We wtorkowy wieczór 12 maja br. na kanale 4 włoskiej telewizji został wyemitowany program „Droga Cudów”. W znacznej mierze został on poświęcony Matce Bożej Fatimskiej, a także przekazanej wtedy tzw. Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej, której treść przedstawiono opinii publicznej dopiero w 2000 r. przez Jana Pawła II, mimo że Matka Boża prosiła o ujawnienie jej w 1960 r.
Jan Paweł II łączył treść Tajemnicy z własną osobą, a w sposób szczególny z zamachem na swoje życie z 13 maja 1981 r. Wtedy to na Placu Św. Piotra o godz. 17.17 zabójca tureckiego pochodzenia - Mehmet Ali Agca, oddał do Papieża dwa strzały z odległości ok. 3 metrów. Jeden z pocisków zranił paliczek palca wskazującego u lewej ręki i przeszył na wskroś brzuch, wypadając na zewnątrz, w pobliżu rdzenia kręgowego. Drugi pocisk zranił łokieć. Należy tutaj wspomnieć, że przy trzeciej próbie oddania strzału, pistolet nie wypalił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Fotograf papieski - Arturo Mari, w czasie zamachu znajdował się w pobliżu Papieża i usłyszał, gdy powiedział: - Matko ratuj. Włoska siostra zakonna imieniem Łucja (tak jak siostra Łucja z Fatimy), opowiadała, że stała wtedy za wysokim mężczyzną, który zasłonił jej widok na Papieża. Sądziła, że wyciągnął aparat fotograficzny, ale w rzeczywistości był to pistolet. Zaczął strzelać. Zwróciła się do niego: - Czemu strzelasz, co robisz?, na to on mierząc w nią pistoletem odpowiedział: - To nie ja, i rzucił się do ucieczki. Łapcie go!, krzyczała siostra. Ali Agca potknął o „sanpietrini” (kamienie) i upadł. Pistolet rzucił pod furgon, ale było już za późno, wpadł w ręce policji.
Papież był w stanie krytycznym. W drodze do kliniki Gemelli stracił ok. 3 litrów krwi. Przeprowadzono trwającą 5 godzin operację (do godz. 23). Chirurg z kliniki Gemelli powiedział, że Papież miał wielkie szczęście, ponieważ kula przeszła o 4-5 milimetrów od tętnicy biodrowej wspólnej. Gdy ta tętnica zostaje uszkodzona, wykrwawienie wewnętrznych narządów jamy brzusznej następuje do 5 minut i nie ma szans na uratowanie rannego. Pielęgniarka obecna przy operacji zabrała do domu pokrwawioną i przedziurawioną przez pocisk podkoszulkę Papieża z inicjałami, którą włoskie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia do dziś czczą i przechowują w kościele w Rzymie. Jeden z pocisków, który został znaleziony w papieskim jeepie, znajduje się w koronie figurki Matki Bożej w Fatimie.
Zanim jednak doszło do zamachu, Papież został ostrzeżony przez ks. Kazimierza Przydatka. Z jego relacji wynika, że przed zamachem odwiedziło go dwóch księży (jeden z nich był przełożonym o. Pio). W pewnym momencie podczas kolacji, pełni powagi wyjawili mu wizję Matki Bożej przekazanej przez pewnego sparaliżowanego, posiadającego stygmaty człowieka. Przestrzegał Papieża, że jego życie jest w niebezpieczeństwie. Gdy Papież się o tym dowiedział, ze spokojem stwierdził, że jest pod opieką Matki Najświętszej. Po zamachu, w piątek rano (zamach był w środę), ks. Przydatek udał się do kliniki Gemelli z przesłaniem, że życie Papieża zostało uratowane i dożyje późnej starości. Sam Papież miał świadomość tego, że to ręka Matki Bożej go uratowała. Odwiedził Fatimę trzykrotnie, dziękując za to, że mógł cierpieć dla Kościoła Chrystusowego.
Zamach na życie Papieża - w relacji dziennikarza włoskiej telewizji, obecnego po tych dramatycznych chwilach na Placu Św. Piotra - było wydarzeniem bez precedensu, ponieważ miało miejsce w samym centrum chrześcijaństwa, siedzibie Papieża. Warto na koniec wspomnieć, że w 1970 r. na Filipinach miał miejsce nieudany zamach na innego papieża, Pawła VI - wtedy zamachowiec próbował ugodzić papieża nożem.