Abp Polak dodał, że "trzeba się przede wszystkim cieszyć z faktu, że frekwencja wyborcza była znacznie wyższa niż zazwyczaj". Metropolita gnieźnieński przypomniał, że Kościół zawsze podkreśla, że udział w wyborach jest nie tylko prawem, ale i moralnym obowiązkiem każdego wiernego i obywatela. "Widać, że świadomość tego faktu coraz bardziej do ludzi dociera. Wszyscy powinniśmy zrozumieć, że w ten sposób dajemy wyraz odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale za Ojczyznę, za dobro wspólne, które mamy tworzyć" - dodał.
Korzystając z okazji abp Polak złożył prezydentowi elektowi Andrzejowi Dudzie życzenia: "aby był otwarty na wszystkie dobre natchnienia i na to, co będzie go prowadzić ku odważnemu działaniu dla dobra Polski, zarówno na terenie wewnętrznym jak i międzynarodowym". Prymas życzy mu także, "aby nie tylko cieszył się tym poparciem wyborców jakie otrzymał, ale także by w konstruktywny i dobry sposób mógł przyczyniać się do tworzenia dobra wspólnego".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
"Jednocześnie pragnę podziękować p. Bronisławowi Komorowskiemu - zaznaczył Prymas - za lata jego prezydentury, a w szczególności za jego inicjatywy na polu troski o rodzinę, a konkretnie polityki rodzinnej". Wyjaśnił, że rodzina stanowi przecież przedmiot wspólnej troski ze strony Kościoła i państwa, a w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. Podkreślił, że prezydent Komorowski sam mając doświadczenie rodziny wielodzietnej, starał się wspierać politykę rodzinną państwa szczególnie poprzez takie inicjatywy jak np. Karta Dużej Rodziny.
Na pytanie, co oznaczać będzie zmiana w Pałacu Prezydenckim, abp Polak odpowiedział, że nie będzie dokonywać ocen politycznych, natomiast, że "wskazuje ona na konieczność nowego otwarcia, nowego początku, wyrażającego się w większej trosce o tych ludzi, którzy przezywają różne trudności w rozwijającej się Polsce, a niekiedy czują się wykluczeni".
Ksiądz Prymas zapowiedział, że wystosuje zaproszenie dla nowego prezydenta na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, które przypadają w kwietniu 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu oraz na poprzedzający je Zjazd Gnieźnieński. Dodał, że udział aktualnie urzędującego prezydenta w tych wydarzeniach był już wcześniej omawiany z Kancelarią Prezydenta RP. "Chcemy bowiem, aby ten jubileusz przeżywany był w sferze nie tylko kościelnej, ale i państwowej" - wyjaśnił.