Reklama

Dzień Młodzieży w diecezji legnickiej

W Niedzielę Palmową młodzież diecezji legnickiej została zaproszona do czterech ośrodków na wspólną modlitwie w łączności z Ojcem Świętym z okazji Światowego Dnia Młodzieży. Spotkania te odbyły się o godz. 16.00 w Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, a także w Zgorzelcu, gdzie obok młodzieży polskiej w modlitwie wzięła udział młodzież niemiecka. W Legnicy spotkanie młodzieży odbyło się pod przewodnictwem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Spotkaniom w pozostałych ośrodkach przewodniczyli: biskup pomocniczy Stefan Regmunt (w Zgorzelcu), wikariusz biskupi, ks. inf. Władysław Bochnak (w Jeleniej Górze) i rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Leopold Rzodkiewicz (w Wałbrzychu).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legnica

Biskup legnicki Tadeusz Rybak spotkał się z młodzieżą w legnickiej katedrze, przewodnicząc sprawowanej Eucharystii. Do katedry przybyła prawie 600-osobowa grupa młodzieży wraz ze swymi kapłanami i liderami, reprezentującymi prawie 30 parafii, a także wspólnoty, organizacje i katolickie stowarzyszenia z Legnicy i okolic.
Czas przygotowania do Eucharystii wypełniony został m.in. lekturą Orędzia Ojca Świętego skierowanego do młodych. W homilii Biskup Legnicki nawiązał do tego Orędzia i całej działalności Papieża na rzecz młodzieży.
"Ojciec Święty przypomina nam - mówił bp Tadeusz Rybak - że chrześcijaństwo to nie jest jakaś opinia, jakaś ideologia, ale chrześcijaństwo - to sam Chrystus, to Żyjąca Osoba. Chrześcijaństwo to spotkanie z żywym kochającym nas Zbawicielem. Uczy nas tego Matka Boża. Maryja pomaga odnaleźć nam Chrystusa". Ksiądz Biskup przestrzegał również: "Ludziom młodym potrzeba Chrystusa! Szczególnie w obecnym czasie tak trudnym, niebezpiecznym dla młodych ludzi. Bo przecież szatan nie śpi. On bardzo sprytnie oddziaływuje na młodych, okłamuje, że człowiek nie musi mieć Boga, bo może sam sobie zbudować szczęście bez Boga". Zachęcał także, aby młodzi ludzie starali się zawsze trwać przy Chrystusie, stawiać sobie wymagania, by tym samym wzrastać w wierze.
W przygotowanie liturgii aktywnie włączyła się młodzież reprezentująca różne grupy i stowarzyszenia. Śpiew prowadzony był przez zespół śpiewaczy Diecezjalnego Centrum Duszpasterstwa Młodzieży "Emaus" z Legnicy. Po Eucharystii nastąpiło procesjonalne przejście ulicami miasta do drugiego kościoła stacyjnego, którym był kościół pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie odbywała się druga część spotkania. W programie przygotowanym przez młodzież, ich opiekunów i duszpasterzy, obok wspólnego śpiewu, występu zespołów śpiewaczych, przedstawienia formy teatralnej, przewidziano także czas na wspólne spotkania i rozmowy uczestników.

Reklama

PN

Wałbrzych

Miejscem spotkania młodzieży z rejonu wałbrzyskiego był kościół pw. św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. W imieniu Biskupa Legnickiego uroczystościom przewodniczył rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, ks. dr Leopold Rzodkiewicz, który na to spotkanie przybył w towarzystwie wicerektora ks. dr. Marka Korgula i ks. Mieczysława Będkowskiego, ojca duchownego seminarium. Obecny był gospodarz parafii, ks. prał. Bogusław Wermiński, dziekan dekanatu Wałbrzych Południe oraz ks. prał. Julian Źrałko, dziekan dekanatu Wałbrzych Północ. Młodzi ludzie przybyli z parafii Wałbrzycha i okolic wraz ze swoimi duszpasterzami i katechetami. Wśród uczestników modlitewnego spotkania był również prezydent miasta Wałbrzycha Piotr Kruczkowski.
Ksiądz Rektor w swojej homilii zadał pytanie: "Dlaczego Jezus wciąż fascynuje? Tylu ludzi chce iść za Nim, tylu wybrało Go za swego Mistrza i Pana?" Odpowiadając na to pytanie, stwierdził, że: "Jezus po prostu ukochał ludzi i nigdy ich nie oszukał. Przyszedł na świat w ubogiej rodzinie; w Kanie Galilejskiej zauważył potrzeby prostych ludzi. Gdy czynił cuda i nauczał, robił to zawsze ze względu na ludzi. W ostatnich chwilach swego ziemskiego życia nie myślał o sobie, ale myślał o innych. I w ostatnich słowach wypowiedzianych na krzyżu oddał swoją Matkę umiłowanemu uczniowi, Janowi, mówiąc: «Oto Matka twoja». Te właśnie słowa wybrał Ojciec Święty Jan Paweł II jako motto tegorocznego Dnia Młodzieży, jako przesłanie do nas wszystkich." Kaznodzieja przytoczył słowa Ojca Świętego z orędzia na Światowy Dzień Młodzieży: "Drodzy młodzi ludzie, stajecie wobec cierpienia (...) Wiedzcie jednak, że w chwilach trudności nie jesteście sami: podobnie jak Janowi u stóp krzyża, Jezus daje Wam swoją Matkę, aby pocieszała Was swoją tkliwością". Na zakończenie Ksiądz Rektor zaapelował do młodych: "Przyjmijcie tę zachętę Ojca Świętego, żeby wziąć Maryję do swojego życia.(...) Starajcie się, myśląc o swoim życiu, naśladować Jezusa i Maryję w tym, że doszli do chwały, do wywyższenia, dlatego iż przez całe swoje życie potrafili być dla innych."
Aktywny udział w liturgii Mszy św. brali przedstawiciele różnych parafii. Piękną oprawę muzyczną przygotował zespół "Kamyczki" z parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu. Pod koniec Mszy św. Ksiądz Rektor zaprosił młodzież rejonu wałbrzyskiego na spotkanie powołaniowe, organizowane przez Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej w Niedzielę Dobrego Pasterza, 11 maja br., w parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Wałbrzychu.
Drugą część uroczystości stanowiła procesja, która odbyła się tradycyjnie ulicami Wałbrzycha do kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej. W związku z przeżywanym Rokiem Różańca, podczas drogi odmawiane były tajemnice bolesne Różańca św. Rozważania do tajemnic różańcowych przygotowały i modlitwę ze śpiewem poprowadziły dziewczęta z Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu. Na zakończenie młodzież indywidualnie nawiedziła wałbrzyski kościół poświęcony czci Matki Bożej Bolesnej.

Ks. Krzysztof Moszumański

Jelenia Góra

Niedziela Męki Pańskiej była przeżywana w Jeleniej Górze jako światowy Dzień Młodzieży. Kościół pw. Świętych Erazma i Pankracego był centralnym miejscem spotkania. Od godz. 15.00 młodzież trwała na modlitwie różańcowej, rozważając tajemnice światła. Modlitewne wyciszenie i skupienie doprowadziło do uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem ks. inf. Władysława Bochnaka. Celebrans podkreślił w homilii przesłanie Papieża do młodzieży na XVIII Światowy Dzień Młodzieży "Jesteśmy, aby dać świadectwo jedności z Papieżem, który jest bardzo blisko z młodzieżą całego świata. Jesteśmy, żeby budować cywilizację miłości: Dzisiaj Ojciec Święty z całym Ludem Bożym wpatruje się w oblicze Chrystusa (...) Dzisiaj przeżywamy czas Męki Pańskiej, centrum roku liturgicznego i objawienia Chrystusa jako Zbawiciela całej ludzkości. Nie ma szczęścia bez Chrystusa - zaakcentował Ksiądz Infułat. - Kościół patrzy na Was z ufnością i oczekuje, że staniecie się ludem błogosławieństw. Wy, młodzi trzeciego tysiąclecia, będziecie ludem błogosławieństw. Jan Paweł II wybrał fragment związany z Rokiem Różańca na przesłanie dla Was «Oto Matka twoja». Przyjmuje ona do swego serca całą ludzkość. U stóp krzyża, na którym umiera Ten, którego poczęła swym «tak» w chwili zwiastowania, Maryja otrzymuje od Niego niejako drugie zwiastowanie. Cierpienie Syna na krzyżu spływa do serc ludzi. Wy, młodzi przyjaciele, stajecie w obliczu cierpienia, samotności, niepowodzenia, niepokoju, porażek, poniżania godności ludzkiej. Spotyka Was wszystkich ciężar cierpienia, ale w tych chwilach nie jesteśmy sami. Jezus daje nam swoją Matkę. Być z Jezusem - to jest największa radość. Ojciec Święty zawierzył Maryi samego siebie i cały świat: «Totus Tuus - Cały Twój». Świat Was potrzebuje, aby głosić Chrystusa. Aby głosić, że Jezus Chrystus jest moim Panem. Weźmy różaniec do ręki i odmówmy chociaż jeden dziesiątek, udając się na spoczynek". W liturgię była zaangażowana jeleniogórska młodzież, a śpiewom towarzyszyła diakonia muzyczna "Nazaret" z parafii św. Wojciecha w Jeleniej Górze.
Młodzież na zakończenie Mszy św. podziękowała Księdzu Infułatowi za nieustanną troskę i zaangażowanie w sprawy młodych, wyraziła swóją wdzięczność miejscowemu gospodarzowi, ks. prał. Franciszkowi Krosmanowi. W dalszej części spotkania uczestniczyliśmy w przedstawieniu "Mój Chrystus połamany". Młodzież tej parafii ukazała nam, w jaki sposób należy głosić Chrystusa w naszych środowiskach, aby stawać się Jego głosem, Jego rękami, aby inni przez nas doświadczyli naszej wiary i dobra.

Ks. Tomasz Hęś

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Nowy sezon w Wieży Trynitarskiej

2024-05-05 12:18

Muzeum Archidiecezji Lubelskiej

Ksiądz Łukasz Trzciński zaprasza w gościnne progi muzeum

Ksiądz Łukasz Trzciński zaprasza w gościnne progi muzeum

Wybierając się na spacer po Lublinie, warto zajrzeć do Wieży Trynitarskiej, która zmienia się z każdym sezonem - zaprasza ks. Łukasz Trzciński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję