5 maja. W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach odbyły się wielkie uroczystości. Po 12 latach budowy kościoła biskup legnicki Tadeusz Rybak dokonał jej konsekracji. W uroczystej Mszy św. wzięli udział wierni tej parafii oraz zaproszeni goście, m.in. ks. Czesław Mazur - projektant wystroju wnętrza, władze miasta, przedstawiciele KGHM-u i polkowickich szkół. W homilii Biskup Legnicki powiedział: "Ludzie, którzy stanowią Kościół, muszą szukać umocnienia swojej więzi z Chrystusem. Wyrazem tego są m.in. wznoszone świątynie. Jesteśmy wdzięczni Bogu i ludziom, którzy przyczynili się do tego, że kościół w Polkowicach ma nowe miejsce, w którym ludzie mogą się gromadzić i pogłębiać więź z Bogiem i między sobą. Jak dodaje ks. Marian Kopko - proboszcz parafii, był to najważniejszy dzień w życiu tej wspólnoty. Warto podkreślić, że w kopule nad zakrystią zostały umieszczone dokumenty dla potomnych. Są to m.in. zdjęcia z budowy kościoła, Tygodnik Katolicki Niedziela, gazetka parafialna oraz monety.
5 maja. Dni Osób Niepełnosprawnych zakończyły się w Lubinie. Gościem specjalnym obchodów był bp Stefan Regmunt - duszpasterz osób niepełnosprawnych, który stwierdził, że w Polsce są jeszcze takie miejsca, gdzie problemy niepełnosprawnych są pomijane. W ramach lubińskich Dni Osób Niepełnosprawnych powstała wystawa prac stworzona przez uczestników warsztatów artystycznych. Ci, którzy chcieliby zobaczyć dzieła niepełnosprawnych artystów z Lubina, mogą wybrać się do galerii na wzgórzu zamkowym.
6 maja. "Oto Matka twoja" - pod takim hasłem przebiegała 67. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę. Od 9 do 11 maja studenci, profesorowie i pracownicy naukowi uczestniczyli w modlitwach i w wykładach. Przewidziano też całonocne czuwanie przed obrazem Czarnej Madonny. Wśród pielgrzymów nie zabrakło studentów z Duszpasterstwa Akademickiego Ikona w Legnicy. Jak mówi ks. Jan Pazgan, jest to okazja do przemyślenia wielu spraw przez młodych ludzi.
7 maja. Biskupi, kapłani i klerycy z diecezji legnickiej pielgrzymowali w sobotę 10 maja do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Ten szczególny dzień skupienia rozpoczął się w katedrze na Wawelu. Tam diecezji legnickiej przekazane zostały relikwie św. Stanisława - biskupa i męczennika. Natomiast w południe w łagiewnickiej bazylice odprawiona została uroczysta Msza św., a po południu zaplanowano wspólne odmówienie koronki do Miłosierdzia Bożego.
7 maja. Pielęgniarki środowiskowe z legnickiej Caritas skarżą się, że obniżono im pensje o 100 złotych. Upominają się także o podwyżki - tak zwane ustawowe 203 zł. Niektóre z byłych pracownic wniosły nawet sprawę do sądu pracy. Dyrektor legnickiej Caritas - ks. kanclerz Józef Lisowski jest rozgoryczony postawą pielęgniarek. W ciągu niespełna trzech lat działalności stacji opieki Caritas w Legnicy trzeba było dołożyć kilkaset tysięcy złotych. Przy mizernych kontraktach - najpierw z Kasą Chorych, teraz z Narodowym Funduszem Zdrowia - działalność stacji opieki stanęła pod znakiem zapytania". Gdyby doszło do jej likwidacji, pracę straciłoby kilkadziesiąt osób, a bez opieki zostałoby kilkadziesiąt tysięcy pacjentów w trzech dolnośląskich miastach.
7 maja. "Żniwo wielkie, ale robotników mało", tymi słowami Jezus zachęcał do modlitwy o powołania. Niedziela Dobrego Pasterza rozpoczęła Tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Młodzież z Legnicy, Wałbrzycha i Jeleniej Góry spotkała się z księżmi, klerykami i siostrami zakonnymi. Była to okazja do lepszego zrozumienia, czym jest powołanie i dlaczego osoby konsekrowane wybrały tę drogę w życiu. Do V niedzieli wielkanocnej we wszystkich parafiach odprawiane były Msze św. w intencji nowych powołań.
Pomóż w rozwoju naszego portalu