Tegoroczna edycja wydarzenia organizowanego przez ks. dr. Krzysztofa Orę z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Świdnicy rozpoczęła się Mszą św. w świdnickiej katedrze, do której przybyli przedstawiciele wspólnot parafialnych z terenu całej diecezji. Eucharystii przewodniczył bp Marek Mendyk. Hierarcha na początku przywitał zebranych i wyraził radość z faktu, iż w diecezji nie brakuje osób świeckich zaangażowanych w życie lokalnej wspólnoty.
Biskup w homilii nawiązał do ewangelicznej przypowieści o budowie domu, podkreślając, że warto oprzeć swoje życie na Chrystusie, gdyż On zna nas lepiej niż my samych siebie i zawsze chce naszego dobra. – Dzisiaj Jezus jest niesłusznie odrzucany, ignorowany, wyśmiewany. Jeśli w budowaniu swojego życiowego domu, a w konsekwencji także wspólnoty, spotykacie osoby, które pogardzają Jego miłością, nie zniechęcajcie się. Niech nie załamuje się wasza wiara i ufność; to jest próba, przez którą trzeba przejść.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Komunia, czyli więź z niebem
Po zakończonej liturgii uczestnicy forum przeszli do seminarium. Tam biskup świdnicki wprowadził zebranych w tematykę spotkania, podczas którego wygłoszono dwie prelekcje. Pierwsza z nich, prowadzona przez ks. dr. Juliana Nastałka, sekretarza studiów WSD Diecezji Świdnickiej, nosiła tytuł „Kościół – komunia między niebem a ziemią”.
Reklama
– Wymiana dóbr duchowych tworzy komunię osób pielgrzymujących i zbawionych, choć z samej wymiany korzystają przede wszystkim ci pierwsi, to właśnie my potrzebujemy ich wstawiennictwa, wsparcia. Ta więź miłości, która łączy w Chrystusie niebo z ziemią pozwala nam wejść w komunię również z tymi, którzy umarli, ale nie zjednoczyli się jeszcze w pełni z Bogiem. To chociażby modlitewna pamięć o zmarłych przebywających w czyśćcu – wskazywał ks. Nastałek. W dalszej części kapłan podał kilka sugestii dotyczących przeżywania prawdy o komunii świętych w życiu wspólnot parafialnych podczas roku liturgicznego.
Lud Boży
Kolejnym prelegentem był ks. dr Arkadiusz Chwastyk. W konferencji zatytułowanej „Uczestnictwo i misja – udział świeckich w życiu Kościoła” kanclerz świdnickiej Kurii Biskupiej przedstawił rolę wiernych z perspektywy prawa kościelnego. Kapłan w swoim wykładzie odwoływał się do różnych dokumentów, w których została poruszona kwestia obowiązków, uprawnień i sposobu działania osób świeckich.
– Kodeks Prawa Kanonicznego dzieli się na różne rozdziały tematyczne. Drugi z nich, zaraz po wstępnych zasadach, jest zatytułowany „Lud Boży”. Umieszczenie go przed treściami związanymi z duchownymi, czy sakramentami pokazuje jego wielką wartość dla Kościoła. Wspólnota wiernych to szczególny dar i zadanie – mówił ks. Chwastyk.
W dalszej części miała miejsce praca w grupach, w trakcie której uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami, refleksjami, a także odnosili się do zagadnień poruszanych wcześniej na konferencjach. Ostatnim elementem wydarzenia było zebranie i podsumowanie zdobytych informacji.