Spotkanie odbyło się w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu. – Dziś jedyną bronią na zło we wszelkich wymiarach jest szczera, wytrwała i sumienna modlitwa. Maryję trzeba w życiu naśladować. Powiesz komuś dobre słowo, uśmiechniesz się, podasz mu rękę bądź powiesz: „Dobrze że jesteś” – poprzez to sprowadzasz dobro z nieba na ziemię – powiedział dyrektor krajowy Stowarzyszenia Cudownego Medalika Apostolatu Maryjnego w Polsce ks. Jerzy Basaj, który wygłosił konferencję i przewodniczył Mszy św.
Wraz z nim koncelebrowali ją: diecezjalny ojciec duchowny aspostolatu ks. Ignacy Czader, zastępca diecezjalnego opiekuna duchowego ks. Marian Kubecki, ks. Zbigniew Macura mianowany okręgowym opiekunem duchowym apostolatu na okręg skoczowski, kapłani emeryci: ks. Kazimierz Osiński obchodzący 60. rocznicę kapłaństwa i ks. Oskar Kuśka obchodzący 50. rocznicę kapłaństwa. Podczas Mszy św. przyjęto jedną osobę – Piotra do stowarzyszenia.
Okazją ku spotkaniu był również jubileusz 25-lecia pogórskiej wspólnoty parafialnej apostolatu, za który dziękowano na Mszach św. w ramach niedzieli maryjnej. Kazania głosił ksiądz dyrektor. – Przed epidemią co miesiąc gromadziliśmy się na Mszy św. w kościele, po której mieliśmy spotkanie z naszym opiekunem duchowym ks. Ignacym Czaderem. Rozważaliśmy Pismo Święte, spoglądaliśmy na Matkę Bożą. Był też czas na dzielenie się. Teraz modlimy się głównie w domach. Pamiętamy o Ojczyźnie, zwłaszcza w maju i październiku, oraz o kapłanach. Służymy też dobrym słowem i pomocą – mówi przewodnicząca apostolatu z Pogórza Maria Nowak.
Dwadzieścia pięć lat temu w diecezji kieleckiej zagościł Apostolat Maryjny. Przez ćwierć wieku setki kobiet i mężczyzn żyje według dewizy „Wszystko dla Niepokalanej”.
Kilkuset czcicieli Maryi wzięło udział w Eucharystii w bazylice katedralnej, dziękując Bogu i Maryi za ćwierć wieku żywej działalności Apostolatu Maryjnego w diecezji kieleckiej. Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski. Zebranych powitał kustosz bazyliki katedralnej ks. Adam Kędzierski. Krótko przypomniał historię Apostolatu, który wywodzi się ze Stowarzyszenia Cudownego Medalika, zatwierdzonego przez papieża Piusa X w 1905 roku. Jak podkreślił, w naszej diecezji wspólnota Apostolatu Maryjnego powstała w 1997 r. W wygłoszonej homilii bp Jan Piotrowski mówił o roli Maryi w naszym życiu oraz o Jej świadectwie wiary. - Tego odważnego świadectwa wiary uczy nas Maryja, która podobnie, jak w czasach apostolskich, jest obecna w Kościele i jest wzorem jego pielgrzymowania – mówił Biskup. Zwracając się do zebranych Biskup powiedział, że „Apostolat Maryjny uczy nas chodzenia drogami Ewangelii we wspólnocie Kościoła – życia łaską sakramentów świętych”. Biskup Jan podkreślił także znaczenie modlitwy różańcowej, która „otwiera modlącemu się horyzont potrzeb Kościoła”. – To różaniec kieruje nasze spojrzenie ku Chrystusowi, czyni nas budowniczymi pokoju na świecie, ma charakter wołania, by modlić się i nie ustawać. Z modlitwy i bliskości z Jezusem rodzi się nadzieja chrześcijańska, która pozwala przekraczać horyzont ludzkiej wyobraźni i sięga Nieba – powiedział.
Po nałożeniu mandatów na dwie osoby, które w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II rozświetliły krzyż na Giewoncie, na Tatrzański Park Narodowy spadła fala internetowego hejtu. Dyrektor TPN Szymon Ziobrowski podkreśla jednak, że ochrona przyrody musi pozostać priorytetem i zapowiada wzmocnienie nocnych patroli na szlakach.
"Nie planujemy zmian w regulaminie w odpowiedzi na presję medialną czy emocjonalne komentarze. Przepisy, które obowiązują na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), służą ochronie przyrody i zapewnieniu bezpieczeństwa osób przebywających w górach. Przeciwnie – planujemy zwiększenie nocnego nadzoru, zwłaszcza w okresach, w których dochodziło w przeszłości do łamania przepisów. Zdajemy sobie sprawę z emocji, jakie towarzyszą sprawie, jednak naszym obowiązkiem jest konsekwentne przestrzeganie zasad, które chronią Tatry – miejsce ukochane także przez Jana Pawła II" - powiedział PAP dyrektor Ziobrowski.
Wszyscy znamy opis wjazdu Jezusa do Jerozolimy, który szczegółowo przypominamy sobie w Niedzielę Palmową. Chrystus witany jak król palmowymi gałązkami, za chwilę będzie wyszydzany i wysyłany na śmierć. Czy Jezus miał świadomość, co go czeka?
Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.