwu – podkreśliła Gabriela Podleska. Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Bielsku Podlaskim od pół wieku zapewnia uzdolnionej młodzieży intensywne nauczanie, kształtuje gust muzyczny i przygotowuje do podjęcia nauki w szkołach wyższego stopnia.

Bielska placówka kształci, w zdecydowanej większości, młodzież zamieszkałą na terenie trzech powiatów: bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego. Mury szkoły opuściło już ponad pięciuset absolwentów. Wielu z nich kontynuuje naukę na wyższych szczeblach szkolnictwa artystycznego, zasila także kadrę pedagogiczną szkół artystycznych na terenie całego kraju.

Uroczysta gala koncertowa

Reklama

Podczas gali koncertowej wystąpili uczniowie, absolwenci i zespoły rodzinne. Wspaniałą grę na skrzypcach wykonała młodziutka Ukrainka, która opuszczając swój kraj, wzięła ze sobą jedynie skrzypce. Kacpra Stalewskiego, akordeonisty, dziś laureata wielu prestiżowych nagród, nie trzeba przedstawiać bielszczanom, bo pierwsze kroki stawiał jako organista w bazylice bielskiej, prowadząc także chór parafialny. Koncert był okazją do licznych odznaczeń i nagród dla nauczycieli Państwowej Szkole Muzycznej, jak też osób i instytucji, które działają i działały na rzecz szkoły. Zapraszani na estradę goście obdarowali kierownictwo szkoły okolicznościowymi prezentami, które pozwolą na lepsze funkcjonowanie szkoły.

Wśród odznaczeń były medale, nagrody i wyróżnienia samorządowe. Warto zwrócić uwagę na fakt odznaczenia zasłużonych nauczycieli. Złoty medal od prezydenta RP otrzymali Edyta Lebieżyńska oraz Bogumiła Kisiel; srebrny – Magdalena Włodarczyk, Jolanta Półkoszek oraz Ireneusz Ławreszuk. Dyrekcja obdarowała gości i sponsorów wspaniałymi prezentami. Występujący artyści otrzymywali w podziękowaniu czerwone róże. W roli konferansjera doskonale spisał się Mateusz Sacharzewski, który przybliżył historię szkoły dopełnianą przekazem multimedialnym.

Przesłanie do dyrekcji skierowali wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski, przedstawiciele z zaprzyjaźnionych szkół muzycznych z regionu oraz przedstawiciele zespołów działających w mieście i regionie. Był to swoisty korowód intelektualno-wizualny, gdyż niektórzy z przybyłych zespołów wystąpili w strojach regionalnych.

Reklama

Swoisty blok stanowił przekaz wizualny na wielkim ekranie, z którego dawni absolwenci dzieli się swoimi wrażeniami, a także niejednokrotnie zaprezentowali swoje umiejętności na poziomie ponadregionalnym. Na zakończenie koncertu wystąpiła rodzina państwa Sacharzewskich. Mateusz, prowadzący galę przyznał, że nie jest w stanie dorównać artystycznie występującym członkom rodziny. Senior rodu Eugeniusz Sacharzewski, to doskonały akordeonista, członek kilku zespołów. Uzdolnione córki i wnuczki wspólnie wykonały piosenkę Lipkę. Brawom nie było końca. Na wytrwałych, bo gala trwała ponad dwie i pół godziny, czekał wspaniały tort urodzinowy. Zaproszeni goście spotkali się na uroczystej kolacji. Modlitwę wyrażoną w śpiewie Pobłogosław Panie Boże z wysokiego nieba zaintonował ks. prał. Henryk Polak.

Jako wspaniały element, dopełniający prezent z Firmy Suempol w postaci pianina elektrycznego, stanowiły dwa dekoracyjne fortepiany wypełnione produktami firmowymi z łososia. Słowa życzeń i podziękowań do dyrekcji w imieniu prezes Firmy Suempol Moniki Siecińskiej Jaworowskiej skierował Krystian Witkiewicz.

Z kart historii szkoły

Przypomnijmy, w mieście od 1965 r. w działało Społeczne Ognisko Muzyczne, a od 1972 r. z inicjatywy nauczycieli Stefana Sadlickiego i Elżbiety Stefanii Baranowskiej utworzono Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia w Bielsku Podlaskim. Z 92 uczniami pracę podjęło 8 nauczycieli w klasach: fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli, fletu, akordeonu, klarnetu i trąbki. Zajęcia odbywały się w wynajmowanych w różnych miejscach miasta lokalach. W październiku 1976 r. na potrzeby szkoły władze miasta przekazały obiekty poklasztorne przy ul. Żwirki i Wigury 4. Budynki jednak wymagały gruntownego remontu. Nad ich adaptacją dla potrzeb szkoły kierował ówczesny dyrektor placówki Władysław Bagniuk. Po kilkunastu latach, w 1992 r. zespół poklasztorny został przekazany dawnemu, prawowitemu właścicielowi – parafii Matki Bożej z Góry Karmel. Władze diecezji drohiczyńskiej umożliwiły szkole dalsze, nieodpłatne korzystanie z pomieszczeń obiektu. Z powodu zwiększającej się liczby uczniów i poszerzającego się grona pedagogicznego, placówka podjęła starania związane z pozyskaniem większego lokum. Możliwość pojawiła się w 2001 r., kiedy to władze miasta przekazały dyr. Gabrieli Podleskiej na użytek szkoły czterokondygnacyjny budynek przy ul. Widowskiej. Budynek został odpowiednio przygotowany na potrzeby placówki. Obecnie w szkole kształci się ponad 150 uczniów.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

50/50 czyli wolontariat w akcji

Niedziela legnicka 26/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

wolontariat

jubileusz szkoły

Archiwum szkoły

Dominika z kl. 7 to jedna z wolontariuszek

Dominika z kl. 7 to jedna z wolontariuszek

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Polkowicach obchodzi w tym roku swój złoty jubileusz. Młodzi wolontariusze w szczególny sposób uczcili 50-lecie szkoły.

Od wielu lat działa Szkolny Klub Wolontariatu, do którego należą uczniowie klas IV-VIII. W ramach obchodów tego wyjątkowego jubileuszu przygotowaliśmy projekt „50 akcji na 50-lecie szkoły”. Działania, które podjęliśmy, rozwijały nasze zainteresowania, uczyły odpowiedzialności, uwrażliwiały na potrzeby i problemy drugiego człowieka. Pięćdziesiąt zadań to nie lada wezwanie! Podeszliśmy do niego bardzo ambitnie, działając na rzecz środowiska szkolnego, jak również lokalnego. Włączaliśmy się w ogólnopolskie akcje charytatywne oraz pomagaliśmy misjom. W naszej szkole podjęliśmy także działania, podobnie jak w ubiegłych latach, na rzecz naszej chorej na cukrzycę koleżanki.
CZYTAJ DALEJ

Pożegnano wieloletnią prezes wałbrzyskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

2024-10-17 23:05

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

Anna Adamkiewicz

Roman Janiszek

Anna Adamkiewicz (1949-2024)

Anna Adamkiewicz (1949-2024)

W środę 16 października społeczność Wałbrzycha pożegnała Annę Adamkiewicz, oddaną rodzinie i Kościołowi działaczkę społeczną, która przez lata z zaangażowaniem służyła lokalnej wspólnocie.

Uroczystość pogrzebowa, która odbyła się w kościele św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej na wałbrzyskim Białym Kamieniu, była nie tylko aktem ostatniego pożegnania, ale także wyrazem uznania dla jej wieloletniej służby na rzecz rodziny, Kościoła i lokalnej społeczności.
CZYTAJ DALEJ

39. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy

2024-10-18 20:07

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Episkopat Flickr

W intencji polskich emigrantów, ich duszpasterzy, a także całej Polonii świata modlić się będą dziś na Jasnej Górze uczestnicy 39. Jasnogórskiej Nocy Czuwania. Odbywa się ona zawsze w trzeci piątek października w okolicy urodzin założyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej kard. Augusta Hlonda. Jego też słowa wybrano i w tym roku na przesłanie: „Nasze pielgrzymowanie tułacze ma sens i wartość, bo idziemy przez kraje z posłannictwem sprawiedliwości i z wiarą niezłomną". Na emigracji żyje co dziesiąty Polak.

- W tym roku szczególnie myślimy o powołaniu emigranta. Choć los czasami może być niełatwy, to jednak jesteśmy powołani, aby jako chrześcijanie dawać świadectwo wierze ojców w świecie wielokulturowości. Wiele razy doświadczyłem osobiście, że katolicy w innych krajach są nam wdzięczni za odwagę wyznawania wiary i piękne świadectwo - czytamy w przesłaniu bp. Piotra Turzyńskiego. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zwrócił uwagę, że jesteśmy powołani do tego, aby mówić o Chrystusie, opiece Maryi, pięknie rodzinnego życia, Kościele i o miłosierdziu, o którym przesłanie rozeszło się po świecie właśnie z polskiej ziemi.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję