Reklama

Wiara

Jakubowe camino na polskich drogach

Camino de Santiago – Droga św. Jakuba to istniejący od ponad 1200 lat szlak pielgrzymkowy prowadzący do hiszpańskiego sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Droga ta biegnie także przez Polskę i coraz więcej na niej pątników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Droga św. Jakuba jest obecnie najbardziej znanym szlakiem pielgrzymkowym i kulturowym na świecie. Nazywany „najpiękniejszą drogą świata”, „główną ulicą Europy”, „drogą życia” – jest miejscem, na którym tysiące osób szuka spotkania „z samym sobą” – spojrzenia w głąb siebie i spotkania z Bogiem. Rozwój pielgrzymowania Drogą św. Jakuba i rosnąca sieć szlaków pielgrzymkowych prowadzących do Composteli jest niezwykłym fenomenem religijnym i kulturowym współczesnych czasów. Sieć Camino de Santiago, która w Europie liczy obecnie ponad 80 tys. kilometrów, od 15 lat dynamicznie rozwija się także w Polsce.

Polski ślad

Reklama

W 2003 r. europejska sieć Camino de Santiago (Ekumeniczny Szlak Pątniczy „Via Regia”) dotarła do granicy niemiecko-polskiej w Görlitz/Zgorzelcu, dając istotny impuls do rozpoczęcia prac nad wytyczeniem Drogi św. Jakuba Polsce. W następnym roku grupa miłośników Camino de Santiago oraz pielgrzymów z Polski, którzy odbyli pielgrzymkę do Santiago de Compostela, wysunęła pomysł wytyczenia i oznakowania pierwszego odcinka szlaku w Polsce. Projekt ten zakładał powstanie tzw. Drogi Polskiej (Camino Polaco), której trasa prowadziłaby od miejscowości Dusznica (przy granicy polsko-litewskiej), przez Olsztyn, Toruń, Gniezno, Poznań do granicy polsko-niemieckiej w Słubicach. Niezależnie od projektu związanego z Camino Polaco, wśród caminowiczów i czcicieli św. Jakuba na Dolnym Śląsku i na ziemi głogowskiej powstał pomysł oznakowania tzw. Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba, której trasa prowadzi z Głogowa, przez Jakubów, do Zgorzelca (164 km). Szlak ten został oznakowany w latach 2004-05 i uroczyście otwarty 24 lipca 2005 r., jako pierwszy polski odcinek Camino de Santiago. Dało to początek imponującemu rozwojowi Szlaków Jakubowych w Polsce, którego efektem jest obecnie (stan na 25 lipca 2021 r.) 34 oznakowanych polskich odcinków Drogi, które łącznie tworzą sieć Camino de Santiago o długości ponad 7,1 tys. km. Sieć Drogi św. Jakuba jest powiązana z europejską siecią szlaków prowadzących do grobu Apostoła w Santiago de Compostela. Droga św. Jakuba w Polsce łączy się bowiem z odcinkami Camino de Santiago: w Rosji – w obwodzie kaliningradzkim, na Litwie, Ukrainie, Słowacji, w Czechach oraz w Niemczech.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na powstanie odcinków Drogi św. Jakuba w Polsce miało wpływ wiele czynników religijnych, geograficznych, historycznych, kulturowo-społecznych i ekonomicznych. Najważniejsze znaczenie należy przypisać: renesansowi ruchu pielgrzymkowego Polaków do Santiago de Compostela, ponownemu rozwojowi kultu tego świętego w parafiach pod jego wezwaniem (w tym sprowadzeniu jego relikwii), powstaniu Bractw św. Jakuba i stowarzyszeń miłośników Drogi św. Jakuba oraz rozwojowi Szlaków Jakubowych w krajach Europy Zachodniej.

Popularny święty

Reklama

Kult św. Jakuba Starszego Apostoła dotarł na ziemie polskie już w XI wieku. Popularne w Hiszpanii, we Francji i w Królestwie Niemieckim nabożeństwo do pierwszego męczennika wśród Apostołów rozwijało się stopniowo w kolejnych wiekach wśród polskiego duchowieństwa i wiernych. Wraz ze wzrostem rangi sanktuarium w Santiago de Compostela i rosnącym ruchem pielgrzymkowym do grobu Apostoła, od XII wieku rozwijała się także na ziemiach polskich sieć parafii św. Jakuba Apostoła Starszego. W okresie największego rozwoju sanktuarium w Santiago de Compostela – a więc od XII do XV wieku – powstało w Polsce ponad 100 takich parafii (ponad 70% obecnej liczby parafii pod tym wezwaniem). Świętego Jakub – patron Hiszpanii, pielgrzymów, czapników, hospicjów i szpitali, należał w średniowiecznej Polsce do najbardziej „popularnych” świętych. Obecnie funkcjonuje 149 parafii pod tym wezwaniem. Spośród wszystkich obiektów sakralnych św. Jakuba Apostoła w Polsce ponad połowa znajduje się przy Drodze noszącej imię świętego. Na szczególne podkreślenie zasługuje także fakt ustanowienia przez biskupów ordynariuszy sześciu sanktuariów św. Jakuba: w Jakubowie, Lęborku, Szczyrku, Więcławicach Starych, Małujowicach oraz Brzesku (siódme sanktuarium zostanie erygowane 25 lipca 2021 r. w Toruniu).

Ruszyć na szlak

Z każdym rokiem rośnie liczba pielgrzymów z Polski, którzy otrzymali tzw. Compostelę. Przed wybuchem pandemii COVID-19 w 2019 r. w Biurze Pielgrzymkowym Arcybiskupstwa Santiago de Compostela zarejestrowano 4874 Polaków, którzy przybyli do grobu św. Jakuba. Dla porównania – w 2004 r. było to 357 osób. Należy podkreślić, że w ostatnich latach, każdego roku, średnio ok. 30 osób wyrusza z Polski do Composteli zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem, a więc z progu własnego domu, pokonując pieszo lub rowerem co najmniej 3 tys. km.

Rok 2021 ma szczególne znaczenie dla czcicieli św. Jakuba, pielgrzymów i miłośników Drogi św. Jakuba. Jest to bowiem Rok Święty Compostelański (Ano Santo Compostelano; Ano Santo Jubilar Compostelano), który ogłasza się w Santiago de Compostela, gdy 25 lipca, tj. wspomnienie męczeństwa św. Jakuba, przypada w niedzielę. Świętuje się go zatem co 6 – 5 – 6 – 11 lat; jest to uwarunkowane rytmem lat przestępnych. Poprzedni Rok Święty obchodzony był w 2010 r. Obecny jest 120. od czasu ustanowienia tej tradycji przez papieża Kaliksta II w 1122 r. Warto zaznaczyć, że decyzją papieża Franciszka Rok Święty Compostelański został – ze względu na pandemię COVID-19 – przedłużony o kolejny 2022 r. W Polsce dekretem Penitencjarii Apostolskiej – w duchowej łączności z sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela – ustanowiono 55 kościołów stacyjnych, w których pielgrzymi będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Choć pandemia zaburzyła mocno – zwłaszcza na Półwyspie Iberyjskim – ruch pielgrzymkowy do Santiago de Compostela, trzeba mieć nadzieję, że Droga św. Jakuba będzie stale przestrzenią wypełnioną rzeką pielgrzymów, którzy na tym szlaku umocnią swą wiarę i zaczerpną sił do wędrówki do świętości.

Franciszek Mróz - Geograf związany z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie (Katedra Turystyki i Badań Regionalnych), prezes Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych.

2021-07-20 10:22

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. B. Strzałkowska: Chcemy na nowo obudzić w chrześcijaństwie potrzebę pielgrzymowania

[ TEMATY ]

szlak św. Jakuba

pilegrzymka

Konferencja Episkopatu Polski

Family News Service

Facebook prof. Barbary Strzałkowskiej

„Chcemy na nowo obudzić w chrześcijaństwie potrzebę pielgrzymowania” - mówi profesor Barbara Strzałkowska, kierownik chrześcijańskiej turystyki religijnej. To nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który kształci organizatorów i pilotów pielgrzymek.

Studia uruchomiono w październiku i cieszą się sporym powodzeniem. Wzbudziły także zainteresowanie na 8. Światowym Kongresie Duszpasterstwa Turystyki. Prof. Strzałkowska uczestniczyła w nim z ramienia Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, której jest członkiem. „Większość prelegentów skupiła się na tym, jak wykorzystać turystykę w duszpasterstwie. Ja mówiłam o potrzebie odkrycia na nowo kultury pielgrzymowania. I to się wyróżniało” – opowiada biblistka. Dodaje, że dawniej pielgrzymowanie było jednym z wyróżników chrześcijaństwa. „Chcemy na nowo obudzić tę potrzebę podróżowania z wartościami” – mówi.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Waldemar Cisło rezygnuje

2024-09-17 11:14

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Katarzyna Cegielska

Ks Waldemar Cisło

Ks Waldemar Cisło

Ks. Waldemar Cisło zrezygnował z funkcji dyrektora polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, którego celem jest pomoc chrześcijanom na całym świecie. Duchowny pełnił tę funkcję od 2006 r.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) pomaga chrześcijanom w 140 krajach. Zakres pomocy obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu i pomoc budowlaną.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa nad leśnymi mogiłami

2024-09-17 21:47

Bartosz Walicki

Modlitwa w turzanskim lesie

Modlitwa w turzanskim lesie

80 lat temu znajdujący las turzański koło Sokołowa Małopolskiego był miejscem zbrodni NKWD. To właśnie tutaj mordowani byli więźniowie obozu przejściowego w Trzebusce. Szacuje się, że w łagrze więzionych było około 2,5 tys. osób. Kilkuset z nich zostało bestialsko zamordowanych i pochowanych w bezimiennych mogiłach. Tych, którzy ocaleli, transportowano do innych łagrów lub zsyłano w głąb Związku Radzieckiego. W okresie zniewolenia komunistycznego tragiczne wydarzenia z Trzebuski i Turzy zostały skazane na niepamięć. Próby wyjaśnienia tajemnicy Małego Katynia podejmowali działacze podziemia niepodległościowego, a później „Solidarności”. Przez ostatnie lata kustoszem pamięci o tej tragedii pozostaje Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej.

Tegoroczne obchody w lesie turzańskim zgromadziły setki osób. Byli to mieszkańcy gminy sokołowskiej, powiatów rzeszowskiego i kolbuszowskiego, a nawet goście z dalszych stron Podkarpacia i kraju. Wśród uczestników zjawili się parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, funkcjonariusze służb mundurowych, przedstawiciele świata nauki, oświaty i kultury, członkowie organizacji kombatanckich i „Strzelca”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję