Reklama

Niedziela Małopolska

Szczególne święto

Konsekracja kościoła, nazywana obecnie dedykacją, należy do najbardziej uroczystych, podniosłych aktów liturgicznych – powiedział w czasie homilii ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż do zebranych w świątyni Matki Bożej Królowej Polski w Kwiatonowicach.

Niedziela małopolska 20/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

konsekracja świątyni

MFS/Niedziela

Bp Andrzej Jeż i ks. Antoni Mulka w trakcie konsekracji kościoła

Bp Andrzej Jeż i ks. Antoni Mulka w trakcie konsekracji kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To położona w województwie małopolskim wieś należąca do gminy Gorlice. W parafii, do której należy także część Strzeszyna, żyje ok. 650 osób. Tym razem w odpust parafialny wpisała się uroczystość konsekracji kościoła.

Wspólny wysiłek

Witając bp. Andrzeja Jeża, przedstawiciele parafian – Krystyna Bajorek, Waldemar Skubis i Kazimierz Firszt mówili: – Dzisiaj obchodzimy 40-lecie istnienia naszej społeczności parafialnej, ale także dzisiaj przez twoją, księże biskupie, posługę pragniemy na wieki poświęcić Panu Bogu ten piękny kościół. I podkreślili: – Powstanie tej świątyni jest owocem naszej wiary, modlitwy, ofiarności, a także ciężkiej pracy pokoleń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przybyłych gości, w tym ordynariusza diecezji tarnowskiej i przedstawicieli władz samorządowych oraz parafian, powitał proboszcz ks. Antoni Mulka, który, zwracając się do bp. Jeża, powiedział m.in.: – Chcemy prosić cię, aby w tym uroczystym akcie zostały poświęcone nie tylko ściany tej budowli, ale abyś dokonał także poświęcenia – poprzez twoją modlitwę i skierowane do nas słowo – tych żywych kamieni, które my wszyscy stanowimy. I dodał: – Prosimy o modlitwę i dokonanie tego aktu, aby on nas wszystkich przemienił, aby nas uświęcił i abyśmy się stali żywą świątynią samego Boga.

Reklama

W homilii bp Jeż podkreślił szczególną rolę patronki Polski, w tym parafii w Kwiatonowicach, i zachęcił do naśladowania Najświętszej Maryi Panny. Nauczał: – Matka Boża była i jest znakiem niezachwianej nadziei dla całych narodów i poszczególnych ludzi. Przybywają do niej wszyscy, którzy wierzą, że jako prawdziwa Matka jest w stanie ich wysłuchać, zrozumieć i przynieść upragnioną pociechę i pomoc. Nawiązując do wydarzenia, w którym uczestniczył, zauważył: – Konsekracja kościoła, nazywana obecnie dedykacją, należy do najbardziej uroczystych, podniosłych aktów liturgicznych. Biskup zaznaczył, że ten kościół na zawsze jest już poświęcony całkowicie Bogu. I podkreślił: – To jest nasz wspólny wysiłek, to jest nasze cierpienie, ale przede wszystkim nasza radość.

Hierarcha podziękował wszystkim zaangażowanym w budowę kościoła, w tworzenie parafii, pogratulował dzieła i wyraził nadzieję, że również następne pokolenia będą troszczyć się o ten wspólny dom Boży.

Uroczysty akt

Po homilii w mensie ołtarza zostały złożone relikwie bł. Karoliny Kózkówny, do której zebrani zwracali się słowami pieśni: Błogosławiona Karolino/Świeć nam przykładem cnoty męstwa/Bądź wzorem pracy i modlitwy/Czystości życia i męczeństwa... Po czym nastąpił obrzęd namaszczenia krzyżmem świętym ołtarza, na którym jest sprawowana Eucharystia. – Przez to namaszczenie ołtarz staje się symbolem Chrystusa – podkreślał w komentarzu kleryk tarnowskiego seminarium Łukasz Bajorek. I dodał: – Później zostaną namaszczone ściany kościoła w miejscach czterech krzyży wykonanych przez parafian, aby podkreślić prawdę, że cały ten kościół zostaje przeznaczony na stałe do sprawowania kultu chrześcijańskiego. Po okadzeniu ołtarza, nawy kościoła i zgromadzonych wiernych, ministranci nakryli ołtarz obrusem i ozdobili go świecami, dla podkreślenia, że jest to miejsce ofiary eucharystycznej i stół pański godny szczególnej czci.

Podziękowania i życzenia

Reklama

Po Eucharystii był czas na przekazanie podziękowań i dokonanie podsumowań. – Uwielbiamy Boga za wiele rzeczy, jakich dla nas dokonał przez te 40 lat – wyznawali przedstawiciele parafian: Urszula Poznańska, Anastazja Białoń i Stanisław Żegleń, a zwracając się do bp. Andrzeja, dziękowali za dokonanie konsekracji ich świątyni. I dodali: – Niech zatem będzie namiotem spotkania kolejnych pokoleń z Bogiem Miłosiernym i Jego Matką. Zauważyli, że przygotowania do tego dnia prowadziły przez lata wspólnych starań, oczekiwań, modlitw, doświadczeń współpracy. Podziękowali byłym proboszczom: ks. Józefowi Bani, ks. Emilowi Myszkowskiemu, ks. Piotrowi Fiksakowi i obecnemu – ks. Antoniemu. I zapewnili: – Budowa była okupiona wielką wiarą w to, że powierzona misja jest planem Najwyższego.

Miłym akcentem było złożenie życzeń urodzinowych bp. Jeżowi. Wszystkiego dobrego życzymy, życzymy i zdrowia i szczęścia i błogosławieństwa przez ręce Maryi. Przez ręce Maryi i za jej przyczyną, niech strumienie łaski, na ciebie popłyną... – zaśpiewali solenizantowi zebrani w kościele.

– Pragnę Panu Bogu podziękować, że takich ludzi daje Kościołowi – wyznał ks. Mulka. Zaznaczył, że są małą wspólnotą i przekonywał: – Ale stworzyliśmy dzieło, które – wierzymy – służy pogłębieniu naszej wiary. Przywołał słowa bp. Ablewicza, skierowane do parafian w 1983 r.: „Tutaj Maryja będzie wam rozjaśniać życie. Bądźcie pewni, to będzie wasza Jasna Góra...”. I cytując otrzymany przed konsekracją list z Jasnej Góry, poinformował, że parafia otrzymała od kustosza sanktuarium na Jasnej Górze w darze ornat z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. – To prezent, o który postarała się moja rodzina – mama i rodzeństwo – przyznaje ks. Antoni Mulka w rozmowie z Niedzielą. Wyjaśnia, że gdy kustosz jasnogórskiego sanktuarium dowiedział się o uroczystości w Kwiatonowicach, postanowił podarować piękny ornat.

Rodzina rodzin

Proboszcz z dumą opowiadał o życiu parafii, jej wspólnotach, jej aktywności. Podkreślił też obecność powstałego niedawno w parafii chóru, który ubogacił liturgię. I wyznał: – Ufamy, że ta winnica Pańska będzie wydawała słodkie grona, a nie cierpkie owoce.

Słowa uznania do wspólnoty parafialnej skierował bp Jeż. – Jestem szczęśliwy, że mogłem konsekrować tę świątynię – zapewnił hierarcha i dodał: – Bardzo was proszę, aby to miejsce było budowaniem więzi z Bogiem i z drugim człowiekiem. Życzył parafianom, by w tym kościele zawsze czuli się wolni, tak jak na Jasnej Górze, mocą opieki Najświętszej Maryi Panny. Przyznał, że postrzega parafię w Kwiatnowicach jako rodzinę rodzin. – O takiej parafii marzymy, takich parafii pragniemy – stwierdził.

Po uroczystości uczestnicy powoli opuszczali konsekrowany kościół. W ich postawie, na ich twarzach można było dostrzec dumę i radość. W rozmowie z Niedzielą jedna z parafianek przyznała, że konsekracja ich kościoła, to dla parafii wielkie wydarzenie. – Wszyscy czekaliśmy na ten dzień bardzo, bardzo długo, więc to jest dla nas szczególny odpust, szczególne święto – zapewniła p. Karolina i dodała: – Cieszymy się ogromnie, że jako mała wspólnota parafialna daliśmy radę i że mamy taki piękny kościół, z którego jesteśmy ogromnie dumni.

2021-05-11 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dać się porwać! Pielgrzymi z Bochni na przystanku w Bieżanowie

[ TEMATY ]

Tarnów

Norbert Polak

Pątnicy dołączą do krakowskiej pielgrzymki

Pątnicy dołączą do krakowskiej pielgrzymki

Pielgrzymi z Bochni pod przewodnictwem ks. Pawła Skraby przybyli do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie-Bieżanowie, by posilić się i pomaszerować dalej do Jasnogórskiej Pani.

Czekaliśmy z proboszczem i ministrantem na przybycie gości, którzy mieli się wyłonić z zakrętu. Deszcz, ostatnie przygotowania i refleksje ks. Bogdana Markiewicza na temat sensu pielgrzymowania. - Od wieków mówi się, że pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Szczególnie teraz, w okresie pandemii, gdy jest związana z trudnościami, obostrzeniami, taka pielgrzymka ma szczególne znaczenie - podkreślił i dodał: - Cieszę się, że już od kilkunastu lat pielgrzymka z Bochni zatrzymuje się u nas, gdzie pątnicy odpoczywają, wyruszają, a kolejnego dnia dołączają do pielgrzymki krakowskiej na Jasną Górę. Zazwyczaj jest to grupa 70-80 osób, w większości ludzie młodzi. Jako wspólnota parafialna cieszymy się również dlatego, że pielgrzymom powierzamy wszystkie nasze intencje, trudności.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Czwarta niedziela Wielkiego Postu

2025-03-28 12:00

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Commons.wikimedia.org

Powrót syna marnotrawnego, Szkoła neapolitańska, ok. 1664

Powrót syna marnotrawnego, Szkoła neapolitańska, ok. 1664

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Pan rzekł do Jozuego: «Dziś zrzuciłem z was hańbę egipską». Rozłożyli się obozem Izraelici w Gilgal i tam obchodzili Paschę czternastego dnia miesiąca wieczorem, na stepach Jerycha. Następnego dnia Paschy jedli z plonu tej krainy, chleby przaśne i ziarna prażone tego samego dnia. Manna ustała następnego dnia, gdy zaczęli jeść plon tej ziemi. Nie mieli już więcej Izraelici manny, lecz żywili się tego roku plonami ziemi Kanaan.
CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r.

2025-03-31 07:12

[ TEMATY ]

katecheza

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r. - powiedział PAP przewodniczący Zespołu Roboczego KEP ds. Katechezy Parafialnej bp Artur Ważny. Przyznał, że impulsu do przyspieszenia prac nad odnową katechezy parafialnej dostarczyły decyzje MEN w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

PAP: Podczas ostatniego Zebrania Plenarnego KEP biskupi zdecydowali o powołaniu Zespołu Roboczego ds. Katechezy Parafialnej, którego ksiądz biskup został przewodniczącym. Jakie będą zadania tego zespołu?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję