Reklama

Niedziela Łódzka

Chcą razem tworzyć Kościół

W archidiecezji łódzkiej Wydział Duszpasterstwa Młodzieży w ostatnim czasie jest inicjatorem wielu ciekawych wydarzeń.

Niedziela łódzka 19/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Wydział Duszpasterstwa Młodzieży

Archiwum Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży

Zaangażowana młodzież

Zaangażowana młodzież

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednym z nich jest Forum Młodych, które od ponad 10 lat cieszy się dużym zainteresowaniem. – Forum było inicjatywą, która powstała od początku istnienia Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży, od czasów ks. Grzegorza Korczaka, a następnie ks. Jarosława Kłysa. Młodzież co roku spotykała się w Łodzi lub w Drzewocinach, by dyskutować o bieżących sprawach młodych. Każde forum miało temat przewodni, a stałym gościem był abp Władysław Ziółek, który bardzo lubił dyskutować z młodzieżą – podkreśla Piotr, były uczestnik Rady Młodych Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży.

Grupa młodych od początku roku odwiedza parafie archidiecezji łódzkiej, by bliżej poznać zarówno grupy młodzieży, jak i duszpasterzy. Był to czas na rozmowy oraz okazja do wręczenia zaproszenia na wydarzenie, które miało miejsce w „Sercówce” – Domu Formacyjnym w Wierzchach, gdzie odbywają się rekolekcje, a który służy także takim inicjatywom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Od pewnego czasu kiełkowała w nas chęć spotkania z liderami wspólnot młodzieżowych. Czas Forum, to przede wszystkim okazja do lepszego poznania się, wspólnej modlitwy, a także do rozmowy o Kościele, który chcemy tworzyć razem. Doświadczenie czasu pandemii pokazało nam, że niezależnie od kreatywności i pomysłowości działania on-line, bezpośredni kontakt przynosi o wiele piękniejsze owoce niż działanie z wykorzystaniem narzędzi internetowych. – opowiada Natalia, zaangażowana w Duszpasterstwo Młodzieży.

Duszpasterstwo Młodzieży w swoich inicjatywach ma zaplanowaną także formację liderów grup młodzieżowych oraz przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 r. Jest organizatorem wakacyjnego wyjazdu na Europejskie Spotkania Młodych Taizé w Turynie i do samej wioski we Francji. Dla każdego, kto zaangażowany jest w duszpasterstwo młodzieży, istotna jest dbałość o „tworzenie domu”, o którym pisze Papież Franciszek w adhortacji Christys vivit. O takiej nazwie Łódź Piotrowa – Młodzi w DoMu można znaleźć fanpage na Facebooku, gdzie zamieszczane są wszelkie informacje dotyczące aktualnych działań Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej.

– Idąc za słowami papieża, chcemy ciągle tworzyć Kościół, będący domem dla młodych, gdzie każdy będzie czuł się za niego odpowiedzialny – podsumowuje Natalia.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o młodzież

Niedziela podlaska 37/2020, str. VII

[ TEMATY ]

wakacje

Wydział Duszpasterstwa Młodzieży

Archiwum Wydziału Młodzieży

Uczestnicy mieli okazję podziwiać piękno przyrody

Uczestnicy mieli okazję podziwiać piękno przyrody

Wydział Młodzieży zadbał, aby młodzież mogła twórczo i aktywnie spędzili ostatnie dni wakacji. Była to sposobność do odpoczynku i rozwinięcia talentów.

Propozycja skierowana do młodych obejmowała warsztaty muzyczne, rekolekcje w kajaku oraz warsztaty filmowe.
CZYTAJ DALEJ

Rosja: w Irkucku zmarł nagle ks. W. Siek SVD

2025-03-18 21:06

[ TEMATY ]

zmarły

Rosja

Ojcowie Werbiści

W wieku 55 lat zmarł nagle 17 marca na ganku przed katedrą w Irkucku polski werbista ks. Włodzimierz Siek - miejscowy proboszcz i wikariusz generalny diecezji św. .Józefa w tym mieście. Według źródeł rosyjskich przyczyną zgonu był zawał serca.

Ks. Włodzimierz Siek urodził się 6 sierpnia 1969 roku w Radomiu, należącym wówczas do diecezji sandomierskiej i w tamtejszym Wyższym Diecezjalnym Seminarium zaliczył studia filozoficzne, ale w 1991 wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Słowa Bożego (werbistów) i 27 kwietnia 1996 przyjął święcenia kapłańskie po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Pieniężnie. Wkrótce potem wyjechał do pracy duszpasterskiej na Białoruś i tam do 1999 był wikariuszem parafii w Baranowiczach, której proboszczem był ks. Jerzy Mazur, późniejszy pierwszy biskup w Irkucku. Gdy 18 maja 1999 św. Jan Paweł II mianował go przełożonym administratury apostolskiej Syberii Wschodniej z siedzibą w Irkucku, zabrał ze sobą do pomocy na nowym miejscu swego współbrata zakonnego, który odtąd do 2004 był proboszczem w Błagowieszczeńsku (przy granicy z Chinami).
CZYTAJ DALEJ

Katedra Notre-Dame: 100 dni od otwarcia, emocje, łzy, nawrócenia

2,5 mln osób odwiedziło katedrę Notre Dame w ciągu pierwszych stu dni od ponownego otwarcia po pożarze. Są ogromne emocje, dużo łez, wielu zatrzymuje się na modlitwę, niektórzy po latach przystępują do spowiedzi, inni proszą nawet o chrzest – mówi Sybille Bellamy-Brown, odpowiedzialna za obsługę zwiedzających.

Mówiąc o pierwszych stu dniach odrestaurowanej katedry, wspomina o liczbach, których można się było spodziewać, 30 tys. osób każdego dnia. Ale opowiada też o niezwykłych reakcjach ludzi, którzy przychodzą do paryskiej katedry. Okazuje się, że te kamienie potrafią wyrazić to, co nie wypowiedziane. Ludzie są pod silnym wrażeniem. Pamięcią powracają do wspomnień sprzed pięciu lat, kiedy świątynie trawił ogień. Zbieramy wiele łez – opowiada Bellamy-Brown w rozmowie z Radiem RCF.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję