Anna Bandura: Ok. 20% małżeństw boryka się z niepłodnością. Często nie wiemy nawet, że w naszym środowisku są pary, które od miesięcy czy lat starają się o potomstwo. Znaleźliście sposób, aby choć częściowo zaradzić ich cierpieniu…
Izabela Salata: Dzień Modlitw o Dar Potomstwa ma być formą zaangażowania wszystkich ludzi wierzących w modlitwę za pary doświadczające problemów z płodnością. Chcemy uwrażliwić Kościół na tę kwestię. Tak często w świątyniach zanosimy do Boga prośby za dzieci, młodzież, chorych, a tak rzadko pojawiają się intencje za małżonków pragnących potomstwa… Nasza inicjatywa spotkała się z dużą przychylnością abp. Marka Jędraszewskiego, który zaprasza do tej modlitwy wszystkich archidiecezjan.
Dlaczego wybraliście dzień 5 grudnia?
To jest druga niedziela Adwentu – czas oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. To też szczególny okres dla par, które pragną, aby w ich rodzinach pojawiło się dziecko. Nasza tęsknota za Dziecięciem sprawia, że łatwiej nam towarzyszyć w ich tęsknocie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W jaki sposób parafie mogą się włączyć w modlitwę o dar potomstwa?
Razem z Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Krakowskiej zapraszamy do zorganizowania 5 grudnia obchodów w swoim kościele. W tym celu do wszystkich parafii w archidiecezji został wysłany komplet materiałów: plakat promujący wydarzenie, ulotki dla parafian i materiały do prowadzenia Mszy św. – wstęp, punkty do kazania oraz modlitwa powszechna. Można je również znaleźć na naszej stronie: abrahamisara.pl.
Zapraszamy także do uczestnictwa w Dniu Modlitw o Dar Potomstwa w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach. W ramach obchodów centralnych odbędzie się o godz. 12.30 Msza św. pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego, naszego pierwszego duszpasterza, któremu wiele zawdzięczamy. Z kolei o godz. 14.45 świadectwem długiego oczekiwania na rodzicielstwo podzielą się Karolina i Grzegorz, którzy obecnie cieszą się trójką dzieci. Na koniec usłyszymy komentarz psycholog Aleksandry Siódmak, pracującej z parami borykającymi się z problemem niepłodności.
Posiada Pani 10-letnie doświadczenie pracy z małżonkami. Czego najbardziej potrzebują pary z tęsknotą oczekujące na dar nowego życia?
Z okazji dnia modlitw stworzyliśmy ulotkę (również dostępną na stronie abrahamisara.pl – przyp. red.), w której zapraszamy rodziny i przyjaciół par niepłodnych do wsparcia ich. Zachęcamy do rozmowy. Oni potrzebują wysłuchania – bez oceny, przerywania, z empatią. Szczególnie dotyczy to młodych małżeństw, które najciężej znoszą problemy z płodnością. One nie zdążyły jeszcze zaakceptować tego stanu, oswoić się z nim. Nadchodzą święta, spotkania z dzietnym rodzeństwem, życzenia wigilijne, czasem niezręczne pytania... To niełatwy czas dla tych, którzy oczekują, starajmy się ich zrozumieć i wspierać.
Trzeba pamiętać, że trudności z poczęciem w większości przypadków są sprawą niezawinioną. Przedłużające się oczekiwanie na dziecko wiąże się z cierpieniem i osamotnieniem, więc może najważniejszą formą pomocy będzie modlitwa. W naszej ulotce umieściliśmy słowa: „Panie Boże, nade wszystko nie dozwól, aby zamknęli się w smutku i bólu. Przymnóż im wiary i ufności ku Tobie”. Czasem nasze błaganie w ich intencji będzie tym, co da największe owoce.
Izabela Salata żona, mama 4 dzieci, od lat udziela profesjonalnej pomocy niepłodnym małżeństwom