Podczas lubaczowskiego odpustu można uzyskać papieski odpust zupełny. Przywilej ten temu sanktuarium nadał papież Benedykt XVI w 2009 r. na prośbę pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Wacława Depo. Od 2010 r. pielgrzymują tu samorządowcy Podkarpacia i ziemi lubelskiej. W tym roku dołączyli do nich samorządowcy województwa lwowskiego. Na uroczystość przybyło wiele gości, pocztów sztandarowych, których powitał kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej ks. kan. Andrzej Stopyra. – Dziś przychodzimy tutaj po raz trzynasty z tymi, którzy są odpowiedzialni za losy naszej ojczyzny, aby Maryi powiedzieć o tym wszystkim, co jest radosne, dobre, piękne, ale także powierzyć Jej trudne sprawy naszego polskiego narodu. Każdy rok ma swoje kłopoty. W ostatnich latach w sposób szczególny byliśmy doświadczeni przez pandemię koronawirusa, a w tym roku mamy lęki, obawy, niepokoje z powodu wojny, która trwa na Ukrainie. Przybywamy tutaj, by Matce Bożej powiedzieć, co nas boli i prosić, aby pomogła i zaradziła wszystkim trudnościom. Na ołtarzu złóżmy Matce Bożej to, co było w przeszłości, a przede wszystkim zawierzmy całą naszą przyszłość – powiedział na rozpoczęcie Eucharystii.
Umocnieni w służbie
Reklama
Koncelebrowanej Mszy św. odpustowej w intencji Ojczyzny i pokoju na Ukrainie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek, który w homilii zwrócił uwagę, że ludzie którzy służą dobru obywateli, nie powinni myśleć o sobie, osobistych korzyściach, ale pamiętać o biednych, samotnych i chorych, a w obecnych czasach nie zapominać o przybyszach i uchodźcach. Powinni pracować dla dobra swoich małych ojczyzn. W swoim działaniu kierować się Bożymi przykazaniami, błogosławieństwami, zasadami przekazanymi przez przodków, rodziców, nauczycieli i wychowawców. Z tego miejsca powinni wyjść pokrzepieni, umocnieni do realizacji wyzwań, jakie stoją przed nimi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tobie Matko, zawierzamy
W darach ołtarza ofiarowany został obraz św. Jadwigi, Królowej Polski, namalowany przez lubaczowskiego artystę Janusza Szpyta, a ofiarowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych. Na wzór ślubów króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej, który w 1656 r. klęczał przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, przedstawiciele różnych szczebli samorządów terytorialnych i władzy państwowej w lubaczowskiej konkatedrze uklękli przed cudownym obrazem Pani Łaskawej, by zawierzyć Jej losy swoich małych ojczyzn. Akt zawierzenia wypowiedział marszałek Władysław Ortyl, po czym wraz z przedstawicielami władz oraz samorządów, złożył kwiaty przed obrazem Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej.
Dziedzictwo niesione w przyszłość
Biskup Stanisław Jamrozik poświęcił obraz św. Jadwigi, Królowej Polski, który zawisł w konkatedrze w panteonie świętych i błogosławionych. Liturgię Mszy św. ubogacił swoim śpiewem psalmów i pieśni religijnych w języku ukraińskim zespół Krajka z Przemyśla.
Uroczystość odpustowa i pielgrzymkowa znalazła w tym roku swoje upamiętnienie w postaci otwarcia w podziemiach konkatedry Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. Powstało ono przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zwiedzający je pomodlili się także i złożyli kwiaty na sarkofagach, w których spoczywają doczesne szczątki śp. kard. Władysława Rubina i lubaczowskich biskupów – Jana Nowickiego i Mariana Rechowicza.