Uroczystości będą miały zarówno charakter kościelny, jak i świecki. Początek wydarzeń zaplanowano na 3 lipca, a zakończenie 10 lipca jarmarkiem św. Sebastiana. Momentem kulminacyjnym będzie dzień 4 lipca, kiedy to podczas Mszy św., burmistrz oraz przewodniczący Rady Miasta, zawierzą Polkowice opiece św. Sebastiana.
Przybliżenie Patrona
Przygotowania do tej uroczystości trwają już od dłuższego czasu. W parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana zawiązało się Stowarzyszenie św. Sebastiana, przygotowywana jest kaplica ku czci patrona miasta. Mieszkańcy miasta goszczą w swoich domach ikonę św. Sebastiana, wypraszając u niego potrzebne łaski. Przygotowania idą także torem świeckim. – Chcemy, aby postać patrona miasta była coraz bardziej znana wśród mieszkańców, zwłaszcza wśród młodego pokolenia – mówi Roman Rozmysłowski, przewodniczący Rady Miasta. We wszystkich szkołach i przedszkolach organizowane są konkursy plastyczne, literackie, historyczne, muzyczne. W ten sposób św. Sebastian ma stawać się coraz bliższy i bardziej znany dla najmłodszych polkowiczan.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jego postać związana jest z miastem od czasu śmiertelnej dżumy w Polkowicach z 1680 r. Wtedy to dokonano zawierzenia miasta św. Sebastianowi przez ówczesnych rajców i to jemu przypisuje się cudowne ocalenie Polkowic, od dalszego rozszerzania się „czarnej śmierci”. W ciągu kolejnych wieków, jego wspomnienie stanowiło ważny element miejskich świąt i uroczystości. Zaniknęły one wraz z opuszczeniem miasta przez niemieckich mieszkańców w 1945 r. Jako pierwsze w powojennej historii miasta, osobę Świętego, przypomniało Towarzystwo Miłośników Polkowic, podejmując od początku lat 90. XX wieku, we współpracy z parafią św. Michała Archanioła, szereg inicjatyw.
Plan wydarzeń
Uroczystości rozpoczną się 3 lipca w parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana koncertem muzycznym. Po wieczornej Mszy św. wystąpi znana polkowiczanom skrzypaczka Sara Dragan, której towarzyszyć będzie orkiestra.
Główne wydarzenia zaplanowano na 4 lipca. – O godz. 10.30 w kościele św. Michała Archanioła, w kościele, w którym to wszystko się zaczęło w 1680 r., będzie spotkanie stacyjne, podczas którego zostanie odczytany dekret Stolicy Apostolskiej o nadaniu patronatu. Będzie też krótki rys historyczny wydarzeń sprzed wieków oraz krótka modlitwa – mówi Roman Rozmysłowki. W południe natomiast, w parafii Matki Bożej Królowej Polski, Mszy św. przewodniczyć będzie biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. W tej modlitwie wezmą udział mieszkańcy miasta oraz zaproszeni goście. – Podczas tej Mszy św. wspólnie z burmistrzem Łukaszem Puźnieckim, odczytamy akt zawierzenia miasta i mieszkańców św. Sebastianowi – dodaje przewodniczący. Ostatnim punktem dnia będzie nadzwyczajna sesja Rady Miasta.
Uroczystości ku czci św. Sebastiana w mieście trwać będą przez cały tydzień i zakończą się jarmarkiem św. Sebastiana 10 lipca. Jak zapewnia przewodniczący, na ten dzień przygotowano wiele atrakcji.