Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 20/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Brodnica

Chleb Miłości

W czasie Wielkiego Tygodnia w Brodnicy trwała zorganizowana przez Brodnicki Ośrodek Caritas akcja "Chleb Miłości". Poprzedzona kilkutygodniowym przygotowaniem, polegała na rozprowadzeniu po domach bochenków chleba, z których dochód został przeznaczony na budowę jadłodajni przy brodnickiej Caritas. Całą inicjatywą kierował jeden z pracowników Caritas, jednakże bez pomocy harcerzy i wolontariuszy akcja nie powiodłaby się. W przeddzień jej rozpoczęcia w piekarni "Krzyś" w Brodnicy upieczono pierwszą partię chleba, następnego dnia z samego rana wolontariusze przybyli do Ośrodka i tam zajęli się pakowaniem chleba do wcześniej przygotowanych pudełek. W godzinach popołudniowych pod drzwi Caritas zawitali harcerze. Po krótkiej odprawie przejęli chleb i ruszyli w stronę miasta. Tak działo się przez cały Wielki Tydzień, od poniedziałku do czwartku, natomiast w Wielki Piątek i Sobotę wolontariusze rozprowadzali chlebek przed brodnickimi kościołami.
"Chleb Miłości" dotarł do większości brodnickich domów. Pomimo że w akcję zaangażowanych było bezpośrednio około 50 osób, jednak nie wszędzie udało się dotrzeć. Cegiełka-chlebek to nie tylko wsparcie Caritas. Wielu młodych ludzi zauważyło w sobie potencjał do niesienia pomocy innym ludziom i tym sposobem dołączyło do grona wolontariuszy. Oto wypowiedź jednej z wolontariuszek: "»Chleb Miłości«, o którym dowiedziałam się z kościoła, dał mi osobiście możliwość zaangażowania się w pomoc dla tych, którzy tak bardzo jej potrzebują (...) Uważam, że piękne jest to, że potrafimy się dzielić z innymi tym, co mamy...". Podobnych wypowiedzi było sporo; część z osób chce być wolontariuszami akcyjnymi, część zaangażowała się w stałą pomoc. Akcja "Chleb Miłości" miała wieloraki aspekt. Z jednej strony to wyraz okazania przez mieszkańców Brodnicy zrozumienia na potrzeby swoich biedniejszych sąsiadów; z drugiej zaś - ukazała w namacalny sposób wyraz zrozumienia dla słów Papieża Jana Pawła II, aby wypełniać uczynki miłosierdzia.

Reklama

Rafał Żurawski

Dekanat Kurzętnik

Spotkanie z Miłosierdziem Bożym

W odpowiedzi na apel Caritas Diecezji Toruńskiej młodzi wolontariusze Koła Caritas przy Szkole Podstawowej w Ostrowitem przeprowadzili 27 kwietnia zbiórkę pieniędzy na "Fundusz Janka Muzykanta" i zorganizowali imprezy kulturalne pod hasłem "Spotkanie z Miłosierdziem Bożym". W programie znalazły się m.in. inscenizacje o miłosiernym Samarytaninie, występ dziecięcego zespołu wokalnego oraz zespołu tanecznego. Zaproszono także siostry pasterki z Jabłonowa, które przedstawiły historię swego zgromadzenia i śpiewały przy akompaniamencie gitarowym. Gościnnie wystąpił zespół wokalno-instrumentalny z Iławy, odbył się też mecz piłki nożnej i loteria fantowa. Można było posilić się w szkolnej kawiarence.
Zorganizowanie tych imprez było możliwe dzięki ogromnej przychylności Krzysztofa Przybysza - dyrektora tutejszej szkoły, życzliwej współpracy księdza proboszcza Jarosława Pestki, grona pedagogicznego i rodziców.
Nasze Koło działa już drugi rok, biorąc udział w różnych akcjach proponowanych przez Caritas Diecezji Toruńskiej. Młodzi wolontariusze prowadzą wiele działań z własnej inicjatywy, m.in. samodzielnie wykonują karty świąteczne, palmy wielkanocne, które rozprowadzają, a uzyskane fundusze przeznaczają na rzecz dzieci z rodzin ubogich w swojej parafii. Prowadzą również zbiórkę odzieży i obuwia, pomagają starszym i samotnym, przedstawiają jasełka, uczestniczą w spotkaniach z członkami innych kół, wymieniając doświadczenia oraz odwiedzają sanktuaria i domy zakonne. To są działania pozornie małe, a jednak wielkie, gdyż krok po kroku uczą młodych ludzi głębokiego spojrzenia na innego człowieka, dostrzegania jego potrzeb nie tylko bytowych, ale społecznych i duchowych, nabywają umiejętności i sztuki służenia bliźniemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Urszula Tudek - Opiekun Koła Caritas

Dekanaty toruńskie

By głębiej przeżyć Święte Triduum Paschalne

Przeżywanie Świętego Triduum Paschalnego kojarzyło mi się dotychczas z tym, co dzieje się w parafii. W tym roku jednak pojawiła się nowa propozycja, która pomogła mi w pogłębieniu zrozumienia i przeżycia tych dni. W Centrum Dialogu Społecznego zorganizowano wspólną modlitwę brewiarzową połączoną z wprowadzeniami do liturgii poszczególnych dni Triduum. Forma ta, wzorowana na propozycji Ruchu Światło-Życie, jak najbardziej odpowiada zaleceniom Kościoła, by w czasie Triduum zachęcić wiernych do wspólnego odprawiania Liturgii Godzin.
W Wielki Czwartek nasze wspólne przeżycie Triduum Paschalnego rozpoczęła konferencja wprowadzająca w istotę liturgii i symboliki obrzędów Wielkiego Czwartku, a po niej nabożeństwo pokutne, z możliwością skorzystania z sakramentu pojednania. Tak przygotowani uczestniczyliśmy w Liturgii w katedrze lub macierzystych parafiach. Po Mszy Wieczerzy Pańskiej i adoracji w ciemnicy zebraliśmy się ponownie w Centrum Dialogu Społecznego, by wspólnie odprawić Godzinę Czytań. Powróciliśmy do domów ze świadomością konieczności dziękczynienia za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa.
Wielki Piątek rozpoczęła poranna modlitwa, czyli Jutrznia. W ramach konferencji usłyszeliśmy o symbolice liturgii Wielkiego Piątku - trzech znakach: pokuty, miłoś-ci Krzyża i posilenia się Ciałem Chrystusa. Po południu uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, której rozważania pozwoliły bardziej zrozumieć to, co wydarzyło się w Jerozolimie prawie dwa tysiące lat temu, i symbolicznie podążyć za Jezusem. W tym czasie zrozumieliśmy, że Krzyż to nie symbol hańby i klęski, lecz symbol zwycięstwa. Po Liturgii Wielkiego Piątku, którą mogliśmy przeżyć w katedrze lub parafiach, i adoracji grobu ponownie zebraliśmy się w Centrum Dialogu, by zakończyć dzień Godziną Czytań.
Wielką Sobotę rozpoczęła Jutrznia, po której dane nam było przeżyć trzy obrzędy wzorowane na Katechumenacie, a włączone w czas Triduum według zaleceń sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Były to obrzędy:
Effatha, czyli otwarcie się na Boże Słowo oraz na dawanie świadectwa o Jego miłości; obrzęd wyznania naszej wiary; a na koniec obrzęd imienia chrześcijańskiego, w którym każdy z nas dziękował Bogu za swoje imię i wzywał wstawiennictwa swojego świętego patrona.
Bezpośrednim przygotowaniem do Wigilii Paschalnej były Nieszpory z konferencją poświęconą symbolice obrzędów Wielkiej Soboty. Zwieńczeniem dnia było uczestnictwo w liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze lub w parafiach.
Nasze wspólne przeżywanie Triduum Paschalnego zakończyliśmy Nieszporami Niedzieli Wielkanocnej oraz radosnym dziękczynieniem za możliwość głębszego przeżycia tego najważniejszego czasu w liturgii Kościoła.

Reklama

tjK

Rekolekcje i sakrament bierzmowania uczniów gimnazjum

Od 31 marca do 2 kwietnia w Gimnazjum nr 30 w Toruniu odbywały się rekolekcje wielkopostne, które zgromadziły uczniów klas I-III. W ramach opieki duszpasterskiej prowadzonej przez księży rekolekcjonistów z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego, odbywały się nauki wielkopostne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej. Ich celem było przygotowanie duchowe i przeżycie Wielkiego Postu oraz Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klas młodszych, pragnąc wyrazić swoje uczucie miłości do Pana Jezusa, uczestniczyli w konkursie plastycznym pt. "Droga Krzyżowa Pana Jezusa", zorganizowanym przez Teresę Kępską i Lidię Rataj. Najciekawsze prace malarskie zostały nagrodzone i wyeksponowane w sali katechetycznej.
3 kwietnia młodzież klas trzecich uroczyście przystąpiła do sakramentu bierzmowania, którego podczas Mszy św. koncelebrowanej udzielił bp Józef Szamocki.

tk i lr

Wkrótce

XIX Świętojański Festiwal Organowy

Niedziela 18 maja 2003 r. godz. 19.00
bazylika katedralna toruńska

Marcin Szelest (organy) - Kraków

W programie: Girolamo Frescobaldi (1583-1643)
Adam z Wągrowca (+1629)
Claudio Merulo (1533-1604)
Johann Jacob Froberger (1616-67)
Johann Pachelbel (1653-1706)
Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621)
Heinrich Scheidemann (ok. 1595-1653)
Jan Pieterszoon Sweelinck

Reklama

W przyszłą niedzielę 25 maja koncert koszalińskiego artysty Bogdana Narlocha

Zapraszamy!

21 maja br. o godz. 20.00 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego, plac ks. Stefana Frelichowskiego 1, w Toruniu odbędzie się ostatni w tym roku wykład z cyklu "W szkole Miłosierdzia Bożego. Uczynki miłosierdzia wobec duszy". Ks. dr hab. Krzysztof Konecki będzie mówić na temat: "Modlić się za żywych i umarłych. Wysłuchałem tego, o co się modliłeś do Mnie" (por. Iz 37, 21).

Modlitwa o powołania i za powołanych do służby w Kościele

Diecezjalne Dzieło Powołań zaprasza w czwartek 22 maja na godz. 17.30 do parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Toruń Stawki) na modlitwy o powołania i za powołanych do służby w Kościele. W programie nabożeństwo majowe, modlitwy o powołania, Msza św. i spotkanie z ministrantami.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.powolania.diecezja.torun.pl.

Ks. Marian Tomasz Kowalski - Dyrektor Diecezjalnego Dzieła Powołań

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

[ TEMATY ]

peregrynacja

Praszka

parafia Wniebowzięcia NMP

nawiedzenie Obrazu Matki Bożej

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Specjalny program, przygotowany przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek w Praszce, uświetnił przyjazd jasnogórskiej ikony. Po uroczystym powitaniu, w procesji, uczestnicy udali się do kościoła, gdzie Mszę św. koncelebrowaną odprawił bp Andrzej Przybylski. Biskup w rozmowie z Niedzielą podkreślił, że Maryja chce doglądać swoje dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję