W czwartek o 3.45 Rosja zaatakowała Ukrainę. Od początku rosyjskiej inwazji Polacy są bardzo solidarni z narodem ukraińskim. Rozpoczęli intensywną pomoc duchową, psychologiczną i materialną. Skala pomocy jest niewyobrażalna! W godzinach porannych, przebywający w Watykanie abp Grzegorz Ryś, w homilii podczas Mszy św. sprawowanej 24 lutego przy grobie św. Jana Pawła II stwierdził: – Ktoś powie: „Nie mam wpływu na to, co się dzieje na Ukrainie”. Rzeczywiście nie masz. Ale masz rzeczywisty wpływ na to, co się dzieje między tobą, a twoim bratem. Zachowujcie pokój między sobą! Gorąco prośmy w czasie tej Eucharystii o pokój oraz módlmy się za tych, którzy cierpią na Ukrainie!
Chwała Ukrainie!
Reklama
Wieczorem, w dzień agresji rosyjskiej na Ukrainę, setki łodzian spotkało się przed konsulatem honorowym i na Placu Wolności, by zamanifestować swój sprzeciw przeciwko wojnie u naszego sąsiada oraz pokazać swoje wsparcie dla Ukraińców mieszkających i pracujących na co dzień w Łodzi. Wielu z nich trzymało w rękach napisy skierowane przeciwko rosyjskiej agresji i przeciwko Putinowi, mieli także flagi. Z okrzykami przeszli na Plac Wolności, gdzie zebrała się większa grupa łodzian, wraz z przedstawicielami władz miejskich. Prezydent miasta Hanna Zdanowska zwróciła się do Ukraińców mieszkających w Łodzi: – Jesteśmy z wami, tu jest wasz dom, ale myślimy wszyscy o waszych bliskich, którzy są na terenach objętych rosyjską agresją. Możecie na nas liczyć. Niech żyje wolna Ukraina!
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z kolei wiceprezydent Adam Pustelnik przypomniał słowa śp. Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w Tbilisi w Gruzji w 2008 r., które także i dziś nabierają szczególnego znaczenia: „I my też wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę” – przestrzegał ówczesny prezydent Rzeczypospolitej. – Nigdy nie myślałem, jako człowiek trzydziestoparoletni, że ta mroczna przepowiednia, tak szybko się spełni. To jest ten moment, kiedy powinniśmy się przebudzić. Każdy z nas powinien zrobić coś, co wpłynie na życie drugiego człowieka (….). Co możemy zrobić? Możemy okazać solidarność naszym łodzianom z Ukrainy, możemy im pomóc. Możemy oddać artykuły i rzeczy, które są im potrzebne, może nawet przyjąć kogoś pod dach. Z sumy tego rodzaju wysiłków rodzi się potężna siła, która może zmienić świat i jestem pewien, że na pewnym etapie wrócimy do tego nowego, lepszego świata, który dziś na naszych oczach się kruszy. Bądźmy z naszymi braćmi z Ukrainy teraz, tak jak kiedyś z nami Polakami byli inni. Sława Ukrainie! – mówił wiceprezydent Adam Pustelnik.
Reklama
W imieniu metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, do zebranych swoje słowa skierował ks. prał. Tadeusz Weber, notariusz Kurii Archidiecezji Łódzkiej. – Możemy być naszymi sercami, myślami z tymi, którzy tam walczą i cierpią, a może nawet teraz i umierają. Ale możemy wspomóc wszystkich naszą modlitwą. Wznieśmy naszą modlitwę do najlepszego Ojca w niebie, Ojca pokoju, aby przemienił ludzkie serca, by ludzie porzucili nienawiść i wojnę, jako sposób rozwiązywania swoich problemów. Módlmy się o to z wiarą! – powiedział ks. Weber i zainicjował modlitwę Ojcze nasz, którą odmówili wszyscy zebrani.
Od słów do czynów
Prezydent Hanna Zdanowska zaapelowała także do łodzian o materialną pomoc dla Ukrainy. Od piątku 25 lutego łodzianie tłumni zaczęli przynosić do urzędu miasta koce, materace, ubrania, środki czystości, jedzenie, wodę i inne najpotrzebniejsze artykuły, które zostały już przekazane do partnerskiego miasta Lwowa. Już w sobotę wyruszyło kilka transportów darów na Ukrainę, a przez cały weekend trwało wielkie pakowanie i segregowanie przyniesionych darów w hali sportowej. Podobne zbiórki ruszyły przy parafiach, szkołach i innych instytucjach. Jedną z taką inicjatyw zorganizowało XVIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, które podczas akcji „18-tka dla Ukrainy!” zbiera niezbędne rzeczy, które zostaną przekazane na Ukrainę, dla osób najbardziej potrzebujących wsparcia. W akcję chętnie włączyli się uczniowie, rodzice, nauczyciele, absolwenci i przyjaciele szkoły.
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Łasku rozpoczęła wielką modlitwę różańcową. – Codziennie o godz. 17.15 Różaniec przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskiej. Będziemy prosili o pokój na Ukrainie, o bezpieczeństwo dla naszej ojczyzny i o ustanie agresji rosyjskiej. Zachęcamy do włączenia się w modlitwę – zaprasza proboszcz ks. kan. Piotr Pirek. Kierunek Niebo, czyli pierwsza w Polsce platforma on-line dla kobiet, która działa przy współpracy Krajowej Rady Duszpasterstwa Kobiet KEP, a członkowie której działają także w Łodzi, zaprasza do codziennej modlitwy o pokój na Ukrainie. – Zachęcamy was, by wziąć różańce do ręki i modlić się codziennie o godz. 20.30, prosząc Matkę Bożą w Fatimie o nawrócenie rosyjskiego i białoruskiego narodu. Zawierzmy w ten sposób Rosję Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Prośmy o pokój na świecie, a szczególnie o ustanie wojny na Ukrainie. Niech naszą siłą w tych dniach będzie ufna wiara i modlitwa – zachęcają organizatorzy. Z kolei parafia Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim, podobnie jak wiele innych parafii w archidiecezji łódzkiej, nieustannie organizuje Msze św. w intencji ustania wojny i pokoju na Ukrainie.
Dzień postu w intencji Ukrainy
Papież Franciszek ogłosił Środę Popielcową dniem postu w intencji pokoju. Swoją prośbę do całego chrześcijańskiego świata ponowił także podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański. – Niech zakończy się szaleństwo wojny, niech zamilknie broń! Kto wszczyna wojnę, jest przeciw ludzkości – mówił papież. Ojciec Święty wezwał do dalszej modlitwy o pokój i do solidarności z cierpiącymi Ukraińcami. Przypomniał, że w każdym konflikcie to zwykli ludzie są największymi ofiarami, którzy na własnej skórze płacą za szaleństwo wojny. – W tych dniach zostaliśmy wstrząśnięci czymś tragicznym – wojną. Wielokrotnie modliliśmy się o to, aby nie została obrana ta droga. I nie przestajemy o tym mówić, wręcz przeciwnie – błagamy Boga coraz intensywniej. Dlatego ponawiam wobec wszystkich zaproszenie, by uczynić 2 marca, Środę Popielcową, dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie. Dzień, w którym będziemy blisko narodu ukraińskiego i wszyscy będziemy czuli się braćmi, błagającymi Boga o koniec wojny – mówił papież Franciszek.