Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu dwóm alumnom i święceń prezbiteratu dwóm diakonom Towarzystwa Chrystusowego.
W Eucharystii uczestniczyli generał księży chrystusowców ks. Ryszard Głowacki SChr, prowincjałowie z Australii, Brazylii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, krajów, gdzie posługują chrystusowcy, rektor ks. dr Andrzej Łysy i wychowawcy seminaryjni, siostry misjonarki, kapłani diecezjalni i zakonni oraz rodzice, krewni i przyjaciele alumnów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii bp Balcerek podkreślił, że współczesny zsekularyzowany świat podaje w wątpliwość słuszność i potrzebę głoszenia Ewangelii. - Podobna sytuacja miała miejsce, gdy Apostołowie opuszczali Wieczernik, gdy zabraniano im mówić o Cieśli z Nazaretu - zauważył kaznodzieja. Ale oni wiedzieli, że nie mogą nie głosić Dobrej Nowiny światu.
Bp Balcerek przypomniał, że Towarzystwo Chrystusowe włącza się w apostolstwo na rzecz Polaków za granicą. - Wasza duchowość oparta jest na charyzmacie waszego założyciela, kard. Augusta Hlonda i współzałożyciela ks. Ignacego Posadzego - zauważył biskup.
Reklama
Zaznaczył, że troska księży chrystusowców o polskich emigrantów nie ogranicza się tylko do duszpasterstwa, ale związana jest też z podtrzymywaniem ducha patriotyzmu, życia społecznego i polskiej kultury. - Księża chrystusowcy dbają w prowadzonych na obczyźnie parafiach o zachowanie języka polskiego i podtrzymywanie narodowych tradycji wśród Polaków przebywających na emigracji - stwierdził bp Balcerek.
Zwrócił uwagę, że dziś wielkim wyzwaniem jest przybliżanie ludziom znaczenia Mszy św., która dotyka istoty wiary i relacji z Jezusem. - Uczniowie rozpoznawali Pana po łamaniu chleba, gest ten był wpisany w wieczerzę paschalną - przypomniał kaznodzieja.
Zachęcił zgromadzonych w poznańskiej katedrze, by otoczyli modlitwą diakonów i neoprezbiterów, by jak najlepiej wypełniali zleconą im przez Chrystusa misję.
Święcenia diakonatu przyjęli akolici Witalij Melnyk i Mateusz Socha. Dwaj dotychczasowi diakoni - Damian Jędrzejak i Jarosław Koch - zostało prezbiterami.
Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej (łac. Societas Christi pro Emigrantibus Polonis; ang. Society of Christ Fathers) jest zgromadzeniem zakonnym na prawach papieskich. Chrystusowcy włączają się w apostolstwo Kościoła powszechnego przez pracę na rzecz Polaków mieszkających poza granicami kraju. Poza posługą duszpasterską księża służą Polonii opieką kulturową i społeczną.
Zgromadzenie założył 8 września 1932 r. kard. August Hlond, Prymas Polski, przy dużym współudziale ks. Ignacego Posadzego (założyciela Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla) w Potulicach koło Nakła. Chrystusowcy realizują swoją misję w sześciu prowincjach zagranicznych oraz w części obejmującej Polskę oraz tzw. Delegaturę Wschodnią. Obecni są w 20 krajach, m.in. w Brazylii, USA, Kanadzie, Australii, Kazachstanie, Rumunii i we Francji, na Islandii, Ukrainie, Białorusi. Dom Główny Zgromadzenia oraz Kuria Generalna znajdują się w Poznaniu.