Śpiewacy, pod kierownictwem Anety Mroczek, wykonali aż 15 bogatych prezentacji, na które składały się dawne i współczesne utwory chóralne połączone narracją, która prowadziła publiczność przez poszczególne etapy męki i śmierci Jezusa Chrystusa.
Ten bardzo poruszający program mogli usłyszeć mieszkańcy diecezji drohiczyńskiej w Siemiatyczach, Repkach, Węgrowie i Sokołowie Podlaskim, a także diecezji siedleckiej – w Ostrówkach (gmina Wohyń) i Łukowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Szczególnym etapem tej muzycznej podróży był cykl koncertów we Włoszech – w Rzymie oraz dwóch toskańskich miastach: Cortonie i Rapolano Terme.
Niedzielę, 27 marca, członkowie chóru spędzili w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ten rzymski kościół nie tylko zachwyca swoim oryginalnym wnętrzem, ale także fantastyczną akustyką. Śpiew w takim miejscu jest niezwykle przyjemny i daje możliwość ukazania całego piękna wykonań a cappella. Muzyczna oprawa wszystkich Mszy św. oraz wieczorny koncert przyniósł chórzystom ogromną satysfakcję, a bardzo serdeczne przyjęcie było miłym wstępem do dalszych etapów podróży. Całodzienna obecność u stóp słynnej w całym świecie ikony okazała się dla sokołowian odczuwalnym błogosławieństwem, bowiem każdy z kolejnych dni był źródłem nowych i pięknych wrażeń.
Reklama
Niezwykle ważne dla rzymskiej Polonii miejsce – kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika, już od progu wywołał zachwyt śpiewaków. Piękno tej niewielkiej świątyni oraz jej historia napawają uzasadnioną dumą. Podobnie było w Bazylice św. Pankracego za Murami, wyjątkowej budowli sakralnej liczącej ponad piętnaście wieków. W obu tych świątyniach nie zabrakło gorącego przyjęcia Polaków.
Ten zachwyt towarzyszył również koncertom w rzymskich domach sióstr elżbietanek i nazaretanek.
W środę chór uczestniczył w audiencji generalnej Ojca Świętego Franciszka w Watykanie, a w czwartkowy poranek, 31 marca, śpiewał podczas Eucharystii przy grobie św. Jana Pawła II. Muzyczna oprawa Mszy św. transmitowanej na cały świat przez Radio Watykańskie była dla chórzystów wielkim przeżyciem i zaszczytem. Należy dodać, że również w tym wyjątkowym miejscu nie brakowało wyrazów uznania dla artystycznego kunsztu wykonawców z Sokołowa Podlaskiego.
Pobyt w Rzymie był okazją do zwiedzania pięknych zabytków, a było to zwiedzanie wyjątkowe, połączone ze spontanicznym śpiewem w Bazylice św. Pawła za Murami, Bazylice św. Jana na Lateranie oraz starożytnym Panteonie. Także i te krótkie występy spotkały się z uznaniem i ciepłą reakcją publiczności.
Po Rzymie na trasie koncertowej znalazły się dwa miasta Toskanii – Cortona i Rapolano Terme, w których chór był goszczony przez księży pochodzących z diecezji drohiczyńskiej. Zupełnie inna od rzymskiej architektura okazała się posiadać równie piękną akustykę, a przyjęcie przez proboszczów i parafian, wśród których okazali się być także doświadczeni muzycy, było tak gorące, że spotkania te na zawsze wryły się w pamięć chórzystów.
W związku z sytuacją na Ukrainie końcowym elementem każdej prezentacji było wykonanie utworu Modlitwa o pokój. Pieśń ta wywoływała zarówno wśród Polaków, jak i Włochów ogromne emocje i wzruszenie.
Cały cykl koncertów pasyjnych O Crux Ave był dla członków Chóru Kameralnego KOE wyjątkowym doświadczeniem artystycznym oraz ogromnym przeżyciem duchowym, które – jak sami mówią – w niezwykły sposób przygotowało ich na świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego.