Kiedy w kwietniu 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy Siostrę Faustynę ogłaszając ją błogosławioną, zrodziło się pragnienie, aby w mieście Łodzi znalazła się także parafia jej dedykowana.
Związki z Łodzią
Z Siostrą Faustyną jesteśmy mocno związani. Tutaj pracowała, tutaj dokonało się wielkie przełomowe wydarzenie w jej życiu. W pobliskim parku, wówczas weneckim, doznała wizji Jezusa cierpiącego. W katedrze łódzkiej została przynaglona przez Pana Jezusa, aby weszła na drogę życia zakonnego – wspominał arcybiskup senior Władysław Ziółek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wyjątkowa parafia
W uroczystej liturgii, której przewodniczył i homilię wygłosił arcybiskup senior, wzięli udział kapłani, siostry zakonne oraz wierni. Parafia, wówczas jeszcze bł. Faustyny, została erygowana 1 września 1996 r. Kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II. Świątynię wybudowano na pl. Niepodległości, znajdującym się w sąsiedztwie szlaku, który przemierzała Helenka Kowalska z Parku Wenecja do katedry. – Dzieła wzniesienia świątyni podjął się ks. prał. Wiesław nie bez lęku, ale z głębokim zawierzeniem Bożemu Miłosierdziu przez wstawiennictwo Siostry Faustyny – mówił w homilii kaznodzieja.
Reklama
10 grudnia 2005 r. podczas obchodów 85. rocznicy utworzenia diecezji łódzkiej i w 100-lecie urodzin św. Faustyny, została ona ogłoszona patronką Łodzi. Od tego czasu misja tej parafii znacznie się rozszerzyła. – To stąd 5 października, w rocznicę jej śmierci, po uroczystej koncelebrze wyruszamy z relikwiami świętej do katedry, gdzie odnawiamy co roku nasze zawierzenie Bożemu Miłosierdziu całego łódzkiego kościoła – podkreślił abp Ziółek. Z inicjatywy ks. prał. Wiesława Potakowskiego, proboszcza parafii, od 2006 r. w sobotę przed Niedzielą Miłosierdzia, odbywa się w dawnym Parku Wenecja wiosenny Festyn Miłosierdzia.
Apel do wiernych
Jubileusz jest także wezwaniem do tego, abyśmy otworzyli się szeroko na teraźniejszość. W tej rzeczywistości, w której jesteśmy, mogli odnaleźć siebie ze swoim chrześcijańskim powołaniem. Jest to bardzo ważne i pilne wezwanie w dzisiejszym świecie moralnego chaosu i zamętu. – Do naszego polskiego domu, wdzierają się coraz mocniej różnego rodzaju rządy laickie i liberalne. Szerzy się obojętność religijna, relatywizm moralny, podważa się fundamenty rodziny, brakuje szacunku dla ludzkiego życia, zwłaszcza tego ledwie poczętego. Widzi się dużą pogardę wartości chrześcijańskich, a także profanację symboli religijnych. Ciągle powinny być nam bliskie słowa Pana Jezusa skierowane do Siostry Faustyny: „Nie zazna świat pokoju, dopóki się nie zwróci do mojego miłosierdzia” – mówił arcybiskup senior.
Jak powiedział ks. prał. Wiesław Potakowski, w Roku Jubileuszowym będą zapraszani na spotkania do parafii małżonkowie, którzy tutaj zawarli sakrament małżeństwa, dzieci, które tu zostały ochrzczone, a także przyjęły I Komunię św. czy sakrament bierzmowania. Obchody jubileuszowe zakończy II Łódzki Kongres Świętej Faustyny.