Papież Franciszek zachęca Kościół do wyjścia na peryferie i poszukania tych osób, które odeszły od Jezusa. Dla mieszkańców miasta, choćby takiego jakim jest Łódź, peryferie to dzielnice na obrzeżach lub miejsca, w których zamieszkują zazwyczaj ludzie materialnie biedni. Jednakże takie spojrzenie na papieskie posłanie jest mylne, dlatego że zdecydowana większość ludzi materialnie i duchowo biednych nie mieszka na obrzeżach miasta lub w dzielnicach ogrodzonych płotem i strzeżonych przez firmy ochroniarskie, lecz obok nas.
Wyjdź na peryferie
Reklama
Papież Franciszek, zachęcając do wyjścia na peryferie, zaprasza do głębokiej refleksji nad peryferiami duchowymi i moralnymi, które są w nas, i które doprowadziły nas do tego, że dziś jesteśmy pogubieni i daleko od Boga. Wielu ludzi, a szczególnie młodych, nie widzi w Kościele partnera do rozmowy, ponieważ dostrzega w nim tylko instytucję przenikniętą grzechem, zapatrzoną w siebie, zawsze czegoś wymagającą i przestarzałą. Młodzi widzą w Kościele jedynie księży, a nie dostrzegają w nim Jezusa, który właśnie wszystko czyni nowym, nie tylko swoim słowem, ale i czynem. Wyjście z Ewangelią do łodzian ma uświadomić wszystkim, że Jezus nie przychodzi do nas gdzieś z zewnątrz, ale że On jest z nami tu, w tym mieście, od wielu lat i że nieustannie, z miłością, nam siebie daje i bardzo pragnie naszej bliskości – mówi abp Grzegorz Ryś. Poszukanie na peryferiach swojego życia tego wszystkiego, co stare, zaśniedziałe i zepsute, jest świetną okazją do odbycia duchowej rewitalizacji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Doświadczaj wolności
„Miasto – rewitalizacja” stało się hasłem VI Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który obecnie odbywa się w Łodzi, i w ramach którego 11 września obędzie się na stadionie Orła, otwarty dla wszystkich mieszkańców Łodzi koncert ewangelizacyjny. Zanim do tego wydarzenia dojdzie, warto wiedzieć, że setki uczestników kongresu przez ostatnie dni zastanawiało się nad wieloma problemami, które dotykają człowieka: bezdomność, niesakramentalność związków, rozczarowanie Kościołem, homoseksualizm, przestępczość – to niektóre z zagadnień, które omawiano i otoczono modlitwą. Spotkanie otwarte na stadionie Orła pn. Ku doświadczeniu wolności składać się będzie z kilku elementów: wspólnego uwielbienia Boga, głoszenia kerygmatu, spektaklu modlitewno-ewangelizacyjnego Dekalog w wykonaniu znakomitych artystów, Kazania na Górze, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz z możliwości skorzystania z sakramentu pojednania.
Natomiast w niedzielę o godz. 18.30, również na stadionie Orła, sprawowana będzie Msza św. dziękczynna za dar beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Choć oboje realizowali swoje powołanie w różnych obszarach pracy duszpasterskiej, to nieustannie wspierali się duchowo, wiedząc, że modlitwa i jedność z Bogiem przynosi człowiekowi najwięcej dobra.
Zresetuj swoje serce
– Dobrze jest tydzień szkoły rozpocząć z Bogiem – mówi ks. Paweł Bogusz, duszpasterz młodzieży, dlatego w poniedziałek 13 września od godz. 9, w ramach Areny Młodych, na stadion Orła zapraszamy młodzież. Hasło spotkania brzmi „Reset” i oznacza działanie, które z jednej strony coś kończy, a z drugiej coś nowego zaczyna. Zresetuj swoje serce, które jest pełne uczuć, myśli i pragnień i nakieruj je na Jezusa, który temu, co jest w nas, nadaje sens i znaczenie – to jedno z przesłań Areny Młodych.
Jeśli uważnie wczytamy się w program wydarzeń ewangelizacyjnych w Łodzi, to zauważymy, że nie są one skierowane tylko do świeckich, ale również do osób duchownych i życia konsekrowanego. Dobrze, że zaczynamy rozumieć potrzebę ponownego przyjęcia słów Jezusa, które stwarzają nas na nowo i nadają naszemu codziennemu życiu Bożego znaczenia.