Przechodząc przez nie, można było uzyskać odpust zupełny związany z jubileuszem 100-lecia diecezji łódzkiej. W archikatedrze łódzkiej Drzwi Święte zostaną zamknięte w Niedzielę Bożego Miłosierdzia.
Otwierając rocznicowe obchody, abp Grzegorz Ryś powiedział, że jubileusz jest rokiem łaski, tzn. czasem szczególnego doświadczenia obecności Boga. Tak rozumiany jubileusz – mówił – nie jest po to, by działać samemu, lecz by pozwolić działać Jezusowi Chrystusowi. Tak, by Kościół, który z takim zaangażowaniem tworzymy, ale również i czasem zaniedbujemy, oddać Jezusowi i pozwolić, by On go na nowo stworzył i to stworzył w taki sposób, w jaki On chce. Patrząc już z perspektywy minionego czasu, nie ma wątpliwości, że ten jubileusz przyszło nam obchodzić w czasie pandemii i związanymi z nią ograniczeniami, również tymi dotyczącymi praktyk pobożnościowych, oraz w czasie trwającego dramatu wojny na Ukrainie. Co Pan Bóg chce nam przez to wszystko powiedzieć? Zapewne jest to jedno z tych pytań, nad którym wszyscy musimy się pochylić.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jak ten jubileusz przeżyliśmy? Niektórzy z nas, podobnie jak pani Maria z Łodzi, pielgrzymowali do łódzkiej katedry, by wraz z pracownikami służby zdrowia pomodlić się w intencji chorych i tych wszystkich pracujących w służbie zdrowia, którzy w czasie pandemii walczyli o życie ludzi z COVID-19. Byli i tacy, którzy, tak jak pan Tadeusz, wraz z członkami wspólnoty Żywego Różańca udali się do łaskiej kolegiaty, by przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskiej modlić się w ważnych dla nich intencjach. – Łask był jednym z miejsc, gdzie odbywały się misje ewangelizacyjne – wspomina ks. Piotr Pirek i dodaje: – Były one dobrym czasem doświadczenia modlącego się Kościoła i ludzi spragnionych żywego słowa Bożego.
W piotrkowskiej farze św. Jakuba przez Drzwi Święte wchodzili pątnicy, którzy mimo pandemii znaleźli się na polskim szlaku świętego apostoła z Santiago de Compostela. – Wielu pątników, podobnie jak wiernych z parafii z Pożdżenic, którzy ostatnio nawiedzili naszą świątynię, skorzystało z daru łaski, jaki przypisany jest nawiedzeniu tego świętego miejsca – podkreśla ks. Grzegorz Gogol. – Wierni ze Zgierza, a szczególnie z parafii św. Jana Chrzciciela, odbyli zorganizowaną pielgrzymkę do kościoła stacyjnego św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu. Nawiedzający świątynię mówili mi o tym, jak bardzo się cieszą z tego, że korzystając z regularnych spowiedzi i z udziału we Mszy św., mogą uzyskać odpust za swoje grzechy – informuje ks. Andrzej Chmielewski. Na trasie pieszych pielgrzymek zmierzających na Jasną Górę znajdował się jubileuszowy kościół stacyjny w Szczercowie – w nim z daru łaski odpustu skorzystali pątnicy z pięciu pielgrzymek pieszych, które w sierpniu nawiedziły świątynię. – Owocem obchodów 100-lecia diecezji w naszym kościele jest adoracja Najświętszego Sakramentu, która w czasie jubileuszu gromadziła bardzo wielu ludzi – wspomina ks. Zenon Miksa.
Ważnym akcentem dziękczynienia Bogu za dar łódzkiego Kościoła ma być diecezjalna pielgrzymka do Rzymu, organizowana w celu nawiedzenia grobów apostołów i spotkania się z papieżem Franciszkiem. Warto przypomnieć, że Ojciec Święty w liście na 100-lecie diecezji łódzkiej prosił nas, byśmy pozwolili Duchowi Świętemu rozpalić w sobie charyzmat i wyobraźnię miłosiernej służby na rzecz bliźnich.