We wtorek 19 maja br. Senat ASP im. Jana Matejki w Krakowie nadał tytuł Honorowego Profesora tej uczelni dla znanego i uznanego twórcy, prof. Wincentego Kućmy, który został wyróżniony za wybitne osiągnięcia twórcze w zakresie rzeźby, rysunku, projektowania, i wielu realizacji monumentalnych, w tym także sakralnych, oraz za zasługi w kształceniu kilku pokoleń artystów - projektantów. Uroczystość, w której wzięli udział m.in. profesorowie ASP, studenci, przedstawiciele UMK, rodzina i przyjaciele uhonorowanego profesora, odbyła się w auli budynku głównego ASP w Krakowie.
Reklama
Wygłaszający laudację, prof. Jan Pamuła przedstawił prof. Wincentego Kućmę, jego drogę artystyczną i pedagogiczną. Przypomniał sylwetkę pedagoga i artysty. Podkreślił: - Lista dzieł Wincentego Kućmy, realizacji w przestrzeni publicznej w kraju i za granicą, realizacji we wnętrzach sakralnych, samodzielnych obiektów rzeźbiarskich, małych form rzeźbiarskich płaskorzeźb, plakiet, medali, cykli rysunków, cykli fotograficznych, a w ostatnich latach także witraży, jest ogromna. Są jednak dzieła, którymi zaznaczył się szczególnie. Są to monumentalne realizacje pomnikowe. Wśród nich najważniejszą jest pomnik powstania warszawskiego 1944 zrealizowany w latach 1988- 89 w Warszawie. Jest to realizacja kluczowa zawierająca w sobie główne cechy twórczości profesora; metaforyczność, narracyjność, ekspresję przedstawiającej formy oraz symbolikę zawartą w połączeniu figuratywności i abstrakcji - mówił prof. Jan Pamuła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podkreślił także mnogość i różnorodność realizacji sakralnych, spośród których wymienił trzy, jego zdaniem najważniejsze. Zaliczył do nich: projekt i realizację wnętrza katedry w Irkucku na Syberii, rzeźbę - nastawę ołtarzową w kościele pw. Najświętszej Rodziny w Krakowie - Nowym Bieżanowie i monumentalną Drogę Krzyżową w Pasierbcu. Charakteryzując styl artysty, laudator podkreślał: - Wincenty Kućma w sztuce sakralnej jest mistrzem budowania nastroju. Styl artysty jest strzelisty, bliski pionowym, wydłużonym rytmom będącym znakiem duchowości gotyckiej. Materiał zawsze szlachetny, dotknięcie ciepłe, nadające życie posłusznej materii.
Wzruszony prof. Wincenty Kućma podziękował za wyróżnienie. W swym krótkim wystąpieniu przypomniał zebranym m.in. o roli, jaką w życiu człowieka pełni słowo dziękuję: - Jego sens jest dla mnie bardzo ważny. Niejednokrotnie za mało go używamy, aby okazać szacunek swoim najbliższym, ale też przechodniom - za małe czy wielkie dary, uczynki. Aby tym słowem nagradzać i wyrażać swoją postawę wobec drugiego człowieka. Dziękujemy Bogu za kolejny dzień; że człowiek jeszcze żyje i ma możliwość podjęcia na nowo swoich zobowiązań. Dziękujemy za dobroć, za radość, za zjawiska, które pobudzają w nas wrażliwość i dają nam nową energię… Po zakończeniu oficjalnej uroczystości zebrani mogli obejrzeć rzeźby prof. Wincentego Kućmy prezentowane na wystawie z holu budynku głównego ASP. Wystawa potrwa do 28 maja br.