- To nie jest księżowskie gadanie, to jest coś, co we mnie się dzieje, to dar, który tkwi w człowieku - mówił do swoich słuchaczy o. Badeni. Cały jego wysiłek, co pokazują głoszone przez niego konferencje, skierowany jest na doprowadzenie słuchaczy do osobistego zetknięcia z Nadprzyrodzonym, a jest to możliwe dzięki działaniu Ducha Świętego.
Konferencje były głoszone w latach 1982-1985. Ojciec nieraz odwołuje się do konkretnych bieżących wydarzeń, np. czuwania za Ojczyznę w przeddzień zbojkotowanych wyborów w 1985. W konferencjach koncentruje się przede wszystkim na duchowości charyzmatycznej. Przypomina, że jest to swoisty powrót do korzeni - ta duchowość narodziła się w gminach chrześcijańskich, gdy jeszcze nie było szkół i metod, za to powszechne było osobiste poszukiwanie Boga, zrodzone z wielkiego pragnienia. Zakonnik chce przekonać swoich słuchaczy, że to pragnienie to podstawa i że nie pozostanie ono bez odpowiedzi. Mówi o powrocie do tego rodzaju duchowości, wędrówka ma doprowadzić do źródeł.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dominikanin wyjaśnia słuchaczom, jakie są dary Ducha Świętego, na czym polega modlitwa uwielbienia i jakie są jej owoce. Stwierdza, że "sensacyjnym odkryciem odnowy stała się bliskość", która jakby kończy formalno-konwencjonalny tradycyjny sposób przeżywania wiary, owe normy i prawnicze podejście, które powoduje, że chodzi się do kościoła tylko w niedzielę.
O. Badeni zachęca do wyjścia z domu niewoli by ową bliskość - człowieka z człowiekiem w Chrystusie - osiągnąć, by być w Chwale Boga. Do tego jednak potrzeba cierpliwości czekania na moc z wysoka. Konferencje były wygłaszane bardzo prostym i zrozumiałym językiem. Wyjaśniają kwestie teologiczne i są świadectwem głębokiego przeżywania wiary zakonnika, który zmarł w 2010 r. w opinii świętości. Gdy w Polsce został przeszczepiony zrodzony w Pittsburghu w USA w latach 60. ruch Odnowy w Duchu Świętym, charyzmatyczny duszpasterz, o. Joachim Badeni, aktywnie się w niego zaangażował. Głosił konferencje przed czuwaniami i dniami skupienia, we wspomnieniach opisywał swoje przeżycie chrztu w Duchu Świętym. Do końca życia zachęcał wierzących do nauczenia się modlitwy kontemplacyjnej, nawiązania z Nim osobistego kontaktu. Co więcej - nauczenie modlitwy było jego zdaniem najważniejszym zadaniem duszpasterskim, jakie stoją przed Episkopatem i duchownymi.
Moc z wysoka. Opowieść o Duchu Świętym. Opracował Sylwester Szefer, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2015.