Zanim jednak bp Grzegorz Kaszak udzielił dk. Wojciechowi Jarczykowi i dk. Tomaszowi Jaskule sakramentu święceń, wprowadził ich w istotę urzędu. – Tak jak św. Józef dokonał rzeczy, wydawałoby się, niemożliwych, tak i wy będziecie dokonywać takich rzeczy. Tylko gorliwie podążajcie za Panem Bogiem. Bądźcie wierzącymi, ufającymi we wszystkim Bogu kapłanami. Pamiętajcie, że przez otrzymane święcenia kapłan wchodzi w wewnętrzną komunię z Jezusem. Działa w imieniu samego Chrystusa, który uobecnia swoje działanie przez niego, zwłaszcza wtedy, gdy kapłan dokonuje aktów sakramentalnych, np. chrztu, rozgrzeszenia lub konsekracji chleba i wina. Stąd sakrament ten wyznacza i uzdalnia do misji głoszenia tego, czego Jezus nauczał, a co Kościół wiernie przekazuje – powiedział 22 maja w sosnowieckiej bazylice katedralnej bp Grzegorz Kaszak.
Reklama
Kaznodzieja podkreślił także, że ich życie nie zawsze będzie łatwe i przyjemne. – Wasza działalność wzbudzi wielką złość złego ducha. Przypuści on atak, ponieważ zazdrości człowiekowi szczęścia: może żyć dobrze tutaj na ziemi, a w przyszłości osiągnąć życie wieczne. Dlatego szatan atakuje tych, którzy Panu Bogu i człowiekowi służą. Przypuści atak, i dlatego, drodzy synowie, Tomaszu i Wojciechu, musicie być do tego przygotowani. Teraz serce się raduje, człowiek jest przepełniony entuzjazmem, pokojem, ale przyjdą trudne chwile. Wtedy musicie stanąć do walki ze złym duchem. Pamiętajcie, że nie jesteście sami! Wybrał was sam Pan Jezus i Jemu ufajcie, i w Nim szukajcie rozwiązań – nauczał Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Wspomniał również, że wyświęceni w tym roku kapłani przejdą do historii jako ci, którzy zostali wyświęceni w Roku Jubileuszowym św. Józefa. – Święty Józef, jak powiedział papież Benedykt XVI, „był wielkim realistą”. Pan Bóg przemawia do niego we śnie. A on potrafił odróżnić to, co jest snem, a co jest rzeczywistością, słowem Bożym. Dzisiaj nam potrzeba takiego rozeznania – podkreślił bp Grzegorz Kaszak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po homilii nastąpiły obrzędy święceń: śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, namaszczenie krzyżmem oznaczającym Chrystusa i udział w Jego służbie. Nowi kapłani otrzymali także patenę z chlebem i kielich z winem oznaczające, że Eucharystia ma być źródłem i szczytem ich życia i duchowości.
– Łatwo jest powiedzieć: „Nasz Pan Jezus Chrystus, którego Ojciec namaścił Duchem Świętym i mocą niech Cię strzeże, abyś uświęcał lud chrześcijański i składał Bogu ofiarę”. Znacznie trudniej, i mądrzej jest sprawić, aby te słowa były możliwe. Wiemy, że są możliwe, dzięki Bogu i ludziom. I postaramy się sprostać tej wielkiej odpowiedzialności – powiedział po otrzymaniu sakramentu święceń ks. Tomasz Jaskuła, w imieniu swoim i kolegi z roku, ks. Wojciecha Jarczyka.