Reklama

Niedziela Przemyska

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej

24 marca zakończyliśmy Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Odkryj życie z pasją” Leżajsk 2022. Były to dwa tygodnie wypełnione bardzo bogatą i różnorodną treścią.

Niedziela przemyska 15/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Franciszkański Ośrodek Kultury

Karol Okrasa z wielką pasją i humorem opowiadał o gotowaniu i... o Bogu i swojej z Nim relacji

Karol Okrasa z wielką pasją i humorem opowiadał o gotowaniu i... o Bogu i swojej z Nim relacji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaprosiliśmy do udziału w festiwalu wielu znakomitych gości, którzy podczas spotkań, koncertów, warsztatów tematycznych, prelekcji i pokazów dzielili się swoimi pasjami, swoją wiarą i miłością do Boga. Był to niezwykle piękny czas, wielkie święto kultury i wiary, kiedy to mogliśmy inaczej spojrzeć na Boga i świat wartości chrześcijańskich. W różnych wydarzeniach naszego festiwalu, a było ich 30, wzięło udział ponad 8 tys. osób. Dziękujemy Bogu za ten niezwykle piękny czas.

Przypomnijmy zatem pokrótce, co działo się we Franciszkańskim Ośrodku Kultury podczas siódmej edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej. Festiwal zainaugurowany został w czwartek 10 marca Eucharystią pod przewodnictwem o. Klaudiusza Barana OFM, kustosza sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Pierwszy wieczór festiwalu to spotkanie z legendą polskiej sceny muzycznej – Muńkiem Staszczykiem. Artyście na scenie towarzyszyli Cezariusz Kosman i Janek Pęczak. Koncert akustyczny „Muniek i Przyjaciele” był wspaniałą ucztą muzyczną. Publiczność, z którą wokalista nawiązał świetny kontakt, z niekłamaną radością śpiewała wraz z nim kultowe już teksty utworów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W drugim dniu festiwalu gościliśmy fizyka i dziennikarza naukowego dr Tomasza Rożka, który o rzeczach skomplikowanych mówił w zrozumiały i bardzo ciekawy sposób. Uzmysłowił nam m.in., jak potężnym obecnie narzędziem jest sztuczna inteligencja. Dowiedzieliśmy się o jej szerokim zastosowaniu i dobrodziejstwach z tego wynikających, ale również o dylematach etycznych, jakie niestety często niesie jej wykorzystanie. Kolejny festiwalowy wieczór to spotkanie z bardzo utalentowanym muzykiem i aktorem – Pawłem Domagałą. Niezwykle energetyczna muzyka, ciekawe teksty piosenek i kabaretowe zacięcie artysty sprawiły, że publiczność bawiła się doskonale. W następnym dniu aula FOK zamieniła się w teatr, wypełniając się dziećmi i ich rodzicami, ponieważ był to dzień dedykowany przede wszystkim najmłodszym. Wspaniali artyści z Teatru „A” przenieśli wszystkich w czasy biblijnego Mojżesza, wystawiając sztukę pt.: „Akwarele z podróży”. Również kolejny dzień festiwalu upłynął pod znakiem teatru. Tym razem aktorów Teatru „A” mogliśmy podziwiać w „Pasji”, spektaklu, który poruszył do głębi serca widzów. Było to niezwykle przejmujące widowisko o Śmierci i Zmartwychwstaniu Pańskim, łączące w sobie elementy średniowiecznych misteriów wielkopostnych z ekspresyjnym językiem współczesnego teatru.

W szóstym dniu festiwalu gościliśmy Ilonę Adamską, modelkę, autorkę, redaktor naczelną magazynu „Imperium Kobiet”. Podczas naszego spotkania opowiedziała o swojej drodze do Boga i prawdziwej wiary. W siódmym dniu Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, za sprawą naszego kolejnego gościa, iluzjonisty Piotra Denisiuka, daliśmy się przenieść w świat iluzji. Piotr to niezwykle utalentowany i porywający swoją charyzmą iluzjonista. Podczas jego fenomenalnego występu wszyscy widzowie bawili się doskonale. Artysta zaskakiwał nas co rusz swoimi niewiarygodnymi trikami, wzbudzając tym nasz zachwyt i niedowierzanie, kiedy niemożliwe stawało się możliwe. Kolejny dzień festiwalu to spotkanie z Wojtkiem Makowskim – pływakiem, srebrnym medalistą Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Wojtek podczas spotkania mówił, jak ważna jest akceptacja swoich ograniczeń i skupienie się na tym, co możemy robić i w tym się doskonalić. Opowiadał też o własnych marzeniach i planach, a swoim entuzjazmem zaraził niewątpliwie nas wszystkich. W dziewiątym dniu festiwalu wzięliśmy udział w absolutnie niezwykłym koncercie utalentowanej wokalistki, Agnieszki Musiał. Swoim występem artystka wraz z zespołem – jak zaznaczyła, chciała przekazać publiczności radość, miłość oraz ciepło. I udało jej się to znakomicie.

Reklama

W kolejnym dniu festiwalowym zapanowała cisza, która sprzyjała obejrzeniu i refleksji nad wystawą fotografii Jana Pawła II autorstwa Adama Bujaka, osobistego fotografa papieża, która w czasie trwania festiwalu znajdowała się w holu FOK. W jedenastym dniu gościliśmy Tadeusza Sykę, reżysera filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Spotkanie poprzedziła projekcja jego filmu, który przywołuje mało znany szerszej publiczności wątek w biografii Stefana Wyszyńskiego – jego udział w Powstaniu Warszawskim. W dwunastym dniu festiwalu wzięliśmy udział w spotkaniu z krakowskim artystą fotografikiem Adamem Bujakiem, który uznawany jest za osobistego fotografa Jana Pawła II, ponieważ przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach papieża Polaka. Nasz gość nie ukrywał, że Jan Paweł II był w jego życiu kimś szczególnym i bardzo mu bliskim. Publiczność z zaciekawieniem słuchała wspomnień pana Adama dotyczących tego szczególnego czasu, czyli przebywania w bliskim otoczeniu Ojca Świętego Jana Pawła II.

Trzynastego dnia od samego rana o ważnych i aktualnych sprawach życia, wiary i Kościoła mówili i śpiewali artyści młodego pokolenia: Edzio, Jan Elf i Dj Fala. Po południu tego samego dnia w naszej auli gościliśmy jedną z najpopularniejszych influencerek w Polsce, Lexy Chaplin. Opowiedziała ona licznie zgromadzonym młodym ludziom o swoich planach na przyszłość, marzeniach, a także pasjach. Podczas niezwykle radosnego spotkania Lexy nie ukrywała, że wielką wartość w jej życiu stanowi rodzina, a także codzienna relacja z Bogiem i Jego oddziaływanie w codziennym życiu. Kolejnym gościem tego festiwalowego dnia był Karol Okrasa, jeden z najzdolniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich szefów kuchni. Z wielką pasją i humorem opowiadał o kuchni, gotowaniu i inspiracjach kulinarnych. Przygotowywanie i spożywanie posiłków porównywał do swego rodzaju teatru, a że jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, udowodnił na przeprowadzonych wcześniej w FOK warsztatach kulinarnych. Podczas spotkania podzielił się z nami również swoimi przemyśleniami na temat Boga i swojej z Nim relacji.

Gościem przedostatniego dnia był Cezary Żak, aktor, scenarzysta i reżyser. Popularność zyskał m.in. udanymi kreacjami komediowymi w serialach „Miodowe lata” i „Ranczo”. Pytany podczas naszego spotkania o swoje pasje odpowiedział bez namysłu, że są nimi aktorstwo i reżyseria. Usłyszeliśmy też tego wieczoru wiele anegdot z zawodowego życia aktora, którymi szczerze rozbawiał publiczność. Tego dnia gościliśmy również Magdalenę Wolińską-Riedi, dziennikarkę, która jako jedna z nielicznych, świeckich kobiet, przez prawie 20 lat mieszkała w Watykanie. Magdalena była z bardzo bliska świadkiem i uczestnikiem wielu przełomowych dla świata wydarzeń związanych z trzema ostatnimi papieskimi pontyfikatami. Jest także autorką książek, w których odkrywa tajemnice Watykanu. Rąbka tych tajemnic uchyliła podczas spotkania także z nami. W ostatnim dniu festiwalu o godz. 12.00 dobremu Bogu podziękowaliśmy za dar tych ostatnich dwóch tygodni Eucharystią w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku pod przewodnictwem o. Bartymeusza Kędziora OFM, dyrektora Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku. Gościem tego ostatniego dnia festiwalowego był kardynał Gerhard Ludwig Müller, bliski współpracownik papieża Benedykta XVI, emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, człowiek niezwykle kochający Polskę.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Greger: nie ma prawdziwej kultury bez uprawiania samego siebie

[ TEMATY ]

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Gaj777/pl.wikipedia.org

„Tworzenie prawdziwej kultury nie jest możliwe, jeśli zapomnimy o tym, że jej istotę stanowi proces uprawiania samego siebie” – podkreślił bp Piotr Greger, inaugurując 19 października w bielskiej katedrze Tydzień Kultury Chrześcijańskiej (TKCh). Tę imprezę o ekumenicznym wymiarze od 32 lat przygotowują członkowie bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

Mszę św. z udziałem przedstawicieli władz miasta, darczyńców, duchownych luterańskich i katolickich oraz sióstr zakonnych koncelebrował bp Greger. W homilii zachęcił do odpowiedzi na pytanie, czemu służy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Przypomniał jednocześnie, że człowiek potrzebuje kultury, gdyż pozwala ona człowiekowi rozwijać swoje pasje, zainteresowania, kształtuje jego osobowość, daje możliwość realizowania tego, co jest jego powołaniem, pomaga w procesie wychowania.
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w kaplicy sejmowej: Kościół powinien z pasją angażować się w politykę

2024-12-19 11:59

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

PAP/Przemysław Piątkowski

Kościół powinien angażować się w politykę, bo ma prawo być w niej obecny. Mało tego, powinien to robić z wielką pasją, nie tyle poprzez biskupów, a poprzez Was, aktywnych, świeckich członków Kościoła, o których poglądach wiedzieli wasi wyborcy - powiedział metropolita warszawski abp Adrian Galbas do posłów i senatorów podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy sejmowej przed spotkaniem opłatkowym parlamentarzystów.

W kaplicy sejmowej na Mszy św. pod przewodnictwem abp. Adriana Galbasa, koncelebrowanej przez duszpasterza parlamentarzystów ks. Andrzeja Sikorskiego i rzecznika archidiecezji warszawskiej ks. Przemysława Śliwińskiego, zgromadzili się posłowie i senatorowie oraz pracownicy Kancelarii Sejmu.
CZYTAJ DALEJ

Sandomierz: spotkanie opłatkowe w Szpitalu Specjalistycznym im. Ducha Świętego

2024-12-19 18:15

[ TEMATY ]

szpital

Sandomierz

spotkanie opłatkowe

bp Krzysztof Nitkiewicz

Marian Sztajner/Niedziela

W Szpitalu Specjalistycznym im. Ducha Świętego odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe. Zgromadziło ono dyrekcję placówki, lekarzy, pielęgniarki, pracowników administracji oraz zaproszonych gości, wśród których znaleźli się biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz Marcin Piwnik, starosta sandomierski. Inicjatorem spotkania był dr n. med. Marek Tombarkiewicz, dyrektor szpitala.

Dyrektor Tombarkiewicz, otwierając uroczystość, podsumował mijający rok, mówiąc o osiągnięciach i planach na przyszłość oraz podziękował wszystkim pracownikom za ich zaangażowanie i codzienny trud. W swoim wystąpieniu złożył także świąteczne życzenia zdrowia, pokoju i pomyślności, wyrażając nadzieję na dalszy rozwój placówki w nadchodzącym roku.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję