Ludzie często przyjeżdżają do Pasierbca i przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia modlą się o dar potomstwa, o szczęśliwy poród – informuje ks. Bogdan Stelmach – kustosz tutejszego sanktuarium. Przypomina, że od lat wiele próśb jest zanoszonych podczas nowenny odprawianej w każdą sobotę wieczorem. Równocześnie wskazuje na pomysłodawcę utworzenia nowego duszpasterstwa – ks. dr. Piotra Cebulę – dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej.
Duszpasterstwo na nasze czasy
Sam pomysłodawca jest przekonany, że to duszpasterstwo na nasze czasy. – To z jednej strony odpowiedź na zawarty w Amoris Laetitia apel papieża Franciszka, aby szukać nowych form duszpasterstwa młodych małżeństw – wyjaśnia ks. Piotr Cebula. Zwraca też uwagę na wielką troskę ordynariusza diecezji tarnowskiej o kondycję rodzin. – Sprawa duszpasterstwa małżeństw i rodzin bardzo leży na sercu bp. Andrzejowi Jeżowi, który głosząc słowo Boże, homilie, często odnosi się do małżeństw i rodzin, pragnie je wspierać – podkreśla ks. Piotr i dodaje, że inicjatywa ma pełne błogosławieństwo ordynariusza.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Duszpasterz zauważa też, że przybywa małżeństw, które mają problemy z poczęciem dziecka i zaznacza, że świadomie zrezygnowano z podkreślania tego faktu w nazwie. – W niektórych diecezjach działają duszpasterstwa „małżeństw niepłodnych”, co w pewnym sensie jest trudnym określeniem dla tych małżonków, a czego my chcielibyśmy uniknąć – zaznacza ksiądz dyrektor. I dodaje: – Warto pamiętać, że jeśli nawet młode małżeństwa nie doświadczają problemu z poczęciem potomstwa, to przecież borykają się z różnymi lękami, niepokojami związanymi z ojcostwem i macierzyństwem. Często jest w nich wiele obaw, jak to będzie, gdy zostaną rodzicami. Dlatego chcemy swym zasięgiem objąć o wiele szerszą grupę – te wszystkie młode małżeństwa, które pragną się modlić o poczęcie dzieci, o ich urodzenie, które pragną okres starań o potomstwo, oczekiwań na nie, zawierzyć Panu Bogu.
Rola Matki Bożej
Duszpasterstwo zainaugurowało działalność w pierwszą niedzielę Adwentu 2021 r. w Pasierbcu. – W tym miejscu Maryja jest czczona w tajemnicy zwiastowania – nosi pod sercem swego Syna i złożonymi dłońmi wskazuje na Niego – zaznacza ks. Stelmach i dodaje: – Jest wiele świadectw na wymodlenie daru życia w naszym sanktuarium. Nie tak dawno przyjechali do Pasierbca rodzice dorosłej córki, która miała problem z poczęciem dziecka. W naszym sanktuarium zawierzyli córkę, jej małżeństwo i ich starania o potomstwo Matce Bożej. Z wielką ufnością modlili się w tych intencjach. Po pewnym czasie dowiedzieli się, że zostaną dziadkami i przyjechali podziękować Matce Bożej.
Reklama
Z kolei ks. Piotr Cebula podkreśla rolę kustosza sanktuarium w utworzonym duszpasterstwie. – Ksiądz Bogdan otworzył się na pomysł, sam animuje spotkania, prowadzi adoracje, jest takim spiritus movens tego duszpasterstwa. I zwraca uwagę na jego rolę.– Na terenie naszej diecezji spotkania wspierające młodych małżonków już się odbywają w różnych parafiach, przy sanktuariach – informuje ks. Cebula i dodaje, że Duszpasterstwo Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej pragnie te miejsca ożywić, aby powstała sieć duszpasterstw młodych małżeństw. Centrum będzie stanowiło sanktuarium w Pasierbcu. Mój rozmówca przyznaje, że już na podstawie listopadowego i grudniowego spotkania można stwierdzić, iż zainteresowanie jest duże. – To odczytywanie znaków czasu, co dzisiaj należy czynić, jak postępować, aby do młodych małżeństw docierać i proponować wartości, które niesie Kościół – przekonuje ks. Piotr i zaznacza: – Ufamy, że to jest Boże dzieło, realizowane pod kierownictwem Ducha Świętego.
Plany
Duszpasterze przyznają, że dwa dotychczasowe spotkania nowego duszpasterstwa miały charakter modlitewny, pary uczestniczyły w Eucharystii i wspólnie z kapłanem adorowały Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Ale w przyszłości będą organizowane m.in. warsztaty z naturalnych metod rozpoznawania płodności nie tylko dla małżeństw starających się o potomstwo. A w planach są także spotkania ze specjalistami np. od naprotechnologii. – Chcemy pomóc w zdobyciu pewnej wiedzy merytorycznej, ale poczekamy z tym do czasu zawiązania się stałej grupy małżeństw, które do nas przyjeżdżają – wyjaśnia ksiądz dyrektor.
Gdy dopytuję, dlaczego tak ważna jest modlitwa małżonków, ale też ich rodzin i przyjaciół, przy staraniu się o potomstwo, ks. Piotr Cebula wyjaśnia: – Całe chrześcijaństwo podkreśla integralność natury i łaski. Jedno drugie wspiera. Mówi się przecież, że łaska buduje na naturze. Dlatego uwzględniamy te dwa elementy: z jednej strony duchowość – Eucharystia, modlitwa, a z drugiej – naturalne metody rozpoznawania płodności i związana z nimi naprotechnologia. Chcemy pokazać, że w staraniu się o dziecko trzeba wykorzystać rozum, który Pan Bóg daje, i skorzystać z łaski, którą Pan Bóg pragnie nas obdarzyć. Natura i łaska wzajemnie się uzupełniają.
Zaproszenie
Reklama
Ksiądz Stelmach dodaje: – Szczególną rolę spełnia w tych staraniach zaufanie Panu Bogu, podporządkowanie się Jego woli. Jeśli oddamy Bogu to wszystko, czym żyjemy, także ból, cierpienie, to On da łaskę, która jest nam potrzebna w każdej sferze naszego życia. I o to trzeba się modlić, prosić także w takich chwilach, gdy po ludzku wydaje się wszystko stracone, bo dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.
Najbliższe spotkanie duszpasterstwa młodych małżeństw w Pasierbcu jest zaplanowane na niedzielę 16 stycznia. Ksiądz Piotr Cebula informuje: – Podobnie jak w grudniu spotkamy się w sanktuarium o godz. 16 na Eucharystii, której będzie przewodniczył bp Artur Ważny. Potem będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa w intencji małżeństw, o dar potomstwa, a następnie zaprosimy na plebanię małżonków, którzy chcieliby się spotkać z bp. Ważnym, porozmawiać, zawiązać wspólnotę…
– Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! I tych, którzy mają problem z poczęciem potomstwa, i tych, którzy decydują się na kolejne dzieci – mówi ks. Bogdan Stelmach. Zaznacza, że zaproszone mają się czuć także rodziny potencjalnych rodziców. Przekonuje: – Tylko Pan Bóg może rozwiązać problemy, których doświadczamy, z powodu których cierpimy, a Matka Boża Pocieszenia w pasierbieckim sanktuarium zapewne nas w tych staraniach o Boże błogosławieństwo, o łaskę, wesprze.