Świętowanie rozpoczęło się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia od Mszy św. w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie sprawowanej przez proboszcza ks. Zenona Mrugałę oraz dyrektora Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. Marcina Jakubiaka. Wydarzenie było okazją do tego, by pokazać i podziękować wolontariuszom, i wszystkim osobom, które na co dzień zaangażowane są w działalność Caritas i są znakiem miłosierdzia w świecie oraz w swych społecznościach. Jest to też okazja, by właśnie w Niedzielę Bożego Miłosierdzia członkowie Caritas i ludzie dobrej woli połączyli siły, by organizować wydarzenia, które wychodzą często poza mury budynków oraz parafii.
Wymiar charytatywny
Reklama
– Chcemy pokazać wymiar charytatywny Caritas – tłumaczył jeden z organizatorów wydarzenia ks. Paweł Dynaka. – Wydarzenie rozpoczęło się od bardzo mocnego akcentu duchowego, Mszy św., której przewodniczył dyrektor diecezjalnej Caritas. Następnie zgromadziliśmy się na „Orliku”, gdzie rozegrany został charytatywny mecz Polska – USA. Polskę reprezentowali księża naszej diecezji, a Stany Zjednoczone żołnierze US Army stacjonujący w Mokrem i Jasionce. Mecz wygrali amerykańcy żołnierze 4:2. Były także koncerty. Wystąpili Wojciech Cugowski i Gosia Andrzejewicz. Nasza impreza ma wymiar charytatywny, tak jak Caritas, która również jest organizacją charytatywną i w sposób szczególny pomaga drugiemu człowiekowi. Dziś oczywiście ta pomoc głównie koncentruje się na uchodźcach z Ukrainy, ale nie zapominamy o nikim, kto naszej pomocy potrzebuje. Bardzo często ludzie dzielą się swoim groszem, produktami żywnościowymi, staramy się nieść pomoc wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba, a w Józefowie chęć niesienia pomocy jest niezwykle zauważalna i widoczna – wyjaśnił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wielkie serca Polaków
Reklama
– Po raz kolejny okazało się, że Polacy mają wielkie serca i chcemy im podziękować za pomoc Ukrainie – podkreślił ks. Marcin Jakubiak. – Dziś święto patronackie Caritas, ale także pokazanie dzieł miłosierdzia, które czyni Kościół katolicki. W tym roku pojawiła się idea, aby ten dzień uczcić w sposób szczególny. Dlatego zaproponowaliśmy go jako „Dzień dobra”, otwarty piknik połączony z mnóstwem atrakcji, tak, by każdy znalazł coś dla siebie, mógł pomóc i zobaczyć ilu jest wolontariuszy oraz ludzi dobrej woli. By także poczuć, że siła tkwi w grupie, że działając razem możemy być znakiem nadziei i miłości Boga w świecie. To także pokazanie oblicza Kościoła młodego, otwartego, dynamicznego, potrafiącego dziękować, dzielącego się dobrem i dobro zaszczepiający w innych. Chcieliśmy także podziękować wszystkim tym, którzy swoją ofiarą, wysiłkiem i czasem wspierają wszystkie działania na rzecz ofiar wojny na Ukrainie. Okazało się po raz kolejny, że jesteśmy narodem o wielkim sercu i oddaniu, że doskonale się sprawdzamy w sytuacjach krytycznych. Tym wszystkim, którzy tę pomoc niosą pod jakąkolwiek postacią, należy się wielki szacunek i podziw. Patrzą dziś na nas, Polaków, praktycznie wszyscy na całym świecie i myślę, że nie będzie przesadą, jeśli powiem, że wszyscy są dumni z Polaków, którzy wzięli na siebie największy ciężar pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Ja w imieniu Caritas naszej diecezji składam im wszystkim ogromne podziękowanie. Widzimy, że to dobro w nas jest i ono zawsze będzie procentowało – dziękował.
Okazać pomoc potrzebującym
– Gmina Józefów jest niezwykle ofiarna i pomaga potrzebującym – zaznaczył w rozmowie burmistrz Józefowa Roman Dziura. – To dzisiejsze święto ma bardzo szeroki kontekst i chodzi o to, aby pochwalić się tymi inicjatywami, jakie były przez Caritas podejmowane. Józefów słynie z akcji organizowanych na rzecz osób potrzebujących. Mieszkańcy naszego regionu mają w sobie ogromne pokłady dobra i wystarczy tylko je uaktywnić. Co jakiś czas w Józefowie organizujemy wydarzenia pomocowe. Tylko podczas ostatnich dwóch zebraliśmy ponad 150 tys. zł. Także jako jedna z pierwszych gmin przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy. Mieszkają oni w specjalnie przygotowanych punktach oraz u osób prywatnych. Ksiądz Paweł Dynaka organizując koncerty, dodatkowo motywuje nas do pomocy. Jestem bardzo dumny z mieszkańców, którzy pokazują, że mają wielkie i otwarte serca – podkreślił.
Być otwartym na bliźnich
Reklama
O swojej działalności w Caritas mówiła Aleksandra Flak, opiekun Szkolnego Koła Caritas w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Ojca Pio w Zamościu. – Wspólnie ze społecznością szkoły podejmujemy inicjatywy na rzecz potrzebujących. Dotyczy to akcji skierowanych do szerszego grona, jak i do naszych uczniów. Uczestniczymy we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez Caritas, jak zbiórki żywności, spotkania, ale także organizujemy mniejsze akcje obejmujące naszą szkołę. To jest część wychowania naszych uczniów, by w życiu codziennym byli otwarci na drugiego człowieka, umieli się dzielić i pomagać potrzebującym – tłumaczyła.
Wielka wartość wydarzenia
Na wydarzenie złożyło się wiele punktów programu m.in. międzynarodowy mecz piłki nożnej między księżmi z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a amerykańskimi żołnierzami. – Ten mecz to niecodzienne wydarzenie w skali naszego powiatu – podkreślił starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Uważam, że diecezjalny „Dzień Dobra” w Józefowie to przepiękna inicjatywa i wspaniała rzecz, wszyscy dzielimy się swoją dobrocią. Jako Polacy zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa i pokazaliśmy, że otwartość, gościnność, stawanie po stronie słabszych i zaradzanie potrzebom osób potrzebujących to nasze cechy narodowe. Oczy całego świata zwrócone są na nas, a my pokazujemy, co to znaczy braterstwo, miłość bliźniego i miłosierdzie. Dodatkowo wydarzeniu towarzyszy mecz naszych księży wraz z amerykańskimi żołnierzami. Jest to niecodzienne i wspaniałe wydarzenie, w skali powiatu jeszcze nie mieliśmy takiej inicjatywy. Tym bardziej nie dziwi wielka frekwencja kibiców, którzy dopisali. Cieszę się bardzo z tego wydarzenia, ponieważ ono obrazuje tę sytuację, w której się znajdujemy. Z jednej strony „Dzień Dobra”, który można definiować jako wielką pomoc Polaków, którzy stanęli na wysokości zadania i pomagają uchodźcom, a z drugiej strony Amerykanie, którzy są gwarantem bezpieczeństwa również dla nas, dla Polaków i całego NATO – zaznaczył.
Ponadto w ramach imprezy odbyły się piknik rodzinny, kiermasz ciast i kuchni lokalnej oraz loterie fantowe, a także koncerty Wojciecha Cugowskiego, Gosi Andrzejewicz i zespołu Beat Magic. Wydarzeniu towarzyszyła zbiórka funduszu na kolonie letnie dla dzieci z ubogich polskich rodzin oraz dzieci uchodźców z Ukrainy. „Dzień Dobra” w Józefowie jest również częścią oficjalnych obchodów 30-lecia istnienia diecezji zamojsko-lubaczowskiej.