- Bądźcie mocno utwierdzeni w wierze, nieskazitelni i nienaganni wobec Boga i ludzi, jak przystoi sługom Chrystusa i szafarzom bożych misteriów. Nie pozwólcie odebrać sobie nadziei płynącej z Ewangelii, macie bowiem być nie tylko jej słuchaczami, lecz i głosicielami - mówił do kandydatów do święceń bp Adam Bałabuch.
8 maja, w uroczystość św. Stanisława BM, bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej w katedrze w Świdnicy udzielił święceń diakonatu sześciu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. W uroczystości uczestniczyli wychowawcy seminarium świdnickiego, kapłani z parafii, z których pochodzą alumni, siostry zakonne oraz rodzice i najbliżsi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Dobry Pasterz stoi dzisiaj w centrum liturgii słowa. Mówiąc o Dobrym Pasterzu, musimy mieć zawsze w pierwszym rzędzie na uwadze wzór, jaki nam pozostawił Chrystus. Bo to On jest Dobrym Pasterzem, który oddał swoje życie za owce i jest przeciwstawieniem najemnika, który troszczy się o owce tylko do pewnych granic - mówił bp Bałabuch w czasie homilii w katedrze świdnickiej. - Chrystus natomiast, do którego owce należą, oddał za nie swoje życie i nabył je na własność własną krwią. Stało się to możliwe, bo Chrystus, Dobry Pasterz umiłował nas. Miłość sprawiła, że oddał własne życie za owce - kontynuował hierarcha.
Reklama
Kaznodzieja zachęcał kandydatów do święceń do trwania przy Chrystusie w codziennej Eucharystii. Zwracał uwagę na rolę modlitwy.
- Chrystusowy przykład Dobrego Pasterza podjął ofiarnie w XI wieku na ziemiach polskich biskup Stanisław ze Szczepanowa. Pasterz zapatrzony w prawo moralne, który miał odwagę domagać się przestrzegania tego prawa także przez możnych tego świata. Jest to dla nas wzór pasterza, który broni krzywdzony lud. Ten święty pozostawił nam lekcję, że strach przed człowiekiem, przed jego władzą, należy przezwyciężyć mocą Tego, który nas umiłował - podkreślał bp Bałabuch.
- Ci oto nasi bracia akolici, obdarowani łaską w sakramencie święceń, będą pomagać biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości, okazując się sługami wszystkich - mówił Biskup Pomocniczy i podkreślał, że posługa diakonów powinna być zawsze zakorzeniona w Ewangelii. - Bądźcie, gotowi, by dać należne miejsce Panu Jezusowi w swoim życiu, aby każdy z was na Jego wzór stał się dobrym pasterzem, tak jak było to w życiu i posłudze św. Stanisława Biskupa i Męczennika - zachęcał kaznodzieja.
Na zakończenie Mszy św. bp Adam Bałabuch skierował słowa wdzięczności do rodziców nowo wyświęconych diakonów, przełożonych świdnickiego seminarium i kapłanów parafii, z których pochodzą przyjmujący święcenia. - Jesteśmy wam wdzięczni, za wychowanie, modlitwę oraz przykład życia, który doprowadził tych sześciu diakonów do święceń i służby Bogu oraz drugiemu człowiekowi - mówił bp Bałabuch.