Większość z nas ma niedobór tego kwasu, a jest on konieczny, bo zapobiega anemii i chorobom układu krążenia. Organizm nie jest w stanie wyprodukować go sam, dlatego powinniśmy dostarczać go sobie w codziennej diecie. W produktach spożywczych kwas foliowy występuje pod postacią folianów, czyli soli kwasu foliowego. Ich najbogatszym źródłem są warzywa liściaste, np. natka pietruszki, jarmuż, brokuły, rośliny strączkowe, orzechy, jaja i wątróbka. Najbardziej wartościowe są te pokarmy, które można zjadać na surowo. Dlatego np. posiekaną natką pietruszki posypmy kanapkę z żółtym serem czy jajecznicę.
Oto dania bogate w kwas foliowy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zupa brokułowa
Składniki:
1 l rosołu
1 średni brokuł
3 średnie ziemniaki
1/3 szklanki śmietany 30%
sól
Brokuł umyj. Odetnij nożem wszystkie różyczki, te większe możesz podzielić na mniejsze cząstki. Ziemniaki obierz i pokrój w drobną kostkę. Brokuły i ziemniaki dodaj do wywaru drobiowego. Zupę gotuj ok. 20 min, aż brokuły i ziemniaki zmiękną. Zupę zmiksuj na gładki krem. Możesz ją zaprawić śmietaną 30%, wlewając bezpośrednio do zupy. Jeśli użyjesz kwaśniejszej śmietany 18%, dodaj do niej wrzący wywar z zupy – w ten sposób ją zahartujesz. Przypraw do smaku solą.
Zupę podawaj z grzankami z ciemnego pieczywa.
Wątróbka drobiowa z jabłkiem i cebulą
Składniki:
300 g wątróbki drobiowej
1 łyżka mąki pszennej
1 kwaskowate jabłko
1 cebula
kilka łyżek oliwy
szczypta pieprzu białego
1 łyżeczki majeranku
WYKONANIE:
Wątróbkę umyj, usuń błonki, pokrój na mniejsze kawałki, obtocz w mące i obsmaż na oliwie. Zdejmij wątróbkę z patelni, a na pozostałym po smażeniu tłuszczu zeszklij pokrojoną w piórka cebulę. Jabłko obierz ze skóry, usuń gniazda nasienne, pokrój w ósemki i podsmaż z cebulą. Dodaj wątróbkę, pieprz, majeranek i duś wszystko przez chwilę. Wątróbkę podawaj z kaszą gryczaną ugotowaną na sypko.